جغرافیای کانادا

 
کانادا، دومین کشور بزرگ جهان است.

این کشور واقع در شمال قاره ی  آمریکای شمالی است (که 41 درصد از وسعت قاره را تشکیل می دهد)، کانادا دارای وسعت  زیادی است .این کشور از غرب و به اقیانوس  آرام منتهی می  شود ،از شرق و شمال شرقی  به  اقیانوس اطلس شمالی از جنوب به ایالات متحده ی آمریکا   و از شمال غربی  به آلاسکا منتهی می شود.

وسعت کانادا 9،984،670 کیلومتر مربع است که وسعت منطق آب شیرین آن 891،163 کیلومتر مربع است.وسعت کانادا کمی کوچکتر از کل قاره  ی اروپا است. و در حدود سه پنجم روسیه است.

از نظر وسعت کل مناطق ، کانادا کمی بزرگتر از ایالات متحده آمریکا  و چین است.

کانادا، از مجموعه ۱۰ استان و ۳سرزمین و ۵ منطقه اصلی به نام‌های کرانه غربی، شمال، مرکز، علفزارها، و منطقه اقیانوس اطلس تشکیل شده است. فرهنگ و جمعیت هر یک از این بخشها متفاوت و نمایانگر تصویری متفاوت از این کشور پهناور می‌باشند.

منطقه آتلانتیک  (Atlantic): از مجوعه استانهای نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادور تشکیل گشته‌است. صنایع ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری، استخراج معادن و گردشگری از مهمترین فعالیت‌های این منطقه به شمار می‌روند.

کانادای مرکزی (Central Canada): از مجموعه استانهای انتاریو و کبک تشکیل شده‌است. این منطقه پرجمعیت‌ترین ناحیه در کشور کانادا است. استانهای انتاریو و کبک مجموعاً بیشتر از ۴/۳ کل محصولات کانادا را تولید می‌کنند.

منطقه علفزارها (Prairies): از مجموعه استان‌های منیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا تشکیل شده ‌است. بیشتر زمینهای این ناحیه صاف و هموارو برای کشاورزی بسیار مناسب هستند. همچنین این زمینها غنی از منابع انرژی می‌باشند. این منطقه از کوه‌های راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان می‌رسد. رشته‌کوه‌های راکی شامل بلندترین قله‌های آمریکای شمالی می‌باشند.

کرانه غربی (West Coast): استان بریتیش کلمبیا به دلیل دامنه‌ها و جنگل‌های زیبایش مشهور می‌باشد. منابع طبیعی این استان از قبیل صنعت چوب و ماهیگیری برای اقتصاد کشور بسیار مهم می‌باشد. کشت میوه و صنعت جهانگردی از دیگر فعالیتهای مهم این استان می‌باشد.

منطقه شمال (North): این منطقه از مجموعه سه سرزمین کانادا تشکیل می‌شود. مناطق نورت وست تریتوریز، یوکان و نوناویت ۳/۱ زمینهای کانادا را تشکیل می‌دهد. از منابع مهم این منطقه می‌توان به نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب اشاره کرد.