آب و هوای کانادا

 

کانادا دومین کشور بزرگ جهان است. این کشور سه مرز با  اقیانوس دارد:

از  غرب  با اقیانوس آرام
از شرق با اقیانوس اطلس
از شمال با اقیانوس اطلس
کانادا با آمریکا  در جنوب و در شمال غربی مرز دارد.
کانادا دارای تنوع آب  و هوایی   است، از جمله:
کوه های بلند
چمنزارهای پریری
جنگل ها
قسمتهایی  که در آن زمین به طور دائم یخ زده است
رودخانه ها و دریاچه های بسیار
با توجه به وسعت جغرافیایی  و تنوع جغرافیایی آب و هوای مناطق مختلف کانادا متفاوت است.


در کانادا چهار فصل مختلف  زمستان ،بهار ،تابستان ،پاییز وجود دارد.

زمستان :
زمستان کانادا  بسیار سرد است. برف از دسامبر تا مارس یا حتی آوریل روی زمین می ماند. در جنوب غربی بریتیش کلمبیا ،باران در زمستان شایع تر از بارش برف است.
بسته به جایی که شما مهاجرت می کنید، ممکن است در طول نخستین زمستان و برف غافلگیر  شوید. با لباس مناسب، آماده باشید که از زیبایی منحصر به فرد زمستان کانادا لذت ببرید. این لوازم را حتما نیاز دارید که بخرید:کلاه،چکمه،دستکش و کاپشن زمستانی

تابستان:
تابستان از ماه ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد ،دمای هوای روز بین 20تا 30درجه ی سانتی گراد است. تابستان در جنوب انتاریو و کبک، اغلب  شرجی است.

بهار و پاییز:
پاییز و بهار فصل های کوتاهی هستند و باران زیادی می بارد.

در ماه دسامبر، جنوب کانادا هشت ساعت نور روز را دریافت می کند، در حالی که مناطق شمالی هیچ نوری دریافت نمی کنند. موقعیت مناطق ، بویژه فاصله از اقیانوس ها، بر آب و هوا تاثیر می گذارد. مثلا شهرستان ساحلی در بریتیش کلمبیا، مانند ویکتوریا، دارای آب و هوای گرم تر از شهرستان های داخلی مانند وینیپگ، مانیتوبا،هستند.

آب و هوای کانادا روی هم رفته سرد و در بیشتر جاها قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور و جزیره ونکوور از استان بریتیش کلمبیا در آن قرار دارند، معتدل است.
گرمترین  نقاط کانادا  “ویندسور” در اونتاریاو دیگری “ویکتوریا” در  بریتیش کلمبیا است.

بیشتر بخش‌های کانادا، تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و دراز و منتهای درجات دما را دارد. آب و هوای شمال کانادا قطبی است. در کران اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان تنها کمی بالاتر از دمای یخ‌زدگی است. در بیشتر بخش‌های بریتیش کلمبیا ریزش باران سنگین است. در دیگر جاهای کشور اندازه کل بارندگی میانگین یا کم است. کمابیش در همه کانادا برف سنگینی در زمستان‌ها می‌بارد.

از نظر پاکی هوا،در مقایسه با 90 کشور دیگر، کانادا  رتبه ی سوم پاک ترین هوا را دارد.که پس از استونی و جزیره ماری تیوس در شرق ماداگاسکار دارای پاکترین هوا است.