دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا

 

 

دانشگاه آلبرتا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در ادمونتون آلبرتا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1908 توسط الکساندر کامرون رادرفورد، اولین نخست وزیر آلبرتا تاسیس شد. هنری مارشال توری اولین رییس این دانشگاه بوده است. این دانشگاه دارای 4 کمپس در ادمونتون است. همچنین کمپس آگوستانا در Camrose و یک مرکز کارکنان در مرکز شهر کالگری نیز از دیگر بخش‌های این داشنگاه محسوب می‌شوند. کمپس اصلی شمالی این مجموعه از 150 ساختمان تشکیل شده که 50 بلوک شهری در جنوب رودخانه ساسکاچوان شمالی را شامل می‌شود که به طور مستقیم از مرکز شهر ادمونتون می‌گذرد. دانشگاه آلبرتا پذیرای 40.000 دانشجو از کانادا و 150 کشور جهان است که تحت 700 برنامه مختلف در 18 دانشکده مشغول گذراندن دوران تحصیل خود هستند.

دانشگاه آلبرتا یکی از 5 دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شود و همیشه جایگاه خوبی در بین 100 دانشگاه برتر جهان دارد و این مورد باعث می‌شود تا یکی از اهداف مهم هر دانشجویی در جهان باشد. این دانشگاه با دارا بودن بیش از 36.000 کارمند آموزشی (شامل اساتید، پژوهشگران پسا دکتری و...) تاکنون بیش از 260.000 فارغ التحصیل داشته است. افرادی مشهوری چون فرماندار رولاند میچنر، نخست وزیر جو کلارک، رییس قوه قضاییه کانادا بورلی مک لاکلین، شهردار ادمونتون دان ایوسن و فیزیکدان سرشناس ریچارد ادوارد تایلر، برنده جایزه نوبل فیزیک از فارغ التحصیلان این دانشگاه بزرگ بودند.

دانشگاه آلبرتا با بودجه‌ای قابل توجه اداره می‌شود. بودجه این دانشگاه 1 میلیارد و 300 میلیون دلار است. دانشگاه آلبرتا یکی از مراکز مهم تحقیقاتی به شمار می‌رود و بودجه‌ای اختصاصی برای امور تحقیقاتی در دانشگاه در نظر گرفته شده است. این بودجه 513.5 میلیون دلار است. با این مبلغ دانشجویان مشتاق می‌توانند راهی به سوی نوآوری و اکتشافات بگشایند.

در کنار موارد گفته شده، از کتابخانه بزرگ این دانشگاه نیز می‌توان نام برد. سیستم کتابخانه دانشگاه آلبرتا پس از افتتاح کتابخانه رادرفورد در ماه می 1951 جان تازه‌ای به خود گرفت. اکنون این کتابخانه یکی از بزرگترین سیستم‌های کتابخانه‌های تحقیقاتی در آمریکای شمالی را دارد. طبق تحقیقاتی که در سال 2012 انجام شد، 11 مین سیستم کتابخانه‌ای تحقیقاتی آمریکای شمالی متعلق به کتابخانه این دانشگاه است و پس از کتابخانه دانشگاه تورنتو، دومین کتابخانه بزرگ کانادا محسوب می‌شود. یکی از مزیت‌های این دانشگاه اجازه کار به دانشجویان است. دانشجویان می‌توانند در داخل کمپس یا خارج از آن (با شرایط مشخص) کار کنند. دانشجویان تا 3 سال پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در کانادا کار کنند. این دانشگاه دارای تیم‌های ورزشی نیز هست. رنگ‌های رسمی آن‌ها سبز و طلایی است. تیم‌های زنان پانداها نام دارند و تیم‌های مردان نیز خرس‌های طلایی نام دارند.

 

برای اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه (برنامه‌ها، تقویم تحصیلی و اطلاعات دیگر) به آدرس سایت این دانشگاه رجوع کنید:

https://www.ualberta.ca

 

برای دریافت اطلاعات در خصوص هزینه‌های تحصیلی به آدرس زیر مراجعه کنید. توجه کنید برای کسب اطلاعات کامل باید دانشکده‌ی مورد نظر، محل اقامت مورد نظر (داخل کمپس یا خارج آن)و... را مشخص کنید:

هزینه‌های جانبی:

https://www.ualberta.ca/admissions/international/tuition-and-scholarships/tuition-and-fees

هزینه تحصیلی:

https://apps.admissions.ualberta.ca/costcalculator/static/public/index.html