تفریحات فصلی در کانادا

 

نواحی جغرافیایی و آب و هوا


کانادا نیمه ی شمالی قاره آمریکای شمالی را به خودش اختصاص داده و با مساحت 9093507 کیلومتر مربع بعد از روسیه دومین کشور پهناور دنیاست. سواحل کانادا به اقیانوسهای آرام و منجمد شمالی و نیز اقیانوس اطلس میرسد. این کشور بیشترین نوار ساحلی را در تمام دنیا داراست. کانادا از جنوب با آمریکا مرز مشترک دارد این خط مرزی 8893 کیلومتر طول دارد و بزرگترین خط مرزی جهان است. از جهت شمال، جزایر قطبی در فاصله 800 کیلومتری قطب شمال واقع شده اند. کشوری که از طریق اقیانوس منجمد شمالی با کانادا همسایه میشود، روسیه است.

 

رشته کوههای طولانی، یکی از مشخصه های منحصر به فرد کانادا هستند. کوههای کانادا عبارتند از: رشته کوههای تورنگات، آپالاچیان و لارنتیان در شرق، رشته کوههای راکی، کوستال و مکنزی در غرب و رشته کوههای سنت الیاس و پِلی در شمال.

بیش از دو میلیون دریاچه کوچک و بزرگ در سراسر کانادا وجود دارد که روی هم رفته 7.6 درصد از وسعت این کشور را اشغال میکنند. مهمترین دریاچه ها عبارتند از هورون، سوپریور، اِری و اونتاریو (که به دریاچه های بزرگ معروفند). در کنار آنها میتوان به دریاچه های گریت بِر، گریت اسلیو و وینی پگ اشاره کرد. رودخانه ی سنت لارنس با طول 3058 کیلومتر مهمترین رودخانه ی کاناداست که آبراهی است که برای کشتی ها امکان حرکت از "دریاچه های بزرگ" به سمت اقیانوس آتلانتیک را فراهم میکند. در مجموع، 900 هزار کیلومتر مربع از سطح این کشور تحت پوشش رودهای آب شیرین است.

در کانادا، ده استان و سه قلمروی سرزمینی وجود دارد که چند ناحیه ی جغرافیایی را پوشش میدهند. برای کسب اطلاعات کافی در مورد جزییات این تقسیمات میتوانید به وبسایت کمیسیون جهانگردی کانادا (به نشانی http://Caen.canada.travel/places-to-go) مراجعه نمایید. مشاورین باید ار دانشجویان بخواهند با مراجعه به این وبسایت در مورد کانادا اطلاعات کافی کسب کرده و خود را با بخش های مختلف کانادا آشنا سازند.

منطقه ی آتلانتیک: این منطقه شامل استانهای پرینس ادوارد آیلند، نیو برانزویک، نیوفوندلند و لابرادور و استان نووا اسکوشیا است.  بدون شک در این استانهای زیبا و چشم نواز، گروهی از بهترین و دوست داشتنی ترین مردم دنیا ساکن هستند. موسیقی، فرهنگ عامه، غذاهای دریایی و چشم اندازهای منطقه ی آتلانتیک هیچ همتایی در دنیا ندارد. این منطقه پر است از ساحل، خلیج های کوچک، پارک، جنگل و شهرها و شهرک هایی که همگی زیبا و جذاب هستند و انواع و اقسام مصنوعات دریایی در آنها یافت میشود. در این منطقه، روستاهای کوچک، به وفور دیده میشوند ولی شهرهای مهمی مانند شارلوت تون، فردریکتون، هلیفکس و سنت جانز هم در همین منطقه قرار دارند.

کانادای مرکزی: استانهای کِبِک و اونتاریو در این منطقه واقع شده اند. شهرهای تورنتو، اوتاوا (پایتخت کانادا)، مونترال و کبک سیتی هم در این منطقه قرار دارند. غذاهای بی نظیر کانادایی را میتوان هم در این شهرها و هم در شهرکها و روستاهای این ناحیه نوش جان نمود چراکه انواع مواد غذایی محلی و تازه به راحتی در دسترس هستند. از دیگر مشخصه های این منطقه میتوان به موارد زیر اشاره کرد: نواحی شراب گیری منحصر به فرد، بزرگترین پیست اسکیت دنیا (ریدو کانال)، پارلیامنت هیل، جنگلهای انبوه و مناطقی بکر و زیبا در کنار دریاچه ها برای چادر زدن. کانادای مرکزی را میتوان ترکیبی دلنواز از زندگی شهری و حومه های هیجان انگیز دانست.

منطقه پری یری: استانهای ساسکاچوان و منیتوبا که در این منطقه واقع شده اند ترکیبی بی نظیر از زیبایی های طبیعت را در خود دارند. از مزارع وسیع گندم در تابستان تا طبیعت سرد و یخ زده در زمستان. اینجا مختص کسانی است که به محیط های باز و وسیع برای پیاده روی، ماهیگیری، قایق سواری و اسکی علاقه دارند. شهرهای استانهای ساسکاچوان و منیتوبا محیطی فوق العاده متنوع و دوستانه دارند و انواع فرهنگ ها و خوراکها و مراسم مختلف متعلق به مهاجران در آنها در کنار هم قرار گرفته اند.

ساحل غربی: استانهای غربی بریتیش کلمبیا و آلبرتا نیز مانند استانهای کانادای مرکزی، تلفیقی از طبیعت و زندگی شهری را در خود دارند. اما جلوه ی طبیعت در این ناحیه هم مشهودتر است و هم طولانی تر و دست یافتنی تر. برخی جاذبه های این منطقه عبارتند از برنامه کوه شناسی، ساحل اقیانوس آرام (در بریتیش کلمبیا)، کارخانه های شراب گیری، گلف، تماشای نهنگها، باغ های خیره کننده و البته برخورداری از ملایم ترین آب و هوای کانادا. پیست و اقامتگاههای ویستلر و بانف که بهشت علاقه مندان به اسکی هستند و نیز کوههای معروف راکی در همین منطقه قرار دارند. شهر ونکوور در بریتیش کلمبیا یکی از زیباترین شهرهای جهان است که میتوان در آن ترکیب فرهنگها و نژادهای مختلف را دید که آسیایی های زیادی را مجذوب خود میکند. کلگری در آلبرتا نیز به برکت منابع نفتی که دارد رشد بسیار سریعی داشته است.

منطقه ی شمالی: این منطقه، نواحی یوکون، نورث وست تریتوریز و نوناووت را بر گرفته و میتوان آن را یکی از بهترین نمونه های طبیعت بکر و دست نخورده در دنیا دانست. حیوانات منحصر به فرد قطبی مانند خرس قطبی، فیل دریایی، شیر دریایی، گرگ سفید، جغد برفی و گوزن کانادایی در اینجا دیده میشوند. این ناحیه هم میزبان گروهی از جسورترین گردشگران دنیاست و هم تعدادی از پر چنب و جوش ترین شهرهای کانادا را در خود جای داده است (شهرهایی مانند یلونایف، وایت هورس و ایکالیت). فستوالهایی در بزرگداشت فرهنگ بومیان اینوییت و یا فرهنگهای جدیدترِ منطقه نیز در این ناحیه برپا میشوند. 

آب و هوا


حدود چهار پنجم از مردم کانادا در نوار مرزی جنوبی این کشور ساکن هستند، جایی که در آن دست کم در هفت ماه از سال میتوان بهارهایی گرم، تابستانهایی داغ و پاییزهایی دلچسب را تجربه کرد. مشخصه ی بارز آب و هوای کانادا، تنوع آن است که از ناحیه ای به ناحیه دیگر و از فصلی به فصل دیگر متغیر است. هرچند دمای هوای ممکن است در برخی نواحی به زیر صفر هم برسد ولی در مجموع در کانادا هر چهار فصل سال وجود دارند: بهار (از ماه مارس تا ماه مه)، تابستان (از ژوئن تا اوت)، پاییز (از سپتامبر تا اکتبر) و زمستان (از نوامبر تا فوریه).

مردم کانادا از این تنوع فصول بهترین استفاده را کرده اند و میتوانند تفریحات مختلفی را در طول سال تجربه کنند از شنا در محیطهای روباز در تابستان بگیرید تا اسکی در زمستان!

دانشجویان خارجی نباید نگران سرمای زمستان باشند چون تمام ساختمانهای آنها در طول زمستان از گرمای کافی برخوردار است. در بسیاری از دانشگاهها، تونلهای زیرزمینی برای تردد بین ساختمانها در زمستان ساخته شده اند. به طور خلاصه باید گفت زمستان، یکی از زیباترین فصول کاناداست و اگر به اندازه کافی لباس پوشیده باشیم میتوانیم به راحتی و بدون هیچ نگرانی از خانه بیرون بیاییم. مشاورین باید به دانشجویان خارجی یادآوری کنند که در زمستان، لباس مناسب شامل کاپشن، کلاه، دستکش، شال و کفش گرم تهیه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وضعیت آب و هوای کانادا به وبسایت زیر مراجعه کنید