کانادا دارای بیش از 100 مسیر مهاجرت اقتصادی است؛ کانادا بیش از 100 برنامه و جریان مهاجرتی در کلاس اقتصادی دارد و این امر فرصت‌های گسترده‌ای در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد

 
بر اساس آنالیزهای جدیدی که از ماه ژانویه آغاز شده است، در حال حاضر 104 مسیر مهاجرت اقتصادی در کانادا وجود دارد. دولت فدرال، استان‌ها و قلمروهای کانادا طی سه دهه گذشته با معرفی مسیرهای متعدد مهاجرتی در کلاس اقتصادی، گام‌های بلندی در این راه برداشتند. هدف از این امر چیست؟ ارایه انواع مسیرهای مهاجرتی به این هدف که کانادا بتواند نیازهای تعداد بیشتری از مهاجران بالقوه را مرتفع کند که این امر نیز باعث می‌شود تا مهارت‌های مختلف و جدیدی در کانادا ایجاد شده و مهاجران نیز در رشد اقتصادی کشور سهیم باشند.
سیستم مهاجرت کانادا از سه روش اصلی پذیرای ساکنان دائم است؛ به عنوان مهاجران اقتصادی که سرمایه و مهارت کاری لازم را دارند، به عنوان اعضای خانواده اسپانسر شده تحت برنامه اتحاد خانواده‌ها و همچنین پناهجویانی که به دلایل مسایل انسان دوستانه در این کشور پذیرفته می‌شوند.
در این بین کلاس اقتصادی بیشترین سهم مهاجرت به کانادا را به خود اختصاص داده است به طوری که از هر 10 مهاجر، 6 نفر از آن‌ها به دلیل تاثیر مثبتشان بر اقتصاد انتخاب شده‌اند. بیشتر مهاجران اقتصادی نیز نیروهای کار و کارگران با مهارت بالا هستند که از خارج کشور درخواست خود را ارایه می‌کنند. همچنین این درخواست‌ها به عنوان نیروهای کار ماهر موقت و دانشجویان بین‌المللی که از قبل در کانادا زندگی می‌کنند نیز ارایه می‌شود.
متقاضیانی که می‌خواهند اقامتشان به اقامت دائم در کانادا تبدیل شود، می‌توانند مشخصات خود را وارد استخر متقاضیان Express Entry کنند. متقاضیان در آنجا به صورت الکترونیکی برای دریافت صلاحیت برای یکی از سه برنامه اصلی مهاجرت اقتصادی یعنی؛ طبقه نیروی کار ماهر فدرال، طبقه کسب و کار ماهر فدرال و کلاس تجربه کانادایی، نمایش داده می‌شوند. داوطلبانی که واجد شرایط ورود به استخر اسکپرس انتری هستند، بر اساس امتیازی که تحت عنوان سیستم جامع رده بندی یا CRS شناخته می‌شود، رده بنده می‌شوند. برایCRS فاکتورهای مانند سن، تحصیلات، تجربه کار ماهر و مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی که هر دو از زبان‌های رسمی کانادا هستند، در کنار فاکتورهای دیگر مد نظر قرار می‌گیرند.
علاوه بر این، دولت فدرال تعداد زیادی برنامه آزمایشی در کلاس اقتصادی دارد. برنامه‌هایی مانند برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک، برنامه آزمایشی کشاورزی غذایی و برنامه آزمایشی مهاجرت روستایی و شمالی از جمله این موارد هستند.


  بیشتر بخوانید: انواع مهاجرت به کانادا

تعداد فزاینده‌ای از مهاجرین از طریق PNP ها پذیرفته می‌شوند

برنامه نامزدی استانی (PNP) کانادا از زمان معرفی آن در دهه 1990 میلادی تاکنون، رشد قابل توجهی داشته است. این برنامه پس از سیستم اکسپرس انتری، دومین روش بسیار مهم دریافت اقامت دائم برای نیروی کار ماهر خارجی محسوب می‌شود. در سال 1996 تنها 233 نفر از طریق PNP در کانادا پذیرفته شدند. امروزه اما اهداف پذیرش تحت این برنامه، بیش از 60000 نفر تعیین شده است.
PNP به استان‌ها و قلمروهای کانادایی شرکت کننده در این برنامه اجازه می‌دهد هر ساله تعداد مشخصی از متقاضیان مهاجرت را برای اقامت دائم از طرق برنامه‌های اختصاصی خود انتخاب کنند. هر کدام از این برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که استان‌های کانادا، به خصوص استان‌های کوچکتری که برای جذب مهاجر تلاش می‌کنند، دارای انعطاف پذیری مناسب و توانایی جذب  مهاجران اقتصادی متناسب با نیازهای بازار کار و اولولیت‌های کلی توسعه اقتصادی باشد. تمام استان‌ها و قلمروهای کانادایی که PNP دارند، حداقل یک جریان نامزدی "پیشرفته" دارند که با سیستم اکپرس انتری در ارتباط است.
به متقاضیان حاضر در استخر اکسپرس انتری که نامزدی استانی دریافت کنند، 600 امتیاز اضافی CRS تعلق خواهد گرفت. این امتیاز برای دریافت دعوت‌نامه ارایه درخواست (ITA) برای اقامت دائم کانادا بسیار موثر خواهد بود.
در هفته‌های اخیر بیش از 2500 دعوت‌نامه برای کارگران با طیف وسیعی از مهارت‌ها و تجارب حرفه‌ای برای درخواست نامزدی برای اقامت دائم در استان‌های بریتیش کلمبیا، آلبرتا، منیتوبا، جزیره پرنس ادوارد و اونتاریو صادر شد. در هفته‌ گذشته نیز کانادا میزبان دو قرعه کشی اکسپرس انتری بود.
کانادا قصد دارد امسال از طریق بیش از 100 جریان مهاجرت اقتصادی خود از نزدیک به 200000 مهاجر کلاس اقتصادی استقبال کند. انتظار می‌رود حدود 90000 متقاضی از طریق سه برنامه اکسپرس انتری و 65000 نفر نیز از طریق PNP ها وارد کانادا شوند.