مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 524

مهاجرت به کانادا پس از ویروس کرونا چگونه خواهد بود؟

 برای تصور اینکه آینده سیستم مهاجرت کانادا پس از همه گیری ویروس کرونا چگونه خواهد بود، باید عوامل داخلی و خاجری زیادی را بررسی کرد. مهاجرت به کانادا توسط فاکتورهایی مانند ظرفیت جمعیتی، اقتصاد، سیاست‌ها، ظرفیت بررسی درخواست‌ها و ظرفیت ادغام افراد تازه وارد با جامعه کانادا، شکل می‌گیرد. علاوه بر این، سطح مهاجرت تحت تاثیر شرایط جهانی باقی خواهد ماند.

 

عوامل داخلی موثر بر مهاجرت کانادا

در داخل کشور، کانادا همچنان به دنبال جذب مهاجر است تا بتواند اقتصاد خود را پس از همه گیری ویروس کرونا بهبود بخشد. Marco Mendicino وزیر مهاجرت کانادا قول داده است که مهاجرت پس از پایان همه گیری همچنان یک "ارزش پایدار" خواهد ماند. Mendicino اخیراً ملاقاتی با وزرای مهاجرت استانی داشته است که در جریان این ملاقات در خصوص سطح مهاجرت تا سال 2023، اهمیت دانشجویان بین‌المللی و دیگر موضوعات مرتبط با آینده مهاجرت به کانادا، گفتگو کردند.

بر اساس نتایج یک نظر سنجی که اخیراً توسط انجمن مطالعات کانادا صورت گرفته است، خود کانادایی‌ها و به خصوص نسل‌های جوان کانادایی، یک نگاه مثبت به مقوله مهاجرت دارند. حدود 61 درصد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی گفتند که معتقد هستند مهاجرت به بهبود اقتصادی کانادا در بلند مدت کمک می‌کند. عوامل و ظرفیت جمعیتی که کانادا را به جذب مهاجر سوق می‌دهند تغییری نکردند. جمعیت کانادا در حال پیر شدن است و نرخ زاد و ولد نیز پایین می‌باشد.

بیش از 9 میلیون نفر از بیبی بومرها (کودکانی که در دوره انفجار جمعیتی پس از جنگ جهانی دوم، بین سال‌های 1946 تا 1964 متولد شده‌اند) تا سال 2030 به سن بازنشستگی می‌رسند و نرخ زاد و ولد نیز به ازای هر زوج، 1.6 کودک است. این در حالی است که برای حفظ تعادل جمعیتی کانادا، نرخ زاد و ولد برای هر زوج باید 2.1 باشد. به دلیل عدم اطمینان از وضعیت اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کووید-19، ممکن است نرخ زاد و ولد کانادا باز هم کاهش یابد.

Conference Board of Canada می‌گوید تا سال 2034، انتظار می‌رود مهاجران مسئولیت 100 درصدی رشد جمعیت کانادا را بر عهده بگیرند. همچنین سهم فزاینده‌ای نیز در رشد اقتصادی خواهند داشت. مهاجران در ایجاد شغل و موفقیت در بازار کار، بسیار خوب عمل می‌کنند. Statistics Canada اخیراً متوجه شده است کسب و کارهای متعلق به مهاجران بیشتر به دنبال ایجاد و یا تولید محصول جدید و یا نوآوری در یک محصول موجود هستند. مهاجرانی که از طریق برنامه نامزدی استانی و یا کلاس تجربه کانادایی فدرال وارد کانادا می‌شوند، در بازار کار بسیار بهتر از دیگر روش‌های مهاجرتی هستند.

در عین حال، مهاجرانی که تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال وارد کانادا می‌شوند، با موفقیت در بازار کار کانادا ادغام می‌شوند و تمایل دارند درآمدشان پس از پنج سال یا بیشتر از درآمد کارگرانی که در کانادا متولد شده‌اند بیشتر شود.

 

عوامل جهانی موثر بر مهاجرت کانادا

کانادا هنگامی که سطح مهاجرت خود را تعیین می‌کند، به علایق و دلایل اتباع خارجی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند نیز توجه می‌کند. علاوه بر این، کانادا بر اساس شرایط جهانی مانند بحران‌ها، اهداف مهاجرتی خود را تنظیم می‌کند. برای مثال جنگ داخلی سوریه، دولت کانادا را وادار کرد تا اهداف خود برای کلاس مهاجرت اقتصادی را کاهش دهد تا فضای بیشتری برای پناهندگان سوری در سال‌های 2015 تا 2016 باز شود.

امسال به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا، سطح مهاجرت کانادا با کاهش چشمگیری روبرو بوده است. هنگامی که در ماه جون حدود 19000 ساکن دائم جدید در کانادا پذیرش شدند، مهاجرت کانادا شروع به بهبود وضعیت خود کرد. با این اوصاف این تعداد پذیرش از 34000 پذیرش صورت گرفته در سال 2019 همچنان کمتر می‌باشد.

یک نظر سنجی جدید که توسط World Education Services (WES) انجام شده است نشان داده همه گیری جهانی ویروس کرونا باعث شده تا علاقه متقاضیان برای مهاجرت به کانادا بیشتر شود زیرا بسیاری از افراد خارج از کشور پیش بینی می‌کنند که کانادا در مقایسه با کشور آن‌ها، رکود اقتصادی کمتری را شاهد خواهد بود.

 

شرایط پیش رو در پاییز روشن‌تر خواهد شد

چالش‌های اقتصادی کشورهای خارجی همانند یک شمشیر دولبه عمل می‌کند. این چالش‌ها تقاضا برای مهاجرت به کانادا را افزایش می‌دهد که می‌تواند برای برخی از بخش‌ها نتایجی مثبتی داشته باشد و در عین حال برای برخی بخش‌ها نیز نتایج منفی مانند از دست دادن شغل و یا کاهش ارزش پول را به دنبال داشته باشد.

هزینه مهاجرت به کانادا در ماه آوریل افزایش داشته است و ای در حالی است که برخی از ارزهای خارجی با کاهش ارزش روبرو بودند. به عنوان مثال نیجریه به عنوان یکی از کشورهای منبع مهاجرت به کانادا با کاهش قیمت نفت، با افت ارزش پول مواجه شده است. سایر کشورهای نفت خیز نیز با چنین تهدیدهایی برای ارز خود مواجه هستند.

آینده مهاجرت کانادا در سال 2021 تا زمانی که همه گیری جهانی ویروس کرونا سلامتی جهانی را تهدید می‌کند، همچنان در هاله‌ای از ابهام خواهد بود.

اقتصاد کانادا در حال بهبودی است. از ماه جون 55 درصد از مشاغلی که به دلیل شیوع بیماری از بین رفته بودند، احیا شدند. علاوه بر این مورد، نگرش‌ها نسبت به موضوع مهاجرت همچنان نسبتاً مثبت است و افراد خارجی همچنان تمایل دارند تا به کانادا بیایند.

تمام موارد ذکر شده در بالا، هنگام اعلام برنامه سطح مهاجرت کانادا برای سال‌های 2021 تا 2023 در تاریخ 1 نوامبر 2020، مورد توجه قرار خواهند گرفت.

بازدید: 211تاریخ انتشار : 1399/06/08