دستورالعمل‌ جدید برای دارندگان ویزاهای اقامت دائم منقضی شده؛ افرادی که دارای تاییدیه معتبر اقامت دائم و یا دارای ویزای اقامت دائم هستند، از محدودیت‌های ایجاد شده مسافرتی معافند

اداره مهاجرت کانادا دستورالعمل‌های جدیدی را برای دارندگان ویزای اقامت دائم منقضی شده صادر کرده است. بر اساس یک خبرنامه عملیاتی جدید، افرادی که دارای تاییدیه اقامت دائم (COPR) و ویزای اقامت دائم (PRV) هستند اما در حال حاضر مدارک آن‌ها منقضی شده، ممکن است بتوانند با توجه به شرایط خود وارد کانادا شوند. کانادا بسته به اینکه افراد از آمریکا آمده باشند و یا سایر کشورها، سیاست‌های متفاوتی را برای افراد دارای اقامت دائم منقضی شده در نظر گرفته است.
سیاست‌های جدید بر اساس سناریوهای زیر قابل اجرا می‌باشند. در تمامی موارد، تنها کسانی که قصد اقامت و اسکان دارند مجاز هستند که در حال حاضر به کانادا سفر کنند و ساکن دائم شوند. افرادی که قصد دارند به صورت موقت به کانادا بیایند و سپس آن را ترک کنند نباید برای این کار اقدام کنند مگر اینکه وضعیت آن‌ها شامل معافیت‌های مسافرتی شود.
اگر سفر شما هوایی باشد، پیش از سوار شدن به هواپیما باید یک تست پزشکی که توسط ایرلاین در نظر گرفته شده را پشت سر بگذارید. اگر دارای علائم بیماری کووید-19 باشید اجازه سوار شده به هواپیما را نخواهید داشت. همچنین اگر اعضای خانواده‌ی وابسته‌ای دارید که آن‌ها نیز مورد تایید قرار گرفته‌اند، باید همگی با هم به کانادا سفر کنید.
 
دریچه مهاجرت: اقامت دائم کانادا

گروه اول: افراد دارای COPR و PRV معتبر که از کشورهای دیگری غیر از ایالات متحده سفر می‌کنند.

کسانی که از کشورهای دیگری جز ایالات متحده سفر می‌کنند و COPR و PRV آن‌ها در تاریخ 18 مارچ 2020 و یا پیش از آن صادر شده است و همچنان مدارک آن‌ها معتبر است:
 •  از محدودیت‌های مسافرتی معاف هستند
 •  به منظور اقامت و زندگی در کانادا به عنوان ساکن دائم، اجازه سفر به کانادا را با COPR و PRV دارند
 • باید یک برنامه قابل قبول برای یک دوره قرنطینه 14 روزه داشته باشند
 

گروه دوم: افراد دارای COPR و PRV معتبر که از ایالات متحده سفر می‌کنند

 • برای درخواست خود تاییدیه‌ای دریافت کرده باشند
 • هر دو مدرک COPR و PRV را دریافت کرده باشند و همچنان معتبر مدارکشان معتبر باشد
 • یک برنامه قابل قبول برای یک دوره قرنطینه 14 روزه داشته باشند
 

گروه سوم: افرادی که COPR و PRV آن‌ها منقضی شده است و از کشورهای دیگری غیر از ایالات متحده سفر می‌کنند

متقاضیان اقامت دائمی که دارای مدارک COPR و PRV منقضی شده هستند و مدارک آن‌های در تاریخ 20 مارچ 2020 و یا پیش از آن صادر شده است:
 • از محدودیت‌های مسافرتی معاف هستند
 • می‌توانند برای مقاصد غیر اختیاری با COPR و PRV، با هدف اقامت و زندگی در کانادا به عنوان ساکن دائم، به کانادا سفر کنند
 • باید یک برنامه قابل قبول برای یک دوره قرنطینه 14 روزه داشته باشند
 

گروه چهارم: افرادی که COPR و PRV آن‌ها منقضی شده است و از ایالات متحده سفر می‌کنند

افرادی که با COPR ها منقضی شده از ایالات متحده سفر می‌کنند، می‌توانند برای مقاصد غیر اختیاری به کانادا سفر کنند تا به عنوان ساکن دائم در آنجا مقیم شوند. این افراد باید:
 • برای درخواست خود تاییدیه‌ای دریافت کرده باشند
 • COPR و PRV خود را دریافت کرده باشند
 • باید یک برنامه قابل قبول برای یک دوره قرنطینه 14 روزه داشته باشند

 بیشتر بخوانید: انواع مهاجرت به کانادا

اگر یک COPR و PRV منقضی شده دارید و آماده سفر به کانادا هستید، چه کاری باید انجام دهید

تنها از متقاضیان اقامت دائمی که دارای COPR و PRV منقضی شده بوده و آماده سفر به کانادا هستند، خواسته می‌شود که از طریق یک فرم وب با وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا تماس بگیرند. از متقاضیان خواسته می‌شود تا تاریخ انقضای COPR و دلیل غیر اختیاری سفر خود را ارایه دهند. سپس IRCC درخواست‌های ثبت شده در فرم وب را به شبکه پروسسینگ مناسب ارجاع می‌دهد. در آنجا درخواست متقاضیان بر اساس معیارهای واجد شرایط بودن زیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
شما باید موارد زیر را رعایت کنید:
 •  شما باید یک برنامه قابل قبول برای اقامت داشته باشید. برای مثال مدارکی برای حمایت از وضعیت زندگی خود در کانادا داشته باشید (آدرس، اجاره نامه، سند مالیکت خانه) و یا اینکه برنامه‌‌ای برای اشتغال داشته باشید (محل کار، نامه کارفرما).
 • باید یک برنامه قابل قبول برای یک دوره قرنطینه 14 روزه داشته باشید. این برنامه باید شامل مواردی مانند اثبات داشتن بودجه مورد نیاز، نحوه دریافت مواد غذایی، مراقبت‌های پزشکی و دیگر خدمات ضروری می‌باشد.
 •  یک برنامه مسافرتی از پیش تعیین شده دارید، برای مثال یک بلیط سفر از پیش خریده شده می‌تواند گزینه خوبی باشد.
 
همچنین باید مطمئن شوید که شما و اعضای خانواده همراهتان شرایط زیر را دارا هستند:
 •  یک COPR و PRV معتبر در 18 مارچ 2020 و یا پیش از آن داشته‌اید اما این مدارک در حال حاضر منقضی شده‌اند؛ تاریخ مشخصی برای متقاضیان ایالات متحده در نظر گرفته نشده است
 • اکنون یک دلیل قانع کننده برای سفر به کانادا دارید، مانند: با هم شدن دوباره اعضای خانواده، نیاز داشتن به مراقبت‌های پزشکی فوری، منقضی شدن وضعیت در ایالات متحده، نیاز به رسیدگی به امور خانوادگی غیر اختیاری، دلایل اقتصادی مانند پشتیبانی از خدمات اقتصادی و زنجیره‌های تامین، پشتیبانی از زیرساخت‌ها حساس و مهم و...
 • کشوری که در آن ساکن هستید مشمول خروجی‌های کنترل شده نیست که این مورد توانایی شما برای مسافرت به کانادا را محدود می‌کند
IRCC اولویت را به متقاضیانی می‌دهد که دارای برنامه مسافرتی مشخص و یا تایید شده باشند. همچنین اولویت با کسانی است که به محض تایید درخواستشان، تمایل دارند برنامه مسافرتی خود را رزور و تایید کنند.
 

بررسی درخواست‌های جدید اقامت دائم

کانادا در حال حاضر درخواست‌های جدید برای اقامت دائم را تایید می‌کند. پرونده‌هایی که به دلیل نبودن مدارک، ناقص هستند، در مدت زمان 90 روز مورد بررسی مجدد قرار خواهند گرفت.
با این حال اگر درخواست جدید فاقد مدارک حمایتی باشد، به دلیل وجود محدودیت‌های مسافرتی ناشی از شیوع ویروس کرونا، باید توضیحاتی به خدمات ارجاع درخواست اضافه شود. ارایه این توضیحات مهم هستند و منجر می‌شوند تا برنامه در مدت زمان 90 روز مجدداً بررسی شوند. درخواست‌های جدید به همان ترتیبی که دریافت شدند مورد بررسی قرار می‌گیرند. درخواست‌های جدید تکمیل شده اقامت دائم طبق روند و مراحل عادی بررسی می‌شوند.