• خانه
 • اخبار
 • مهاجرت
 • کمیته پارلمانی نتیجه مطاله‌ای در مورد تاثیر بیماری کووید بر روی مهاجرت را منتشر کرد

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 1087

کمیته پارلمانی نتیجه مطاله‌ای در مورد تاثیر بیماری کووید بر روی مهاجرت را منتشر کرد

کمیته پارلمانی نتیجه مطاله‌ای در مورد تاثیر بیماری کووید بر روی مهاجرت را منتشر کرد

 
این مطالعه 38 توصیه در مورد بهبود سیستم مهاجرت کانادا ارایه می‌دهد.
کمیته مهاجرت مجلس نتایج مطالعه خود در مورد چگونگی تاثیر همه گیری بر مهاجرت به کانادا را منتشر کرده است.
سلما زاهد، رییس این کمیته، نتایج این مطالعه را در قالب یک گزارش در تاریخ 13 می در مجلس عوام ارایه داده است. این گزارش به موضوعات مربوط به سه طبقه مهاجرت کانادایی شامل اقتصادی، خانوادگی و پناهندگی می‌پردازد. این گزارش نتیجه یافته‌های کمیته دائمی شهروندی و مهاجرت است که پس از شنیدن نظرات مهاجران، گروه‌ها مورد نظر، وکلا و سایر ذینفعان جمع آوری شده است. این کمیته متشکل از اعضای پارلمان کانادایی است که به عنوان مقامات منتخب، انتخاب می‌شوند. از هر حزب مهم سیاسی حداقل یک عضو در این کمیته صاحب کرسی هستند. ماموریت آن‌ها نیز نظارت بر سیاست‌های فدرال در رابطه با مهاجرت و چند فرهنگی و همچنین نظارت بر اداره مهاجرت و هیئت پناهندگان است.
برخی از موضوعات مورد بحث شامل مواردی مانند دلایل عقب افتادن درخواست‌ها، موانع جلوگیری از بهم پیوستن خانواده‌ها، محدودیت‌های سفر برای دارندگان COPR و... می‌باشند. دولت، که در حال حاضر توسط یک اقلیت لیبرال هدایت می‌شود، 120 روز فرصت دارد تا پاسخ خود به موضوعات ارایه شده توسط کمیته مهاجرت ارایه دهد. اگرچه دولت موظف به تغییر سیاست‌ها نیست اما برخی از 38 توصیه پیشین تا حدودی اجرا شده‌اند و یا در دست اجرا هستند.
 
در ادامه مرور کلی بر این توصیه‌ها خواهیم داشت:
 • مدرن سازی سیستم مهاجرت
 • شفافیت، ارتباطات، پاسخگویی
 • دانشجویان بین‌المللی
 • مسیر اقامت دائم برای نیروهای کار ضروری
 • مناطقی که دارای اولویت بیشتری هستند
 • اقدامات موقت برای مدارک مهاجرت
 • اسپانسرشیپ خانواده
 • برنامه والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها
 • مجوزهای کار
 • اجازه ورود به پناهجویان
 • ساکنان هنگ کنگ
 

مدرن سازی سیستم مهاجرت

شش توصیه کمیته مهاجرت در خصوص دیجیتال کردن سیستم مهاجرت می‌باشد.
در مرحله اول کمیته توصیه می‌کندسیستم‌های مهاجرت و پناهندگی به طور کامل دیجیتالی شوند، در حالی که گزینه‌ای برای درخواست‌های کاغذی نیز حفظ شود. متقاضیان باید مدارک و امضاها را به صورت آنلاین ارسال کنند و افسران مهاجرت باید بتوانند مصاحبه‌ها را به صورت مجازی انجام دهند و به صورت الکترونیکی ویزا صادر کنند. ویزای اقامت دائم (PR) باید به جای چسباندن در پاسپورت‌های فیزیکی، با بارکد قابل اسکن صادر شود.
این ایده در حال انجام شدن است، به خصوص که در سال 2020 کانادا وارد قرنطینه شد. مارکو مندیچینو وزیر مهاجرت گفته است که چشم انداز وی، دیجیتالی کردن سیستم مهاجرت در سراسر کشور است. همچنین کانادا پیش از این بودجه‌ای 430 میلیون دلاری برای نوسازی سیستم مهاجرت اعلام کرده بود.
علاوه بر این، کمیته توصیه می‌کند که وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)، بودجه خدمات اسکان برای ارتقا سواد دیجیتال و در دسترس بودن ابزارهای دیجیتال را افزایش دهد.
 

شفافیت، ارتباطات، پاسخگویی

شش توصیه وجود دارد که خواهان شفافیت و پاسخگویی بیشتر هستند.
این کمیته به IRCC توصیه می‌کند که کلیه بررسی‌ها و پروسه‌های ناشناس و اطلاعات درخواست‌ها را منتشر کند. مواردی که بر اساس نژاد، مذهب، جنسیت، سن، کشور مبدا و وضعیت والدین هر متقاضی تفکیک شده‌ است.
آن‌ها همچنین به دنبال ایجاد یک خط کمک به دانشجویان بین‌المللی هستند که شامل افسران آموزش دیده می‌شوند. در این گزارش آمده که درخواست‌ها باید به صورت همزمان ردیابی شوند و زمان واقعی را برای بررسی درخواست هر متقاضی فراهم کند. پروتکل‌ها ارتباطی باید تقویت شوند و افسران باید کلیه دلایل رد درخواست‌ها را در اختیار متقاضیان قرار دهند.
در نهایت کمیته توصیه می‌کند که یک نماینده حقوق مهاجرت برای نظارت بر IRCC و دریافت شکایات در نظر گرفته شود.
 

دانشجویان بین‌المللی

IRCC در پاییز 2020، پس از تعلیق موقت ورود دانشجویان به خاک کانادا به دنبال شیوع ویروس کرونا، درهای کشور را به روی آن‌ها گشود. کمیته توصیه می‌کند که همچنان به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل حضوری اجازه ورود به کانادا داده شود.
علاوه بر این کمیته به دنبال این است که IRCC پروسه دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند به عنوان بخشی از برنامه تحصیلی خود به صورت تمام وقت به عنوان کارآموز و یا به صورت تعاونی کار کنند را تسهیل نماید. دانشجویان بین‌المللی به جای اینکه مجبور به درخواست برای مجوز کار شوند، توانایی انجام دوره کارآموزی با شرایط مجوز کار از قبل ایجاد شده است.
همچنین کمیته خواستار همکاری IRCC با استان‌ها و قلمروهای مختلف است تا به بررسی صلاحیت برای پشتیبانی از اسکان فدرال که شامل ساکنان موقت دارای مجوز کار و مجوز تحصیل می‌شود بپردازد. در نهایت نیز آن‌ها از IRCC می‌خواهند تا میزان قبولی دانشجویان بین‌المللی که پروسه درخواست آن‌ها در کشورهای آفریقایی صورت گرفته است را بررسی کنند.
 

مسیر اقامت دائم برای نیروهای کار ضروری

IRCC پیش از این یکی از توصیه‌های کمیته را برای ایجاد مسیر اقامت دائم برای نیروهای کار ضروری را به کار گرفته است. در حالی که ظرفیت جریان فارغ‌التحصیلان بین‌المللی این برنامه جدید پر شده است، مندیچینو در مصاحبه با Globe and Mail گفته است که دستش برای افزایش ظرفیت میزان پذیرش در این جریان باز است.
 
مناطقی که دارای اولویت بیشتری هستند
کمیته خواستار بودجه بیشتر برای کارکنان مرکز درخواست ویزا (VAC) در کشورهای فرانکفون در آفریقا است. این امر موجب تسریع در روند بررسی انگشت نگاری و مجوزهای دانشجویی می‌شود.
همچنین IRCC باید موضوع بهم پیوستن خانواده‌ها برای افراد تحت حمایت را در اولویت قرار دهد. برخی از خانواده‌ها به دلیل تاخیر در روند بررسی‌ها، سال‌ها از فرزندان دو مانده‌اند. این گزارش همچنین توصیه می‌کند که IRCC روند بررسی درخواست‌های تمدید برای ساکنان موقت را سرعت ببخشد و صدور تاییدیه رسید (AOR) معمول برای متقاضیان اقامت دائم را در اولویت قرار دهد.
 

اقدامات موقت برای مدارک مهاجرت

سه توصیه در این خصوص منعکس کننده نیاز به اقدامات ویژه در طول دوران همه گیری ویروس کرونا است. برای مثال، بسیاری از کسانی برای اقامت دائم در خارج از کشور تایید شده‌اند، نمی‌توانند پیش از انقضای مدارک خود به کانادا بیایند. کمیته توصیه می‌کند که IRCC به افراد دارای کارت اقامت دائم منقضی شده، اجازه سفر به کانادا را بدهد، در حالی که بیماری همه گیر همچنان ادامه دارد. همچنین معاینات پزشکی باید بیش از یک سال تمدید شوند و همزمان با مراحل انگشت نگاری و بررسی عدم سوء سابقه انجام شود.
IRCC نامه‌های مجوز سفر را به بسیاری از دارندگان ویزای منقضی شده که قبل از 18 مارچ 2020 تایید شده‌اند صادر کرده است. با این حال دارندگان تایید اقامت دائمی (COPR) که مدارک خود را پس از اعمال محدودیت‌های مسافرتی دریافت کرده‌اند، مجاز به ورود به کانادا نیستند. این افراد از آن‌جایی که اعتبار COPR آن‌ها با اعتبار معاینات پزشکی و پاسپورت گره خورده است، کم کم با منقضی شدن مدارک خود روبرو خواهند شد.
برای رسیدگی به نیاز دارندگان COPR برای آمدن به کانادا و تکمیل کردن روند اقامت دائم خود، کمیته از IRCC خواسته است نامه‌های مجوز را به طور خودکار صادر کند. علاوه بر این، آن‌ها می‌خواهند IRCC تا زمان فروکش کردن همه گیری و ایجاد یک شرایط با ثبات، از نیاز به تمدید مدارک منقضی شده چشم پوشی کنند. همچنین کمیته به IRCC توصیه می‌کند، به همسران تحت حمایت مالی که امکان دسترسی به معاینات پزشکی در کشور خود ندارند، در طول همه گیری ویروس کرونا، اجازه دهد تا مراحل کار خود را با استفاده از ویزای بازدیدکننده در خاک کانادا دنبال کنند.
 

اسپانسرشیپ خانواده

بخش عمده‌ای از توصیه‌های کمیته مربوط به اسپانسرشیپ و یا همان حمایت مالی از خانواده است. اگر چه مندیچینو و مقامات IRCC گفته‌اند که بهم پیوستن خانواده در اولویت قرار دارد اما بسیاری از طرح‌ها با شکست مواجه شده است. برخی از موضوعات پیش از همه گیری بیماری کووید نیز وجود داشته است، با این حال ایجاد محدودیت‌های مسافرتی مانع از پیوستن بسیاری از افراد به عزیزانشان در کانادا شده است.
این کمیته خواستار صدور ویزای اقامت موقت IRCC برای متقاضیان اسپانسرشیپ همسر است. در حال حاضر بند معروف به 179(b) در آیین نامه مهاجرت و حمایت از پناهندگان، مانع از این می‌شود که بسیاری از افراد در هنگام بررسی درخواست اقامت دائمشان در کنار همسران خود باشند. علی رغم طرح هدف دوگانه، به این معنی که اتباع خارجی می‌توانند برای هر دو ویزای اقامت دائم و اقامت موقت درخواست ارایه دهند، این موضوع شناخته شده است که افسران مهاجرت از پذیرش متقاضیان امتناع می‌ورزند. زیرا آن‌ها از اینکه متقاضیان در پایان مدت اقامت مجاز خود کشور را ترک نمی‌کنند، راضی نیستند. در نتیجه بسیاری از متقاضیان در تمام مدت بررسی اقامت دائمشان، از همسران خود دور هستند.
کمیته توصیه می‌کند که برای متقاضیان اسپانسرشیپ همسر، سوپر ویزا ایجاد شود. همانند آنچه در گذشته برای متقاضیان برنامه والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها (ُPGP) ایجاد شده بود. یکی از توصیه‌ها این است که یک "سیستم همدلانه و تصحیح اشتباهات" ایجاد شود. دلیل ایجاد این سیستم این است که IRCC بتواند با متقاضیان تماس بگیرد و پیش از بازرگداندن کامل پرونده آن‌ها، از آن‌ها بخواهد ایرادات و اشتباهات موجود را اصلاح کنند و برای این کار نیز زمان کافی به متقاضیان داده شود. علاوه بر این این پرونده‌ها اگر دوباره به همان جریان ارسال شوند، باید جای خود را در صف بازیابی کنند.
همچنین چندین توصیه در مورد نحوه رسیدگی به پرونده‌های کودکان وجود دارد. مانند ثابت نگه داشتن سن تمامی کودکان وابسته از تاریخ 1 مارچ 2020، تا زمانی در خواست اقامت دائم آن‌ها کاملاً بررسی شود. این امر موجب می‌شود تا این کودکان به دلیل صرف زمان برای بررسی درخواست اقامت دائم، پس از پایان پروسه بررسی، از سن مورد نظر واجد شرایط بودن خارج نشوند. این کمیته همچنین توصیه کرده است که فرزندخواندگی بین‌المللی در اولویت باشد و در مواردی که کودکان نیازهای فوری پزشکی دارند، دستورالعمل‌های روشنی تهیه شود.
 

برنامه والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها

برنامه والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها (PGP) در سال 2020 در یک سیستم لاتاری صورت گرفت. این اتفاق بعد از این افتاد که مدل first-come-first-served در سال 2019 برای بسیاری از متقاضیان با شکست مواجه شد. این برنامه به دلیل داشتن یک سابقه خوب در پیش از دوران همه‌گیری معروف است.
کمیته توصیه می‌کند که یک سیستم اولویت بندی ایجاد شود که در آن اولویت به درخواست‌های قدیمی‌تر داده شود. همچنین IRCC نیز الزامات مالی این برنامه را در سال‌های تحت تاثیر عواقب همه گیری جهانی ویروس کرونا، بر روی حداقل مبلغ تنظیم می‌کند.
 

مجوزهای کار

کمیته توصیه کرده است که دولت به افراد دارای اقامت موقت که منتظر اقامت دائم خود از طریق برنامه نیروی کار ماهر کبک هستند، Bridging Open Work Permits ارایه دهد. با این مجوز کار، افراد می‌توانند در حالی که منتظر اقامت دائم خود هستند، به کار خود مشغول باشند.
همچنین در صورتی که مراقبان و پرستاران از قبل یک مجوز کار مختص به شغل خود نداشتند، از داشتن ارزیابی اثرات بازار کار (LMIA) برای مجوز کاری خود معاف هستند.
همچنین کمیته توصیه کرده است که ساعاتی که به دلیل همه گیری ویروس کرونا از بین رفته‌اند، به عنوان تجربه کار واجد شرایط در برنامه‌های آزمایشی در نظر گرفته شوند.
 

اجازه ورود به پناهجویان

کمیته گفته است که IRCC باید به پناهندگان و پناهجویان با الگو برداری از برنامه فرشته نگهبان (Guardian Angel Program)، اجازه ورود به کانادا را بدهد. همچنین آن‌ها به اداره مهاجرت توصیه کردند با شرکای اسکان مجدد مانند سازمان‌های بین‌المللی مهاجرت و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همکاری کنند.
IRCC نیز باید برنامه‌ای مشابه با برنامه فرشته نگهبان برای نیروهای کار خارجی که در طول همه گیری ویروس کرونا به کشور کمک کرده‌اند، بدون در نظر گرفتن وضعیت آن‌ها، تهیه کند.
 

ساکنان هنگ کنگ

IRCC قبلاٌ مجوز کار آزاد را در دسترس اهالی هنگ کنگ قرار داده است که این مورد یکی ای موارد توصیه کمیته است. با این حال مجوز کار فعلی برای مدت زمان سه سال در دسترس است. کمیته توصیه کرده است که یک مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی پنج ساله برای هنگ کنگی‌های فارغ‌التحصیل در موسسات آموزشی کانادا در نظر گرفته شود.
این کمیته همچنین می‌خواهد دو جریان جدید برای هنگ کنگی‌ها تحت کلاس خانواده و کلاس پناهندگان ایجاد شود. آن‌ها خواهان جریانی برای اعضای خانواده گسترده شهروندان کانادایی و فعالان دموکراسی خواه ساکن کانادا هستند. به علاوه، ایجاد یک سیاست عمومی موقت برای رسیدگی به ادعای پناهندگی هنگ کنگی‌ها از خواسته‌های کمیته می‌باشد. همچنین کمیته از IRCC خواسته است با استفاده از ابتکاراتی مانند Rainbow Railroad به عنوان یک الگو، به فعالان طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ پناهندگی دهد و از این ابتکار برای شناسایی و پشتیبانی از پناهجویان استفاده کند. 
بازدید: 24تاریخ انتشار : 1400/03/04