اصلاحات مجدد در برنامه تجربه کبکی

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1283

مانیتوبا 272 نفر نیروی کار ماهر را برای مهاجرت دعوت نمود

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1519

گزارش شغلی مهندس مکانیک

جاب آفر
بازدید: 91

پورتال آریما برای مهاجرت نیروی کاری ماهر در کبک باز شد

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 2208

جزییات برنامه افزایش چشمگیر تعداد مهاجرین کانادا اعلام شد!

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 379

صدور ویزای بازدیدکنندگان

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 853

کانادا ممکن است محدودیت‌های مسافرتی را برای دانشجویان بین‌المللی بردارد

  

کانادا در صورت امکان به دنبال کاهش محدودیت‌های مسافرتی برای دانشجویان بین‌المللی است

از تاریخ 18 مارچ سال جاری، دانشجویان بین‌المللی اجازه ورود به کانادا را نداشتند؛ مگر اینکه دارای یک مجوز تحصیلی معتبر بوده باشند. چند روز پیش کانادا دانشجویان ورودی از ایالات متحده را به لیست معافیت‌ها اضافه کرد. البته دانشجویان اهل ایالات متحده باید برای ورود به کانادا برخی از شرایط و الزامات را رعایت کنند.

این نامه‌ی بدون تاریخ توسط Marco Mendicino وزیر مهاجرت و همچنین Patty Hajdu وزیر بهداشت کانادا امضا شده است و در آن از گیرندگان خواسته شده تا روز جمعه 24 جولای 2020 آن را پاسخ دهند. هدف از این نامه این است که دو وزیر یاد شده و دولت‌های استانی و قلمرویی کانادا و همچنین موسسات آموزشی تعیین شده (DLIها) در خصوص روش‌های امن برای استقبال بیشتر از دانشجویان بین‌المللی طی ماه‌های آینده، به گفتگو بپردازند. DLIها، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و سایر موسسات آموزشی هستند که توسط دولت فدرال و دولت‌های استانی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی مجاز شناخته شده‌اند.

بر اساس قانون اساسی کانادا، آموزش و پروش تحت صلاحیت استان‌ها و قلمروها قرار دارد. بر خلاف سایر کشورها، کانادا یک اداره آموزش و پرورش فدرال ندارد و این بدین معنی است که سیاست‌های مرتبط با دانشجویان بین‌المللی توسط پندین بخش فدرال تعیین می‌شوند. زمانی که دولت فدرال بخواهد در خصوص دانشجویان بین‌المللی تصمیم گیری کند، با استان‌ها و قلمروها مشورت می‌کند تا نتیجه‌ی نهایی بدست آید.

در خصوص این موضوع خاص، دولت فدرال محدودیت‌های مسافری را وضع کرده است زیرا صلاحیت انجام این کار را از نظر قانونی دارد. این محدودیت‌های مسافرتی که به دلیل شیوع ویروس کرونا وضع شده است، مانع پذیرش دانشجویان بین‌المللی توسط قلمروها و استان‌ها می‌شود. با این حال وزیران Mendicino و Hajdu در این نامه نوشته‌اند که از اهمیت زیاد دانشجویان بین‌المللی برای فضای آموزش، جامعه و اقتصاد کانادا با خبر هستند. به همین دلیل آن‌ها به دنبال این هستند که به صلاحیت استان‌ها و قلمروها در پذیرش دانشجویان بین‌المللی احترام بگذارند و در عین حال اقدامات ویژه برای جلوگیری از شیوع بیماری کووید-19 را نیز رعایت کنند.

با این حال وزیران توضیح می‌دهند که هر دو سطح دولت‌ها و DLIها "باید با هم متعهد شوند تا یک رویکرد هماهنگ، روشن و همراه با همکاری را برای حفظ سلامت و ایمنی دانشجویان و مردم کانادا اتخاذ کنند." به همین منظور دولت فدرال دستورالعمل سلامت عمومی را در خصوص چگونگی استقبال این کشور از دانشجویان بین‌المللی ارایه داده است. در این راهنما انتظارات از دانشجویان، دولت‌ها و DLIها برای پشتیبانی از اهداف مشخص شده، بیان شده است. برای مثال دانشجویان پس از ورود به کانادا 14 روز در قرنطینه خواهند ماند. انتظار می‌رود استان‌ها، قلمروها و همچنین DLIها دستورالعمل‌های بهداشت عمومی و راهنمایی‌ها را رعایت کنند.

 

اطلاعاتی که Mendicino و Hajdu به دنبال آن هستند

دو وزیر مهاجرت و بهداشت کانادا از گیرندگان نامه خواسته‌ بودند تا روز جمعه 24 جولای لیستی از اطلاعات را برای آن‌ها ارسال کنند تا آن‌ها تایید کنند که آیا صلاحیت پذیرش و میزبانی از گروه جدیدی از دانشجویان بین‌المللی و اعضای درجه یک  خانواده آن‌ها را دارند یا خیر. اعضای درجه یک خانواده شامل همسران، شرکای زندگی قانونی، فرزندان وابسته، والدین، پدر خوانده و مادر خوانده و سرپرستان می‌شود.

اطلاعات مورد نظر شامل موارد زیر می‌باشند:

·       لیستی از DLIها در هر حوزه قضایی که فعالیت آن‌ها در راستای مطابقت با الزامات بهداشت عمومی  و برنامه‌های از سرگیری کار و فعالیت و میزبانی از دانشجویان، به تصویب رسیده است

·       پروتکل‌هایی وجود دارد که بر اساس آن‌ها DLIها، قرنطینه اجباری 14 روزه کانادا را اجرا و بر آن‌ها نظارت می‌کنند. DLIها باید مطمئن شوند که دانشجویان از شرایط زیر برخوردار هستند:

§       فراهم کردن حمل و نقل منایب به محل DLIها

o      مکانی مناسب برای قرنطینه (و با دسترسی به منابع، مواد غذایی و سایر نیازهای ضروری)

o      دانشجویان با افراد آسیب‌پذیر در ارتباط نخواهند بود

o      قرنطینه، رعایت فاصله فیزیکی را با پروتکل‌های کنترل و پیشگیری از بیماری، در محل اقامت امکان پذیر می‌کند

§       اطلاعات برای حمایت از سلامت روحی و فیزیکی دانشجویان بین دسترس می‌باشد

·       مسئولیت پذیری و آمادگی هر حوزه قضایی برای اطمینان از مطابقت با الزامات بهداشت عمومی استانی و محلی

·       برنامه2ای برای کاهش ریسک بیماری با آزمایش، شناسایی و جداسازی بیماران مبتلا به کووید-19 برای جلوگیری از شیوع آن

·       دسترسی و ارتباط فعال با DLIها و جوامع مربوطه برای انتظارات، نقش‌ها و مسئولیت‌های مرتبط با رعایت دستورالعل‌های بهداشت عمومی

·       تعهد به همکاری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین دو سطح دولت برای نظارت و مدیریت خطرات احتمالی ویروس کرونا مرتبط با دانشجویان بین‌المللی در کانادا

با توجه به ماهیت در حال تغییر این همه‌گیری جهانی، Mendicino و Hajdu خاطرنشان کردند که ذینفعان درگیر در این موضوع، باید به روند بررسی و اطمینان حاصل کردن از حفظ سلامت و ایمنی کانادایی‌ها و دانشجویان بین‌المللی ادامه دهند.

 

این نامه به چه معنا است؟

این نامه لزوماً بدین معنا نیست که کانادا به طودی دانشجویان بین‌المللی بیشتری از محدودیت‌های مسافرتی معاف می‌کند. با این حال بسیار توصیه می‌کند تا کانادا قدامات جدیدی را انجام دهد و تا زمانی که خطری نداشته باشد معافیت‌های تازه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی معرفی کند. در صورت دریافت تاییدیه از استان‌ها و قلمروهای مربوطه و همچنین DLIها نیز، آماده استقبال از دانشجویان خارجی بیشتری باشند. محدودیت‌های مسافرتی کانادا تا تاریخ 31 جولای اعمال خواهد شد.  از این رو ممکن است طی روزهای آینده متوجه شویم که آیا کانادا اقدامات جدیدی را رقم خواهد زد و معافیت‌های بیشتری را برای دانشجویان معرفی خواهد کرد یا خیر.

از زمان آغاز این بحران در ماه مارچ، کانادا توانسته است منحنی رشد ویروس کرونا را ثابت نگه دارد. کم بودن تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کانادا به این دلیل است که اقدامات سختگیرانه‌ای در حوزه بهداشت عمومی صورت گرفته است که محدودیت‌های سفر از خارج یکی از آن‌ها می‌باشد.

کانادا اکنون در موقعیت خوبی قرار دارد که می‌تواند حداقل از دانشجویان بین‌المللی بیشتری استقبال کند. پیش از این همه گیری جهانی کانادا میزبان بیش از 640000 دانشجوی بین‌المللی بود. این تعداد دانشجو 22 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک می‌کردند و سالانه از حدود 170000 شغل نیز پشتیبانی می‌کردند.

در صورتی که دانشجویان نتوانند در آینده نزدیک به کانادا بیایند، باز هم می‌توانند از سیاست‌های جدیدی که برای کمک به دانشجویان بین‌المللی راه اندازی شده‌اند بهره مند شوند و به اهداف مهاجرتی خود در کانادا برسند. برای مثال کانادا در حال حاضر یک پروسه مجوز تحصیلی جدید دو مرحله‌ای دارد که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا یک تایید اولیه برای مجوز تحصیلی خود دریافت کنند و پس از آن می‌توانند برنامه‌های کانادایی خود را به صورت آنلاین در یکی از DLIها دنبال کنند. آن‌ها می‌توانند پس از آن که درخواست مجوز تحصیلی کاملشان مورد تایید قرار گرفت و محدودیت‌های مسافرتی برای آن‌ها برداشته شد، به کانادا بیایند. علاوه بر این دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را به صورت آنلاین بگذرانند . زمان تحصیلی طی شده آن‌ها برای دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) محاسبه شود. PGWP می‌تواند بعداً در واجد شرایط شدن آن‌ها برای دریافت ااقامت دائم کمک کند. 

بازدید: 265تاریخ انتشار : 1399/05/08