مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 2972

مهاجرت به کانادا به عنوان کارگر حوزه فناوری

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 206

ایجاد بیش از 80000 شغل در حوزه تکنولوژی در تورنتو طی 5 سال اخیر

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 2004

وزیر جدید مهاجرت کانادا منصوب شد

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 2115

نگاهی به برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا

 نگاهی به برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا

برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا برنامه‌ی پیشرو و محبوب‌ترین برنامه مهاجرتی کانادا محسوب می‌شود. از زمان راه اندازی این برنامه در سال 1967 سال‌های بسیار زیادی گذشته است
 
بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا در سراسر جهان از این موضوع خوشحال هستند که پس از یک وقفه 4 ماهه، بار دیگر در هفته‌ی گذشته دعوت‌نامه‌های Express Entry تحت برنامه بسیار محبوب نیروی کار ماهر فدرال صادر شده است. طی ماه‌های اخیر و بر اثر شیوع و همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، دولت فدرال سیاست‌های محدود کننده‌ای را در بخش‌های مختلف عملیاتی خود به اجرا در آورد و در این بین بخش مهاجرت یکی از بخش‌های بود که تحت تاثیر شدید این محدودیت‌های قرار گرفته بود.
یکی از پیامدهای این وضعیت این بود که در دولت فدرال، روند بررسی درخواست‌های مهاجرت و پذیرش کند شده بود و در برخی از موارد نیز به طور کامل متوقف شده بود. برای مثال بین ماه‌ مارچ تا هفته‌ی پیش، تنها از متقضایان کلاس تجربه کانادایی (CEC) و برنامه نامزدی استانی (PNP) از طریق سیستم اکسپرس انتری برای ارایه درخواست اقامت دائم دعوت کرده بودند.
اکنون این محدودیت‌ها در سراسر کانادا برداشته شده است و دولت فدرال باری دیگر از تمامی متقاضیان همه‌ی برنامه‌های مهاجرتی از طریق پرچمدار سیستم مدیریت درخواست‌های خود، دعوت به عمل می‌آورد. از جمله این برنامه‌ها، برنامه‌ی نیروی کار ماهر فدرال (FSWP) می‌باشد. FSWP یکی از چهار برنماه مهاجرتی است که تحت سیستم اکسپرس انتری مدیریت می‌شود. این برنامه تقریباً نیمی از تمام دعوت‌نامه‌هایی که سالانه از طریق اکسپرس انتری صادر می‌شود را به خود اختصاص می‌دهد. بر اساس گزارش سالانه اکسپرس انتری در سال 2019، متقاضیان FSWP بیشترین سهم را در بین کسانی که از طریق سیستم اکسپرس انتری دعوت‌نامه دریافت کردند را داشتند (اعم از متقاضیان اصلی، همسران و وابستگان همراه). تعداد پذیرش‌های این برنامه 58173 بوده و تعداد کل پذیرش‌ها نیز 10595 عدد بوده است.
 

 

اهمیت FSWP در متن سیاست مهاجرت کانادا

هنگامی که این برنامه برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم میلادی راه اندازی شد، سیستم مهاجرت کانادا تا حد بسیار زیادی تنها محدودی به پذیرش "سفید پوستان" آمریکایی و اروپایی بود. اولین تغییرات نظارتی برای بررسی این موضوع و کاهش جنبه‌های تبعیض آمیز سیاست مهاجرت کانادا در سال 1962 معرفی شد. تغییر مهم دیگر در سیستم مهاجرت در سال 1967 صورت گرفت. هنگامی که اولین سیستم امتیاز معرفی شد تا از طریق آن متقاضیان دارای پتانسیل بر اساس فاکتورهایی مانند مهارت حرفه‌ای، تحصیلات و دانش زبان رتبه بندی شوند. در آن زمان اولویت با تحصیلکردگان آنگلوفون و یا فرانکوفون در سن و سال کار بود که در کانادا ارتباطات خانوادگی داشته باشند.
با این حال با معرفی قانون مهاجرت در سال 1976، هنوز یک دهه نشده بود که کانادا به طور رسمی تبدیل به یکی از مقاصد مهاجران از سراسر جهان شد. دلیل این اقبال بی سابقه این بود که قانون جدید نه بر مبنای ریشه‌های قومی و یا ملیت بلکه بر اساس سه معیار اصلی امتیازهای دریافتی از طریق صلاحیت‌های حرفه‌ای، تحصیلات و دانش زبان بنا شده بود. همچنین قانون 1976 به گونه‌ای طراحی شده بود که به جای نگاه صرف به منافع اقتصادی کانادا، بیش از هر چیزی به اتحاد خانوده‌ها، ملاحظات و مسایل انسان دوستانه، اهداف فرهنگی و تنوع اهمیت داده می‌شد.
در اواسط دهه 1990 میلادی بود که نیروهای کار ماهر بیشترین تعداد مهاجران به کانادا را به خود اختصاص دادند. در حال حاضر کانادا هر ساله نزدیک به 60 درصد از مهاجران خود را تحت کلاس اقتصادی می‌پذیرد. دلیل این امر این است که به دلیل پیر شدن جمعیت و نرخ پایین زاد و ولد، کانادا به نیروهای کار ماهر بیشتری نیاز دارد تا بتواند از اقتصاد خود پشتیبانی کند. امروز FSWP یکی از موثرترین مسیرها برای انتخاب مهاجرانی است که از نظر اقتصادی در کانادا موفق خواهند شد.
 

برای برنامه نیروی کار ماهر کانادا همین امروز درخواست دهید!

مهاجران آینده نگر برای اینکه واجد شرایط FSWP شوند باید حداقل شرایط زیر را داشته باشند:
·         داشتن حداقل یک سال تجربه کار در یکی از مشاغل ماهر طبقه بندی شده در طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) سطح 0، A و یا B
·         داشتن دانش زبان انگلیسی و یا فرانسوی در سطح زبان کانادایی (CLB) 7 در هر چهار مهارت اصلی (Reading، Writing، Listening و Speaking)
·         داشتن یک گواهینامه تحصیلی کانادایی (گواهی، دیپلم و یا مدرک تحصیلی) و یا داشتن گزارش اعتبار سنجی تحصیلی خارجی (ECA)
داوطلبان بر اساس یک شبکه امتیاز منحصر به فرد و بر اساس فاکتورهایی مانند سن، تحصیلات، تجربه کار، داشتن پیشنهاد شغلی، مهارت زبانی و سازگاری ارزیابی می‌شوند. متقاضیانی که بالاترین رتبه را در استخر اسکپرس انتری داشته باشند برای ارایه درخواست اقامت دائم دعوت‌نامه دریافت می‌کنند. خوشبختانه از هفته گذشته متقاضیان FSWP دوباره شانس دریافت این دعوت‌نامه‌ها را دارند. اگر شرایط و الزامات FSWP را دارید، از ایجاد یک پروفایل اکسپرس انتری دریغ نکنید. 
بازدید: 624تاریخ انتشار : 1399/05/16