همسایگان و ملیت ها در کانادا

 
 کانادا کشوری در شمال قاره آمریکا و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.
 
کشور کانادا از غرب با  آلاسکا ،از جنوب با  ایالات متحده ی آمریکا مرز  مشترک دارد.

کانادا مرز دریایی با گرینلند (قلمرو خودمختار دانمارک) و سنت پیر و میکلون، (جزیره ای که متعلق به فرانسه) دارد .
 
این کشور از جنوب و شمال غرب با آمریکا همسایه است. هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه است.


نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری مرز آمریکا زندگی می‌کنند.
 

نزدیکی جغرافیایی به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است.
 
با این حال این رابطه اقتصادی قوی مضراتی هم برای کانادا در پی داشته است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این مضرات است.
 
کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد.

آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است.
 
آبشار نیاگارا، عریض‌ترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد. این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت.
 
در قرن نوزدهم کانادا استقلال یافت. این کشور عضو کشورهای مشترک‌المنافع است.
 
کنفدراسیون کانادا به صورت سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود. پایتخت کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد.
 
 
سیاست در کانادا :

 
فرماندار کل در کانادا به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم، پادشاه انگلیس در کانادا، زندگی می‌کند.
 
رئیس دولت نخست‌وزیر است که معمولا از میان اعضای حزب پیروز در پارلمان انتخاب می‌شود. دوره نخست‌ وزیری در این کشور پنج ساله است.
 
مجلس سنا در این کشور ۱۰۵ کرسی دارد که نمایندگان آن را فرماندار کل انتخاب می‌کند و تا رسیدن به سن ۷۵ سالگی در آن عضویت دارند.
 
پارلمان این کشور ۳۰۸ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.
 

کانادا یک جامعه ی چند فرهنگی است که بسیاری از نژادهای مختلف قومی، مذهبی و ملی در آن سکونت دارند  و اکثریت جمعیت  آن را  مهاجران و فرزندانشان تشکیل می دهند. پس از دوره اولیه فرانسوی و پس از آن کلونیزم بزرگتر بریتانیا، مهاجرت به کانادا، در طول حدود دو قرن تا  امروز نیز ادامه دارد.


اولین افراد بومی کانادا و افراد مهاجر  فرانسوی و  انگلیسی  آداب و رسوم  و ملیت کانادا را تشکیل داده اند. کانادا به شدت تحت تاثیر همسایگی  با آمریکا از نظر شرایط زبانی، جغرافیایی و اقتصادی آن قرار دارد.

قانون ملي كانادا به طور كلي از قانون انگلستان. منشا گرفته که  چند جانبه و ددر جهت  توسعه اقتصادی و  اجتماعی است.


اولین گروه مهاجران  کانادا ،  فرانسوی بودند، که امروزه در کبک و انتاریو شهرک های جدید تأسیس کردند.

پس از تسخیر بریتانیا ، پیشتر توسط تعدادی از آلمانی ها و سوئدی هایی که در اسکاتلند  بودند نیز در پورت رویال، نوا اسکوشیا مستقر شدند.از اواخر دهه 1850، مهاجرت افراد  چینی به جزیره ونکوور و بریتیش کلمبیا آغاز شد.

جمعیت کانادا به طور مداوم افزایش یافته است، تقریبا هر 40 سال ،دو برابر می شود. در اواسط تا اواخر قرن نوزدهم، کانادا سیاست کمک به مهاجران اروپایی را داشت، در حال حاضر تعداد زیادی از مهاجران اروپایی،که  بیشتر ایتالیایی ها، آلمانی ها، اسکاندیناوی ها، هلندی ها، لهستانی ها و اوکراینی ها هستند به کانادا مهاجرت می کنند. محدودیت های قانونی در مورد مهاجرت ، در دهه 1960 اصلاح شد و درب های کشور کانادا  پس از آن به روی  مهاجران از تمام نقاط جهان گشوده شد.

جدول زیر لیست مهاجرین پذیرفته شده ی کانادا در سال 2013 را نشان می دهد.

رتبه    کشور    تعداد    درصد
1    چین    33,908    13.1
2    هند    30,576    11.8
3    فیلیپین    27,292    10.5
4    پاکستان    11,354    4.4
5    آمریکا    10,624    4.1
6    ایران    10,038    3.9
7    فرانسه    7,148    2.8
8    انگلستان    5,935    2.3
9    کره ی جنوبی    4,450    1.7
10    امارات متحده ی عربی    4,093    1.6
    مجموع    145,418    56.2
    بقیه    113,535    43.8
    مجموع    258,953    100


 اقتصاد در کانادا :
 
تولید ناخالص داخلی در این کشور 266/1 میلیارد دلار است. ۱۷ میلیون و ۹۵ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.
 
نرخ بیکاری در این کشور ۶ درصد است. 8/10 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در این کشور 1/2 درصد بود.
 
محصولات صادراتی این کشور شامل وسایل نقلیه موتوری و قطعات، ماشین‌آلات صنعتی، هواپیما، تجهیزات ارتباطی، مواد شیمیایی، پلاستیک، کود، الوار و چوب، نفت خام، گاز طبیعی، الکتریسیته و آلومینیوم است که به کشورهای آمریکا، انگلیس و ژاپن  صادر می‌شود.
 
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری و قطعات، نفت خام، مواد شیمیایی، الکتریسیته و کالاهای مصرفی است که از کشورهای‌آمریکا،چین و مکزیک صادر می‌شود.
 
مردم کانادا :
 
جمعیت این کشور ۳۳ میلیون و ۲۱۳ هزار نفر با میانگین سنی ۴۰ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۴ سال و برای مردان ۷۹ سال است.
 
۲۸ درصد از مردم آن انگلیسی، ۲۳درصد فرانسوی و ۱۵ درصد از دیگر بخش‌های اروپا هستند.
 
در این کشور دو زبان فرانسوی و انگلیسی به عنوان زبان‌های رسمی صحبت می‌شوند. اغلب مردم آن مسیحی هستند.