درباره نیروی متخصص فدرال

درباره نیروی متخصص فدرال

نیروهای متخصص فدرال، عبارتند از شهروندان خارجی دارای سابقه‌ کاری که بر مبنای تخصص آنها برایشان ویزای اقامت موقت کانادایی صادر می‌شود تا از نظر مالی در کانادا به رسمیت شناخته بشوند. این متقاضیانِ دارای تخصص کاری بر اساس فاکتورهایی که میزان موفقیت آنها در جامعه‌‌ی کانادا را پیش بینی می‌کند، ارزیابی می‌گردند. تعدادی از این فاکتورها عبارتند از تجربه‌ی کاری متقاضی، میزان تسلطِ متقاضی بر زبان های خارجه و میزان تحصیلاتِ وی. در این صفحه شما اطلاعات بیشتری راجع به این فاکتورها کسب خواهید نمود.

برای متقاضیانی که موفق می‌شوند، ویزای اقامت موقت کانادا صادر می‌شود که با استفاده از آن می‌توانند به کانادا مهاجرت نمایند. این شهروندان موقت کانادا می‌توانند به همراه وابستگان خویش در سرتاسرِ کانادا به زندگی، تحصیل و یا کار مشغول شوند علیرغم اینکه همچنان تابعه‌ی کشور خویش می‌باشند. شهروندان موقت باید به تعهدات شهروندی خویش پایبند باشند تا بتوانند شهروندِ موقت باقی بمانند و یا حتی درخواست تابعیت بدهند. بر اساس منشور حقوق و آزادی کانادا، شهروندان موقت این کشور از حقوقی همچون حق درخواست تابعیت دائم و اکثر حقوق شهرندی از جمله خدمات درمانی برخوردار خواهند بود.

سیستمِ امتیاز دهی به نیروهای متخصص فدرال (FSW)

شما برای اینکه واجد شرایط درخواست مهاجرت به عنوان نیروی متخصص فدرال باشید، باید حداقل 67 امتیاز کسب نمایید. امتیازات شما بر مبنای موارد ذیل محاسبه می‌گردد:

  • تحصیلات شما.
  • میزان تسلط شما در زبانهای انگلیسی و فرانسوی ( 2 زبان رسمی کشور کانادا).
  • تجربه‌ی کاری شما.
  • سن شما.
  • اینکه برنامه‌ کاری خود در کانادا را مشخص نموده باشد.
  • قابلیت وفق پذیری شما با شرایط جدید.

لطفا دقت نمایید که سیستم امتیاز دهیِ FSW با سیستم امتیاز دهیِ EE متفاوت می‌باشد.

چگونه به عنوان یک نیروی متخصص فدرال برای درخواست شهروندی اقدام نمایم؟

اگر واجد شرایط اقدام برای سیستم FSW می‌باشید، باید در سایتِ Express Entry یک حساب کاربری تشکیل دهید. EE یک سیستمِ درخواست آنلاین شهروندی برای مقاصد اقتصادی، از جمله درخواست به عنوانِ FSW است.

 

فرآیند انجام کار

مراحل فرآیند مهاجرت به کانادا به عنوان نیروی متخصص فدرال

 

فرآیند مهاجرت و اخذ تابعیت کانادا، برای متقاضیان مختلف، نیازمند ارائه‌ی مدارک متفاوتی است.

گام‌هایی که شما باید برای مهاجرت به عنوان نیروی کار متخصص فدرال بردارید عبارتند از:

 

1) لطفا از مشمولیت خود اطمینان حاصل نمایید.

2) مدارکِ زبان خود را تهیه نمایید. شما برای مهاجرتِ FSW، PNP و CEC باید در هر کدام از 4 بخش آزمون CLB، حداقل نمره‌ی 7 را کسب نمایید. اما با اخذ نمره‌ی 10، امتیاز بیشتری در بخش زبان کسب خواهید کرد.

3) با ارزیابی مدرک تحصیلی خود، از شرایط خود اطمینان حاصل نمایید.

4) بهترین کُدِ مناسب خود را در سیستم اشتغالِ ملی (NOC) تعیین نمایید.

برای FSW این کد باید 0، A و یا B باشد.

5) با داشتن موارد بالا حساب کاربری خود را در سایت Express Entry بسازید. سپس این سیستم بر مبنای سن، تحصیلات، میران تجربه کاری و مهارت زبانی، به شما نمره خواهد داد.

 

فراموش نکنید که در این فرآیند شما رقبای بسیاری خواهید داشت.

 

مسلما هر چه امتیاز شما بالاتر باشد، شرایط شما بهتر است. سقف نمره 1200 است که 50 الی 600 امتیاز آن وابسته به توانایی شما برای دریافت یک PNP یا یک کارِ دچار کمبود نیروی کار می‌باشد.

 

برای متقاضیانِ CEC سقف امتیاز 600 می‌باشد. اما شخصی که سابقه‌ی کار در کانادا را نداشته و فقط مشمول طرح FSW می‌باشد، می‌تواند حداکثر 520 نمره کسب نماید.

 

6) در پایان، منتظر دریافت دعوتنامه برای اقدام به درخواست (ITA) بمانید. اما شاید نیاز باشد در این مدت، کارهای زیر را انجام بدهید:

الف) هزینه‌ی درخواست را به مبلغ550 دلار کانادا به ازای خود و همسر و فرزندانِتان و

هزینه‌ی حق‌ اقامت موقت به مبلغ 490 دلار کانادا به ازای خود و همسر و فرزندانِتان را فراهم نمایید.

ب) به فکر تهیه‌ی گواهی تمکن مالی باشید.

پ) بررسی کنید که برای گواهی پلیس چه چیزهایی مورد نیاز است.

ت) به فکر اخذ نوبت برای سنجش سلامت باشید.

ث) با همکاران خود در مورد اخذ گواهی شغلی مشورت نمایید. شما باید حداقل 12 ماه سابقه‌ی کار تمام وقت و یا به میزان معادلِ آن، سابقه‌ی کار پاره وقت داشته باشید. کار تمام وقت یعنی 30 ساعت کار در هفته. سابقه‌ی کار شما در دوران دانشجویی مورد قبول نمی‌باشد.

ج) در مورد شهرهایی که دوست دارید در آنها زندگی کنید، تحقیق نمایید