کانادا اکنون هشتاد راه برنامه مهاجرتی دارد

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1821

دانشجویان بین‌المللی بیشتری مهاجر کانادایی می‌شوند

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 244

به روز رسانی برنامه نیروی کار ماهر خارجی استان منیتوبا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 4160

انچه احزاب مختلف کانادا در مورد مهاجرت می گویند

 

انتخابات 2021: آنچه احزاب مختلف کانادا در مورد مهاجرت می‌گویند

 

نگاهی به برنامه‌های مهاجرتی برخی از احزاب اصلی فدرال کانادا

همه‌ی احزاب اصلی کانادا در مبارزات انتخاباتی 2021 از مهاجران حمایت می‌کنند.

حتی در بحران افغانستان، جایی که دیگر کشورها پناهندگان را برمی‌گردانند، کانادا متعهد به استقبال از آن‌ها است. حزب لیبرال که در حال حاضر بر کشور حکومت می‌کند قول داده 20000 پناهنده افغان را اسکان دهد و هیچ کدام از رهبران اصلی دیگر احزاب مخالف این موضوع نیستند.

در کانادا مسئله مهاجرت این نیست که آیا باید مهاجران را بپذیریم یا خیر بلکه موضوع این است که چگونه می‌توانیم به بهترین شکل ممکن از آن‌ها استقبال کنیم. کانادایی‌ها به طور کلی مهاجران را می‌پذیرند. حتی در دوران همه گیری و در شرایط عدم ثبات اقتصادی، دولت لیبرال اهداف مهاجرت تا سه سال آینده را به بیش از 400000 نفر افزایش داد.

با این حال مسائل حل نشده‌ای در سیستم مهاجرت وجود دارد. برای مثال عقب ماندگی در بررسی و پردازش درخواست‌ها، فناوری قدیمی و اینکه هیچکس نمی‌داند دقیقاً باید با برنامه والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها (PGP) چکار کند.

این‌ها برخی از موضوعاتی است که طرفین تاکنون به آن پرداختند. در حالی که تعداد احزاب بیشتر از احزابی است که نامشان در اینجا ذکر می‌شود، اما ما نقطه نظرات مهاجرتی چهار حزب محبوب کانادا را مورد بررسی قرار دادیم.

  •          حزب لیبرال
  •          حزب محافظه کار
  •         حزب بلوک کبکوا (Bloc Québécois)
  •         جزب دموکراتیک جدید

 

حزب لیبرال

جاستین ترودو رهبر حزب لیبرال کانادا است. در طیف سیاسی گفته می‌شود که لیبرال‌ها چپ میانه هستند.

برنامه انتخاباتی لیبرال‌ها در خصوص مهاجرت برای انتخابات 2021 هنوز منتشر نشده است. این حزب جزییات برنامه را به تدریج منتشر می‌کند.
ترودو وعده داده است که در صورت انتخاب مجدد تا 20000 افغان را اسکان دهد. این اولین بار نیست که ترودو در حالی که در کازار انتخاباتی است قول می‌دهد تا تعداد زیادی پناهنده را می‌پذیرد. او در سال 2015 خواستار پذیرش 25000 پناهنده سوری از سوی کانادا شد و در همان سال برنده انتخابات شد.

ترودو همچنین وعده داده که مسکن را برای کسانی که برای اولین بار اقدام به خرید خانه می‌کنند مانند تازه واردان، مقرون به صرفه‌تر کند.

در دوران همه گیری مارکو مندیچینو وزیر مهاجرت خواستار مدرن سازی سیستم مهاجرت شد. پیشرفت‌هایی در این زمینه در حال انجام است زیرا برخی از برنامه‌های نامزدی استانی (PNP) در اوایل امسال به صورت دیجیتالی شروع به کار کردند.

لیبرال‌ها از زمان روی کار آمدن در سال 2015 اهداف مهاجرتی را به صورت سالانه افزایش دادند.

حتی در دوران همه گیری آن‌ها قول دادند که سطح مهاجرت را به بالاترین حد تاریخی برسانند. آن‌ها دلیل این افزایش را مشارکت مهاجران در جامعه کانادایی عنوان کردند.

Brook Simpson، سخنگوی حزب لیبرال می‌نویسد: "در سراسر کشور، کانادایی‌های جدید سخت کار می‌کنند. به فرزندان خود آموزش می‌دهند، در هنگام بیماری از ما مراقبت می‌کنند، کسب و کار جدید ایجاد می‌کنند و مشاغل خوبی را ایجاد می‌کنند. ایکنون بیش از هر زمان دیگری به این مشارکت‌ها نیاز داریم زیرا ما از یک بیماری همه گیر عبور کردیم که تاثیر عمیقی بر کشور ما و نیروی کار داشته است."

در سال 2017، لیبرال‌ها طرح سطح مهاجرت چند ساله را معرفی کردند تا ذینفعان بتوانند زمان بیشتری برای آماده سازی برای پذیرش تعداد زیادی از مهاجران داشته باشند. همچنین آن‌ها در همان سال جریان استعداد جهانی را راه اندازی کردند که یک برنامه مجوز کار سریع برای متخصصان حوزه فناوری است.

برخی از ابتکارات دیگری که لیبرال‌ها آغازگر آن بودند عبارتند از: برنامه آزمایشی کشاورزی-غذایی، یک برنامه مهاجرتی برای کارگران حوزه کشاورزی-غذایی؛ برنامه مهاجرت آزمایشی روستایی و شمالی که به شهرداری‌ها در معرفی مهاجران کمک می‌کند و برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک، یک برنامه که به کارفرمایان آتلانتیک کانادا کمک می‌کند تا استعدادهای خارجی را استخدام کنند.

 

حزب محافظه کار

محافظه کاران از نظر سیاسی در طیف راست میانه هستند. آن‌ها محالف رسمی هستن، به این معنی که آن‌ها دارای دومین کرسی در مجلس عوام هستند. این حزب تنهای حزبی غیر از لیبرال‌ها است که تاکنون در سطح فدرال پست داشته است.
رهبر این حزب Erin O’Toole می‌باشد که پیش از این نیز در انتخابات با در موضوعبت قرار دادن مهاجران به پیروزی رسیده بود.

در برنامه انتخاباتی 2021، محافظه کاران خواهان یک سیستم مهاجرتی هستند که از استعدادهای بین‌المللی استقبال می‌کنند، به مدافعان حقوق بشر و کسانی که از آزار و اذیت فرار می‌کنند پناه می‌دهند و خانواده‌ها را دوباره به یکدیگر می‌رسانند.

آن‌ها می‌خواهند به متقاضیان اجازه دهند تا برای تسریع در روند پردازش و بررسی درخواستشان، هزینه‌ای بپردازند. درآمدهای حاصل از این راه صرف استخدام کارکنان بیشتر برای رسیدگی به عقب ماندگی‌های اداری خواهد شد. آن‌ها همچنین می‌خواهند با کاهش پیچیدگی‌های اداری (بروکراسی)، ساده سازی برنامه‌ها درخواست‌ها و استفاده کامل از منابع، پردازش برنامه‌ها را سریع‌تر کنند.

همچنین محافظه کاران خواهان یک سیستم مهاجرتی عادلانه‌تر هستند. آن‌ها نه تنها می‌خواهند کارها را به صورت آنلاین انجام دهند بلکه می‌خواهند تمام تعاملات بین افسران مهاجرت و متقاضیان را نیز ثبت کنند. آن‌ها می‌گویند دلیل این کار این است که در سیستم مهاجرت از "نظارت دقیق،  رعایت انصاف و پاسخگویی مطمئن شویم".

همچنین آن‌ها می‌خواهند آموزش‌ها آگاهی فرهنگی را افزایش دهند و متقاضیان را با افسران مهاجرتی روبرو کنند که پیش زمینه‌های فرهنگی متقاضی را به بهترین شکل ممکن درک می‌کنند. آن‌ها همچنین از متقاضیان می‌خواهند تا اشتباهات مربوط به درخواست خود را در مدت زمان میعنی پس از ارسال درخواست، تصحیح کنند.

همانطور که در کپمین‌های پیشن خود به دنبال آن بودند، محافظه کاران می‌خواهند تا فرآیند تایید و ارزیابی مهارت‌ها، شایستگی‌ها و اعتبارات افراد به شیوه‌ای عادلانه، سازگار، شفاف و دقیق، ارتقا یابد. کمپین O’Toole وعده داده که بلافاصله یک کارگروه ارزیابی اعتبار برای یافتن راه حل‌های احتمالی تشکیل خواهد داد.

محافظه کاران سیستم قرعه کشی برنامه والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها (PGP) را لغو خواهند کرد و آن را با مدل first-come, first-served جایگزین خواهند کرد. آن‌ها یک سیستم اولویت بندی را در نظر می‌گیرند که در آن متقاضیان در صورت ارایه مراقبت از کودکان یا حمایت از خانواده و همچنین تسلط به زبان، در اولویت خواهند بود. آن‌ها همچنین در منابع بیشتری سرمایه گذاری می‌کنند تا برنامه‌ها را سریع‌تر پردازش و بررسی کنند.

محافظه کاران به اعضای خانواده خارجی کانادایی‌ها اجازه می‌دهند تا به مدت پنج سال بدون داشتن وضعیت دائمی در کانادا زندگی کنند. اعضای خانواده تا زمانی که بتوانند بیمه درمانی بخرند، می‌توانند اقامت خود را برای مدت بیشتری تمدید کنند.

 

حزب بلوک کبکوا (Bloc Québécois)

Bloc Québécois یک حزب ملی گرای کبک است. آن‌ها می‌خواهند کبک کشوری خودمختار باشد؛ جدای از کانادا. اغلب گفته می‌شود که بلوک در طیف سیاسی چپ میانه قرار می‌گیرد. این حزب تنها کاندیدایی با محوریت موضوعات کبک دارد زیرا حاکمیت کبک در دستور کار آن‌ها قرار دارد.
Yves-François Blanchet از سال 2019 رهبری این حزب را بر عهده دارد. او سوابقی در حوزه هنر و سیاست استانی در پرونده خود دارد.

این بلوک با توجه به برنامه انتخاباتی خود در سال 2021 (به زبان فرانسوی)، می‌خواهد روند مهاجرت برای متقاضیان کبک را تسریع کند، که در مقایسه با متقاضیان مهاجرت در سایر استان‌ها، اغلب زمان بیشتری طول می‌کشد.

کبک در حال حاضر دارای سیستم مهاجرت مستقل‌تری نسبت به دیگر مناطق کانادا است اما بلوک همچنین می‌خواهد که کبک کنترل برنامه کارگران خارجی موقت را نیز در اختبار داشته باشد. آن‌ها معتقدند با این کار استخدام کارگران تسهیل خواهد شد.

آن‌ همچنین از دولت فدرال می‌خواهند تا برای جلوگیری از تبعیض در روند استخدام، از رزومه2های ناشناس برای پست‌های خدمات عمومی استفاده کند.

بر اساس سیاست‌های پناهندگان، این برنامه از کانادا می‌خواهد تا توافقنامه کشور ثالث امن با ایالات متحده را لغو کند تا پایانی بر گذرهای نامنظم در مرز کانادا و ایالات متحده باشد. این حزب می‌گوید که این امر "پذیرش منظم‌تر مهاجران" را ممکن می‌سازد. آن‌ها همچنین می‌خواهند تا تمام پناهندگان فرانسوی زبان در کبک اسکان داده شوند.

آن‌ها همچنین به دنبال این هستند که مدل خود را از "قانون چند فرهنگی" اتخاذ کنند، زیرا معتقد هستند شکل فعلی آن مانع ادقام تازه واردان در جامعه کبک می‌شود. در نهایت بلوک می‌خواهد اعتبارات مالیاتی را برای فارغ‌التحصیلان و مهاجرانی که مایل به اقامت در خارج از مراکز اصلی شهری هستند، ارایه دهد.

 

حزب دموکراتیک جدید

جزب دموکراتیک جدید (NDP) در طیف سیاسی، جناح چپ محسوب می‌شود. کانادا هرگز دولتی با حزب NDP در سطح فدرال نداشته است. نظرسنجی‌های متعدد نشان می‌دهند که رهبر این حزب یعنی Jagmeet Singh، محبوب‌ترین نامزد در این کارزار انتخاباتی است.

برنامه انتخاباتی NDP در سال 2021 وعده می‌دهد که محدودیت‌های برنامه والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها (PGP) را پایان دهد و به موارد عقب افتاده رسیدگی کند. آن‌ها همچنین می‌گویند که با استان‌ها برای بهبود خدمات اسکان و ارزیابی اعتبار نیروهای خارجی همکاری خواهند کرد.

آن‌ها متعهد شدند تا به مقابله با مشاوران مهاجرتی که بدون وجدان کاری فعالیت می‌کنند بپردازند و اطمینان حاصل کنند که مسایل این صنعت توسط دولت تنظیم می‌شود. آن‌ها همچنین وضعیتی را برای مراقبین و خانواده‌های آنان فراهم خواهند کرد.

در مورد پناهندگان نیز حزب دموکراتیک جدید می‌خواهد تا مسایل عقب افتاده پناهجویان را حل و فصل کند، هر چند که برنامه انتخاباتی آن‌ها نگفته که این حزب چگونه قصد دارد این کار را انجام دهد.

آن‌ها همچنین تساوی حقوق را برای پایان بخشیدن به تبعیض دستمزد بر اساس جنسیت، که بر زنان مهاجر تاثیر می‌گذارد، در اولویت قرار می‌دهند. برای انجام این کار، آن‌ها از کارفرمایان می‌خواهند که در مورد حقوق شفاف باشند و بلافاصله قوانین مربوط به حقوق و دستمزد فعال را اجرا کنند.

بازدید: 482تاریخ انتشار : 1400/06/11