مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 698

کلاهبرداری در مهاجرت به کانادا، کارگران خارجی مراقب باشند؛

 بر اساس گزارش‌ها، برخی از استخدام کنندگان و مشاوران مهاجرت جعلی و کلاهبردار، برنامه‌های برای اقدامات خود طراحی می‌کنند و از مهاجران می‌خواهند تا برای آن‌ها پول بفرستند. تحقیقات انجام شده توسط Montreal Gazette در هفته‌های اخیر نشان داده است، شبکه‌ای از شرکت‌های مخفی وجود دارند که اقدام به کلاهبرداری در زمینه مهاجرت می‌کنند. این کلاهبرداران از چشم انداز زندگی در مونترال یا دیگر قسمت‌های کانادا برای اغوا و فریب کارگران از خاورمیانه و جذب آن‌ها استفاده می‌کنند. این شرکت‌ها برای به دست آوردن اعتماد افراد حرفه‌ای که اغلب تحصیل کرده نیز هستند، از شگردهای ظریف و مفصل استفاده می‌کنند تا بتوانند برای پروسه‌ی مهاجرت از متقاضیان پول دریافت کنند.

گفته می‌شود این رشته کلاهبرداری‌ها دارای ابعاد پیچیده‌ای می‌باشد زیرا مجموعه‌ای از موسسات به اصطلاح استخدام و شرکت‌های مشاوره مهاجرت را شامل می‌شوند. این شبکه‌ها دارای افراد مختلفی هستند که نقش‌های مختلفی مانند استخدام کننده، کارفرمایان و  نمایندگان مهاجرت را در قسمت‌های مختلف کشور ایفا می‌کنند.

گزارشات و صحبت‌های افرادی که قربانی این کلاهبرداری‌ها قرار گرفته‌اند نشان می‎‌دهد در ابتدا با آن‌ها از طرف شرکت‌های استخدام کننده که به دنبال استخدام افرادی برای کار در کانادا بودند، در درجه اول در صنعت ساخت و ساز، تماس گرفته‌ شد. روشی که استفاده می‌شود همانند یک فرآیند استخدام استاندارد است که شامل مصاحبه و پر کردن فرم‌های اطلاعات منابع انسانی می‌شود.

پس از کامل شدن مرحله اول، متاقاضیان به یک مشاور مهاجرت ارجاع داده می‌شوند که در آن جا از آن‌ها خواسته می‌شود تا مدارک اضافی را برای تکمیل پرونده ارایه دهند و پس از آن نیز از آن‌ها درخواست می‌شود تا پول را ارسال کنند. بسیاری از افرادی که به دنبال یافتن شغل مناسب و مهاجرت به کانادا هستند، در دام این اقدامات ظاهری خوب اما فریبکارانه می‌افتند.

 

کلاهبرداران چگونه اقدامات خود را تا این حد قانع کننده جلوه می‌دهند؟

عمدتاً کلاهبرداران با ارایه اطلاعات دقیق و ایجاد وبسایت‌هایی با هدف جلب اعتماد برای شرکت‌هایشان، نمایش پیشنهادات شغلی ظاهراً معتبر و نام بردن از افراد واقعی، که در حقیقت چیزی جز سرقت عنوان نیستند اقدام به این کار می‌کنند. در خصوص مشاوران مهاجرتی منتسب به این شرکت‌ها نیز همین موضوع صدق می‌کند: هویت و اعتبار آن‌ها ظاهراً قانونی است اما این اطلاعات از روی پروفایل آنلاین مشاورین مهاجرت واقعی کپی شده‌ است.

علاوه بر موارد یاد شده، این شرکت‌ها اغلب می‌گویند با شرکت‌های آزانس‌های دولتی کانادا در ارتباط هستند. آن‌ها تمام مراحل فعالیت خود را توسط کلاهبرداران انجام می‌دهند تا مردم فکر کنند اطلاعات ارایه شده صحیح است و همچنین اعتماد قربانین بالقوه آن‌ها نیز از این طریق جلب می‌شود.

متاسفانه پدیده کلاهبرداری در مهاجرت موضوع جدیدی نیست و در گذشته نیز در خصوص شبکه‌های کلاهبرداری مشابه گزارشاتی ثبت شده است. اداره مهاجرت کانادا سالها است که در مورد کلاهبرداری در حوزه مهاجرت هشدار می‌دهد و در این مسیر میلیون‌ها دلار برای آگاهی عمومی در خصوص این اقدامات و سیستم‌هایی برای مقابله بهتر با پدیده کلاهبرداری در مهاجرت، هزینه می‌کند.

 

برای جلوگیری از افتادن در دام کلاهبرداران مهاجرتی چه باید کرد؟

کسانی که می‌خواهند به صورت دائم و یا موقت به کانادا مهاجرت کنند، می‌توانند با پرسیدن سوالاتی که در ادامه این مبحث می‌آید، در خصوص پیش زمینه نمایندگان مختلفی که به ارایه خدمات می‌پردازند، تحقیق کنند:

آیا این نماینده به عنوان یک نماینده قانونی، مجاز به فعالیت است؟

به جز چند مورد استثنایی اندک، تنها وکلا و مشاوران رسمی مهاجرت کانادایی دارای اعتبار و مجوز رسمی، مجاز به ارایه مشاوره مهاجرت در ازای دریافت پول هستند. همه‌‌ی استان‌های کانادا دارای دارای مرجع و فهرستی از وکلای مجاز می‌باشند که می‌توان برای یافتن وکلا و تایید اعتبار از آن‌ها استفاده کرد. همچنین یک دفتر ثبت ملی مشاوران مهاجرت نیز وجود دارد که می‌توان از آن‌ها نیز برای تشخیص اعتبار وکلا استفاده کرد.

آیا من واقعاً با نماینده مورد نظر خود صحبت می‌کنم؟

در این خصوص با دقت عمل کنید و مطمئن شوید که پیش از انجام کار و دریافت خدمات خود با نماینده واقعی ارتباط برقرار کرده‌اید زیرا برخی از کلاهبرداران می‌توانند هویت وکلا و مشاوران مجاز را جعل کنند. شما باید با اقداماتی مانند بازدید از وبسایت رسمی، تایید محل دفتر آن‌ها و دسترسی مستقیم به وکلا و مشاوران از طریق کانال‌های ارتباطی رسمی، این موارد را تایید کنید که در حال صحبت با فرد درست هستید. از ارتباط و ارایه اطلاعات شخصی به افراد ناشناس در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که بسیاری از وکلا و مشاوران ترجیح می‌دهند در خصوص اطلاعات حساس و مهم از طریق تماس تلفنی، ایمیل و یا ملاقات حضوری بحث و گفتگو کنند.

پیشینه این نماینده چگونه است؟

پس از اینکه از مجاز بودن نماینده احتمالی برای انجام مشاوره اطمینان حاصل کردید و اکنون مایل به استخدام آن نماینده هستید، بهتر است در خصوص پیشینه و تجربه نماینده مورد نظر در حوزه کاری خود، تحقیقاتی انجام دهید. کسب اطلاعات بیشتر، نه صرفاً در مورد مدارک آن‌ها، بلکه در خصوص شرکتی که نماینده مورد نظر شما برای آن‌ها کار می‌کند بسیار مهم است. امور پیچیده مهاجرتی، توسط نمایندگانی که تجربه، دانش و توانایی لازم را برای دریافت مدارک مهاجرتی شما دارند، به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌شود.

آیا این پیشنهاد کار قانونی است؟

برخی از افرادی که به عنوان استخدام کننده یا نماینده مهاجرت خود را معرفی می‌کنند، ممکن است پیشنهاداتی برای اشتغال در کانادا برای متقاضیان داشته باشند. افرادی که پیشنهادات شغلی دریافت می‌کنند اما فکر می‌کنند که ممکن است این پیشنهاد یک کلاهبرداری باشد، توصیه می‌شود که با یک شخص ثالث مشورت کنند، برای اثبات شغل پیشنهادی درخواست مدرک کنند و وبسایت‌ها و اطلاعات شرکت را با دقت بررسی کنند تا از صحبت و اعتبار پیشنهاد ارایه شده اطمینان حاصل کنند.

بازدید: 148تاریخ انتشار : 1399/06/06