جذب کارگران خارجی در کبک

  کبک در حال برگزاری کمپین‌های استخدام آنلاین است تا بتواند از این طریق و با استخدام کارگران بین‌المللی به کارفرمایان استان کمک کند تا کمبودهای نیروی کار بازار را پوشش دهند و همچنین از بهبود اقتصادی استان در شرایط پس از همه گیری ویروس کرونا حمایت کنند.
این ابتکار استخدام نیروی بین‌المللی که Journées Québec (Québec Days) نام دارد توسط وزارت مهاجرت کبک (Ministère de l’Immigration du Québec) هدایت می‌شود و از طرف نمایندگان خود در سراسر جهان نیز مورد حمایت قرار می‌گیرد. این نمایندگی‌ها در شهرهای داکار، هنگ کنگ، لس آنجلس، مکزیکو سیتی، نیویورک، پاریس و رباط حضور دارند.
رویدادهایی که طی چهار ماه گذشته برنامه ریزی شده بودند، در ماه مارچ به عنوان یک اقدام احتیاطی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا (کووید-19) به تعویق افتادند. اکنون تاریخ جدید این رویدادهای آنلاین مشخص شده و به شرح زیر می‌باشند:
  • از 19 اکتبر تا 6 نوامبر 2020: ماموریت استخدام توسط Montréal International در حوزه‌های فناوری اطلاعات (IT)، بازی‌های ویدیویی و هوش مصنوعی
  • از 26 تا 30 اکتبر 2020: توسط Québec Tunis Days در حوزه سلامت و بخش‌های وابسته
  • از 3 تا 6 نوامبر 2020: توسط Québec Sao Paulo Days در حوزه سلامت
  • از 17 تا 21 نوامبر 2020: توسط Québec Bogota Days در حوزه سلامت و بخش‌های وابسته
  • از 30 نوامبر تا 5 داسامبر 2020: توسط Québec Paris Days در حوزه سلامت و بخش‌های وابسته
  • از 30 نوامبر تا 8 دسامبر 2020: توسط Québec Mauritius و Madagascar Days در حوزه سلامت و بخش‌های وابسته
  •  ژانویه 2021: توسط Québec Dakar Days در حوزه سلامت و فناوری اطلاعات (IT
     
دریجه مهاجرت: اقامت دائم کانادا

رویدادهای Journées Québec به کارفرمایان این امکان را می‌دهد تا استعدادهای موجود در استخر متقاضیان را بررسی کنند، فرد مناسب را پیدا کرده، مصاحبه تنطیم کنند و پس از آن نیز فرد مورد نظر را استخدام کنند. از کارگران خارجی علاقه مند به دریافت پیشنهادات شغلی و یا نشان دادن مهارت‌های خود به کارفرمایان استان کبک دعوت می‌شود تا درخواست خود را ثبت کنند.
بر اساس اطلاعات منتشر شده در وبسایت دولت: "موفقیت فرمول Journées Québec به این دلیل است که بر اساس امکان واقعی یافتن شغل و رسیدن به اهداف شخصی در یک محیط جدید بنا شده است و در آن خلاقیت و جسارت، افق‌های جدیدی را پیش روی متقاضیان قرار می‌دهد. مشاغل مورد نظر در مناطق مختلف کبک وجود دارند و هر کدام از این مناطق نیز روش‌های منحصر به فرد خود را برای زندگی پیش روی متقاضیان قرار می‌دهند تا تلفیق موفقی از آرزوهای شخصی، خانوادگی و حرفه‌ای را به طور همزمان برای متقاضیان به ارمغان بیاورند."
کلیه فعالیت‌های برنامه ریزی شده برای جذب نیروهای کار به صورت مجازی انجام می‌گیرند. علاوه بر این ورود نهایی نیروهای کارگر خارجی بر اساس مقررات و پروتکل‌های بهداشتی مقرر شده توسط دولت کبک صورت خواهد گرفت.
اقدامات صورت گرفته برای استخدام نیروهای خارجی تحت رویدادهای Québec Days، در حقیقت تلاشی است که در چارچوب یافتن نیروهای کار بیشتر در حوزه‌های بهداشت و فناوری انجام می‌شود.
در اواخر ماه می دولت کبک اصلاحات اساسی را در برنامه‌های مهاجرتی خود اعلام کرده بود. این اصلاحات شامل دو برنامه جدید آزمایشی مهاجرت برای دستیاران پرستاری و نیروهای کار حوزه فناوری می‌شد. افراد مشغول در حوزه دستیاری پرستاری در سراسر استان با تقاضای زیادی مواجه هستند. بر اساس گفته‌های دولت کبک، برنامه‌های فعلی پاسخگوی نیاز بازار کار نمی‌باشد. از سال 2013 تنها 115 دستیار پرستار برای اقامت دائم در کانادا استخدام شدند. در برنامه جدید پذیرش 550 دستیار پرستار به طور سالانه هدف گذاری شده است.
به همین ترتیب، حوزه‌های هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات نیز در کبک رونق خواهند گرفت. یک پروژه جدید آزمایشی مهاجرت به استان این اجازه را می‌دهد تا سالانه 550 نیروی کار بسیار ماهر در این حوزه بپذیرند.

انواع مهاجرت به کانادا