الزامات جدید برای برنامه تجربه تحصیلی کبک

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1913

نگاهی به روابط روسیه و کانادا

اخبار روز کانادا
بازدید: 625

گزارش شغلی جوشکار

جاب آفر
بازدید: 457

سطح مجوزهای کار کانادا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1297

چگونه در کانادا پزشک شویم

آخرین اخبار تحصیلی کانادا
بازدید: 322

چرا مهاجرت از ایالات متحده در حال افزایش است؟

 مهاجرت از آمریکا به کانادا در حال افزایش است؛ دلایل این افزایش مهاجرت از آمریکا به کانادا چیست؟

 
از آنجا که آمریکا در هفته گذشته روز استقلال خود را جشن گرفته بود، یعنی روز چهارم جولای، اکنون فرصت مناسبی است تا نگاهی به الگوی مهاجرت از آمریکا به کانادا طی سال‌های اخیر بیاندازیم.
در سال 2019 بیش از 10000 ساکن ایالات متحده از طریق سیستم Express Entry وارد کانادا شدند. این تعداد مهاجرت، افزایش قابل توجه تعداد ساکنان ایالات متحده که به کانادا مهاجرت کرده‌اند را نشان می‌دهد.
در مقام مقایسه، تعداد مهاجران آمریکایی که به کانادا آمدند در سال 2015 تنها 600 نفر بود. سیستم Express Entry مسیر اصلی کانادا برای مدیریت درخواست‌های نیروی کار ماهر است.
افراد واجد شرایط در یکی از سه برنامه تحت Express Entry، بر اساس ویژگی‌ها سرمایه انسانی خود شامل سن، تحصیلات، مهارت زبانی و تجربه کار رده بندی می‌شوند.
این طرح رده بندی تحت عنوان سیستم جامع رده بندی (CRS) شناخته می‌شود. وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) هر دو هفته، در جریان یک قرعه‌کشی از میان متقاضیان با بالاترین امتیاز CRS دعوت می‌کند
تا برای اقامت دائم درخواست دهند. پس از آن IRCC بر روی بررسی درخواست متقاضیانی که موفق به درخواست اقامت دائم شدند تمرکز می‌کند و طمان بررسی این درخواست‌ها نیز شش ماه به طول می‌انجامد.
قرعه‌کشی‌های Express Entry در طول همه‌گیری جهانی ویروس کرونا نیز همچنان ادامه دارد و به سریع‌ترین شروع خود از سال 2017 تاکنون رسیده است.
 

 

نگاهی به مهاجرت نیروهای کار ماهر آمریکا به کانادا

به نظر می‌آید رشد حیرت‌انگیز تعداد مهاجرانی که از آمریکا به کانادا می‌آیندبیشتر از آن چیزی است که تصور می‌شود.
در حالی که Express Entry مسیر اصلی به دست آوردن اقامت دائم کانادا برای نیروهای کار ماهر است، گزینه‌های قابل توجه دیگری نیز وجود دارند که نیروهای کار ماهر ایالات متحده را به سمت خود جذب می‌کنند.
یکی از قابل توجه‌ترین این موارد، برنامه نامزدی استانی (PNP) است.
بر اساس قانون اساسی کانادا، موضوع مهاجرت به طور مشترک در قلمرو قدرت دولت فدرال و دولت استانی است، با این حال قانون اساسی قدرت بیشتری برای دولت فدرال قایل شده است.
12 استان از 13 استان و قلمرو کانادا برنامه‌های مهاجرتی خود را اجرا می‌کنند. در این بین کیک به دلیل موقعیت ویژه خود در فدراسیون کانادا، سیستم نیروی کار ماهر خود را دارد.
دیگر استان‌ها و قلمروها از طریق جریان‌های نامزدی استانی خود پذیرای نیروهای کار ماهر هستند. هر استان و قلمرو معیارهای انتخاب خود را برای PNP مشخص کرده است و جریان‌های PNP را بر اساس نیازهای بازار کار کحلی خود مدیریت می‌کند.
نیروهای کار ماهری از آمریکا می‌آیند، از طریق PNP نیز اقامت دائم دریافت می‌کنند.
در حالی که اطلاعات برخی از این افراد توسط IRCC در Express Entry ثبت می‌شود، بخشی از مهاجرین PNP همه ساله از طریق  Express Entry پردازش می‌شوند و در این میان اطلاعات همه نیروهای کار ماهری که از طریق PNP به کانادا می‌آیند ثبت نمی‌شود. این مورد ثبت نشدن اطلاعات در خصوص دیگر مسیرهای مهاجرتی فدرال که توسط کانادا ارایه می‌شود نیز صدق می‌کند.
از این رو، این احتمال وجود دارد که تعداد واقعی نیروهای کار ماهر که در سال 2019 وارد کانادا شده‌اند به شکل قابل ملاحظه‌ای از 10000 نفری که از طریق Express Entry وارد کانادا شده‌اند بیشتر باشد.
 

 

چرا مهاجرت از ایالات متحده در حال افزایش است

مهاجرت نیروهای کار ماهر از ایالات متحده به کانادا به دلایل زیر در حال افزایش است:
اول، Express Entry از زمان آغاز به کار خود در سال 2015 یک نقش بسیار مهم که اهمیت آن در حال افزایش نیز می‌باشد، در سیستم نیروی کار ماهر کانادا ایفا می‌کند.
در حالی که در آن سال تنها 26000 نفر دعوت‌نامه Express Entry (ITA) برای درخواست اقامت دائم دریافت کردند، اکنون این رقم سالانه به 85000 نفر می‌رسد.
با توجه به اینکه نیروهای کار ماهر آمریکایی هنگام ارسال مشخصات خود برای Express Entry از شرایطی مانند مهارت بالا در زبان انگلیسی، سطح بالای تحصیلات و تجربه کار برخوردار هستند، پذیرفته شدن بسیاری از آن‌ها کاملاً قطعی است.
دوم، کانادا از سال 2017 استراتژی مهارت‌های جهانی خود را راه اندازی کرده است که از طریق آن کارفرمایان کانادایی می‌توانند افراد با استعداد در حوزه مشاغل فنی را با سهولت بیشتری وارد کشور کنند.
یکی از مولفه‌های اصلی این استراتژی، جریان مهارت‌های جهانی است که به کارفرمایان اجازه می‌دهد تا نیروهای فنی کار خارجی را در بازه زمانی یک ماه وارد کانادا کنند (در مقایسه با پروسه طولانی‌تر برای نیروهای کار غیر فنی).
از جمله کسانی که از طریق این استراتژی به کانادا می‌آیند نیروهای کار ایالات متحده هستند که پس از آن از طریق Express Entry به اقامت دائم کانادا دست پیدا می‌کنند.
سومین دلیل عمده احتمالاً به دلیل عدم اطمینان از سیاست‌های مهاجرتی ایالات متحده می‌باشد. در حالی که بازار کار ایالات متحده به طور فزاینده‌ای به نیروهای کار خارجی نیازمند است، گرایش‌های سیاسی مختلف،
تحقق مهاجرت به ایالات متحده را بسیار دشوار کرده است. به همین دلیل بسیاری از اتباع خارجی که در ایالات متحده مشغول به کار هستند تصمیم گرفته‌اند به دنبال اقامت دائم کانادا باشند.

 

 

چگونه از ایالات متحده یک پروفایل Express Entry ایجاد کنید

اگر به دنبال مهاجرت به کانادا هستید، Express Entry از یک روند نسبتاً ساده برخوردار است:
مرحله 1: ببنید آیا واجد شرایط یکی از سه برنامه Express Entry هستید یا خیر. اگر تاکنون در کانادا زندگی نکرده‌اید، برنامه نیروی کار ماهر فدرال مناسب‌ترین گزینه برای شما محسوب می‌شود.
مرحله 2: یک پروفایل Express Entry ایجاد کنید. به عنوان بخشی از پروسه بررسی شرایط، کلیه متقاضیان (حتی کسانی انگلیسی زبان بومی هستند) باید یک آزمون زبان که توسط IRCC معتبر شناخته می‌شود را پشت سر بگذارند.
یکی دیگر از موراد مهم این پروسه، دریافت یک ارزیابی اعتبار تحصیلی است.
مرحله 3: پس از ورود به استخر Express Entry، صبر کنید تا ببینید آیا یک ITA برای اقامت دائم دریافت می‌کنید یا خیر. قرعه کشی Express Entry هر دو هفته یکبار برگزار می‌شود. یکی دیگر از مزایای ورود به استخر متقاضیان این است که شانس مهاجرت شما افزایش می‌یابد زیرا استان‌ها و قلمروهای مختلف می‌توانند مشخصات شما را بررسی کرده و از طریق PNP‌های خود برای شما دعوت‌نامه ارسال کنند.
مرحه 4: در صورت دریافت دعوت‌نامه، درخوسات اقامت دائم خود را ارسال کنید. IRCC درخواست اقامت دائم شما را طرف 6 ماه بررسی می‌کند. 
بازدید: 544تاریخ انتشار : 1399/05/16