ایجاد بیش از 80000 شغل در حوزه تکنولوژی در تورنتو طی 5 سال اخیر

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 2076

راه اندازی شرکت حمل و نقل در کانادا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 126

صدور ویزای بازدیدکنندگان

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1492

سهیل احمدی وکیل پرونده های پناهندگی در دادگاه کانادا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 79

مروری بر موارد مهم پیرامون مهاجرین جدید

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 2626

کانادا در ماه سپتامبر پذیرای رقم تاریخی 45000 مهاجر جدید بود

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 383

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

 مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

 
افراد و خانواده‌های مختلف از سراسر جهان می‌توانند از طریق سیستم انتخاب مهاجرت Express Entry، تنها در عرض چند ماه به کانادا مهاجرت کنند. سیستم اکسپرس انتری که در سال 2015 معرفی شده بود، اصلی‌ترین سیستم مهاجرت برای نیروی کار ماهر در کانادا محسوب می‌شود و یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مهاجرتی در سراسر جهان نیز می‌باشد.
بر اساس برنامه چند ساله مهاجرتی کانادا در سال‌های 2020-2022، سالانه بیش از 90,000 نفر اقامت دائم کانادا را از طریق اکسپرس دریافت می‌کنند.
 

مهاجرت Express Entry کانادا چیست؟

اکس پرس انتری یک سیستم مدیریت درخواست مهاجرت است توسط وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم درخواست‌های دریافت شده از طریق سه برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال کانادا برای نیروهای کار ماهر را مدیریت و پردازش می‌کند. اکس پرس انتری یک سیستم مهاجرتی رقابتی است که کلیه متقاضیان واجد شرایط را در مقایسه با یکدیگر رتبه بندی می‌کند و پس از آن از متقاضیانی که بالاترین امتیازها را دریافت کنند، برای ارایه درخواست اقامت دائم دعوت می‌کند. متقاضیان بر اساس فارکتورهایی مانند سن، تحصیلات، مهارت زبان، تجربه کار و... رتبه بندی می‌شوند. افراد و خانواده‌های که می‌خواهند تحت سیستم اکسپرس انتری ساکن کانادا شوند، می‌توانند در عرض چند ماه به اقامت دائم کانادا دست پیدا یابند.
 
 
 
Express Entry چگونه کار می‌کند؟ یک راهنمای گام به گام
1.      تعیین صلاحیت و واجد شرایط بودن: 
متقاضیان مهاجرت از طریق این سیستم باید در یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال زیر واجد شرایط باشند:
  • کلاس نیروی کار ماهر فدرال (FSWC)
  •  کلاس تجربه کانادایی (CEC)
  •  کلاس کسب و کار ماهر فدرال (FSTC)
بخشی از برنامه‌های نامزدی استانی (PNP‌ها) نیز با سیستم اکسپرس انتری هماهنگ هستند اما متقاضیان برای اینکه بتوانند وارد استخر متقاضیان اکسپرس انتری شوند، باید در یکی از سه برنامه فدرال یاد شده واجد شرایط باشند. اگر چه شرایط واجد شرایط شدن برای هر کدام از برنامه‌های مشخص شده اکسپرس انتری  متفاوت است اما همه‌ی متقاضیان باید حداقل یک سال سابقه کار ماهر داشته باشند. همچنین سطح مشخصی از مهارت زبان را در آزمون‌های مشخص شده برای زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی کسب کنند. نکته قابل ذکر دیگر این است که کانادا تمام متقاضیان اکپسرس انتری را ملزم به انجام معاینات پزشکی و ارایه مدارک عدم سوء پیشینه می‌کند و رعایت نکردن این موارد می‌تواند از ورود متقاضی به کانادا جلوگیری کند.
2.      ایجاد یک پروفایل Express Entry
افراد واجد شرایط باید یک پرفایل به استخر متقاضیان اکسپرس انتری ارسال کنند. پروفایل اکپسرس انتری به عنوان یک Expression of Interest (EOI) عمل می‌کند. متقضایان واجد شرایط به طور خودکار و بر اساس پروفایل خود امتیاز دریافت کرده و نسبت به دیگر متقاضیان حاضر در استخر رتبه بندی می‌شوند. رتبه بندی در اکسپرس انتری بر اساس سیستم جامع رتبه بندی (CRS) انجام می‌شود که و حداکثر امتیاز دریافتی در آن نیز 1200 می‌باشد. متقاضیان می‌توانند با افزایش امتیاز خود، رتبه و جایگاه بهتری را کسب کنند. هر چه میزان امتیاز متقاضیان بالاتر باشد، احتمال دریافت دعوتنامه برای ارایه درخواست ITA بیشتر می‌شود.
 
امتیاز CRS به عنوان تنها عامل موثر در قرعه کشی‌های اکسپرس انتری در نظر گرفته می‌شود. این سیستم برای این طراحی شده است که احتمال موفقیت تجاری یک متقاضی در کانادا بررسی شود. این امتیازها متقاضیان مختلف را بر اساس شغل، سابقه تحصیلی، مهارت‌های زبانی و فاکتورهای دیگری مانند داشتن پیشنهاد شغلی معتبر یا نامزدی استانی کانادا، رتبه بندی می‌کند. متقضایان با داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی یا به دست آوردن نامزدی استانی، از امتیاز بالاتری بهره مند خواهند شد.
3.      ایجاد یک پروفایل بانک کار (اختیاری): 
متقاضیانی که پیشنهاد شغلی و یا نامزدی استانی ندارند می‌توانند در Canada Job Bank ثبت نام کنند. این بانک شغلی یک منبع عمومی رایگان است که به کارفرمایان کانادایی کمک می‌کند تا کارگران را بر اساس مهارت‌های مورد نیاز خود شناسایی و انتخاب کنند. انجام این مرحله در گذشته اجباری بوده است اما از ماه جون سال 2017 به صورت اختیاری در آمده است.
 
4.      دریافت دعوتنامه برای ارایه درخواست (ITA): 
وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) قرعه کشی‌های اکسپرس انتری را در فواصل منظم (معمولاً هر دو هفته یک بار) انجام می‌دهد. در این قرعه کشی‌ها از متقاضیانی دارای امتیاز بالاتر از یک سطح مشخص، دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند. اگر یک متقاضی دعوت نشود، پروفایل او پس از 12 ماه منقضی می‌شود و پس از ان باید یک پروفایل جدید ایجاد کند.
 
5.      امتیاز CRS خود را افزایش دهید: 
متقاضیان حاضر در استخر اکسپرس انتری که تاکنون انتخاب نشده‌اند می‌توانند امتیاز پروفایل خود را بهبود بخشند. برای افزایش امتیاز پروفایل می‌توانند اطلاعات جدید و به روز شده را ارسال کنند. برای مثال: نمرات بالاتر آزمون‌های زبان، ارزیابی مدارک تحصیلی، تجربه کاری بیشتر و یا دریافت یک پیشنهاد شغلی و یا نامزدی استانی.
 
6.      درخواست خود برای اقامت دائم را ارسال کنید: 
در صورتی که موفق به دریافت دعوتنامه درخواست (ITA) شوید، 60 روز فرصت دارید تا درخواست کاملی برای اقامت دائم ارایه دهید. برای این درخواست باید اطلاعات شخصی بسیار زیادی به همراه اسناد پشتیبانی ارایه دهید. تمام مراحل این درخواست نیز به صورت آنلاین انجام می‌شود. بعد از ارسال درخواست باید منتظر تصمیم نهایی باشید.80 درصد از درخواست‌های اکسپرس انتری در 6 ماه یا کمتر بررسی می‌شوند. اگر با درخواست شما موافقت شود، می‌توانید وضعیت اقامت دائم خود در کانادا را فعال کنید.
 
برای ایجاد یک پروفایل Express Entry به چه چیزهایی نیاز دارید؟
برای ارسال پروفایل اکسپرس انتری خود، به این سه سند و مدرک اصلی نیاز دارید. اگر مایل به حضور در اکسپرس انتری هستید، جمع آوری این سه سند اولین قدم محسوب می‌شود:
1.      آزمون زبان: 
همه‌ی داوطلبان و متقاضیان ورود به اکسپرس انتری باید مهارت خود در زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی را نشان دهند. شما برای ارسال پروفایل خود، به یک نمره آزمون رسمی زبان تایید شده نیاز دارید. حداقل نمره مورد نیاز در بین سه برنامه اکسپرس انتری متغیر و متفاوت است. برای اثبات مهارت زبان انگلیسی، دو آزمون عمومی IELTS و آزمون عمومی CELPIP وجود دارند. برای اثبات مهارت زبان فرانسوی نیز گزینه‌های آزمون TEF و آزمون TCF در مقابل شما قرار دارد.
 
2.      ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA):
ECA ارزیابی تحصیلات تحت سیستم آموزش غیر کانادایی با استانداردهای کانادایی است. نکته قابل توجه این است فاکتور تحصیلات تنها برای کلاس نیروی کار ماهر فدرال اجباری است اما به متقاضیان FSTC و CEC نیز توصیه می‌شود یک گزارش ECA را تکمیل کنند زیرا تحصیلات از مولفه‌های مهم در امتیاز CRS محسوب می‌شود.
 
3.      پاسپورت:
برای ایجاد یک پروفایل اکسپرس انتری، به یک پاسپورت معتبر نیاز دارید. در شرایط بسیار نادر و در صورت عدم امکان گرفتن پاسپورت، مدارک شناسایی جایگزین پذیرفته می‌شود.
پس از فراهم کردن این سه مدرک یاد شده می‌توانید یک پروفایل اکسپرس انتری ایجاد کنید.
درخواست کردن به همراه همسر یا شریک زندگی: اگر شما به همراه همسر یا شریک زندگی خود درخواست ارایه کرده‌اید، ممکن است بخواهید اعتبار خود را پیش از موعد مقایسه و بررسی کنید. در پروفایل اکسپرس انتری یک نفر باید به عنوان متقاضی اصلی لیست شود و بیشتر امتیاز CRS نیز بر اساس اعتبار متقاضی اصلی می‌باشد.
مواردی که باید در خصوص درخواست Express Entry کانادا مد نظر داشته باشید
اگر یک دعوتنامه برای ارایه درخواست دریافت کرده‌اید، باید یک درخواست رسمی برای اقامت دائم ارسال کنید. این درخواست به طور کامل به صورت آنلاین ارسال و کامل می‌شود. در ادامه چند نکته در خصوص آخرین درخواست اقامت دائم را خدمت شما معرفی می‌کنیم:
1.      شما باید ثابت کنید که از بودجه کافی برای اسکان برخوردارید.
همه‌ی متقاضیان برنامه‌های FSWC و FSTC باید نشان دهند که هنگام اسکان در کانادا، پول کافی برای حمایت از خود و خانواده خود در اختیار دارند. متقاضیان دارای پیشنهاد شغلی معتبر و همچنین متقاضیان برنامه CEC از این الزام معاف هستند.
ارقامی که در زیر گفته شده است از اول ژانویه 2020 در دست است.
 
تعداد اعضای خانواده
بودجه مورد نیاز
1 (متقاضی مجرد)
12,960 دلار
2
16,135 دلار
3
19,836 دلار
4
24,083 دلار
5
27,315 دلار
6
30,806 دلار
7
34,299 دلار
به ازای هر اعضای خانواده بیشتر، 3,492 دلار افزوده می‌شود
 
2.      داشتن "پیشنهاد شغلی" یعنی داشتن یک پیشنهاد شغلی واقعی است
یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد در حال کار در کانادا با مجوزهای معاف از LMIA دچار آن می‌شوند (مانند دارندگان IEC Working Holiday Visas) این است که گمان می‌کنند، پیشنهاد شغلی که از کارفرمای فعلی خود دارند، همان "پیشنهاد شغلی معتبر" مد نظر IRCC است.
هر زمان که شما عبارت "پیشنهاد شغلی معتبر" را مشاهده کردید به این معنی است که آن شغل چند مورد از شرایط خاص مورد نیاز Express Entry را دارا می‌باشد.
 
3.      همه چیز از از اطلاعات موجود در پروفایل Express Entry شما برداشته می‌شود
آیا شما بدون اینکه از پیامدهای واقعی مطلع باشید، چند ماه سابقه کار را در پروفایل Express Entry خود وارد کرده‌اید؟ بسیار خب، احتمالاً با یک چیز شگفت انگیز روبرو خواهید شد!
بخش بزرگی از اطلاعاتی که شما وارد پروفایل اکپرس انتری خود کردید، به طور خودکار به درخواست اقامت دائم (PR) آنلاین شما منتقل می‌شود. انجام هر گونه تغییر در این مرحله می‌توانددرخواست شما را با مشکل جدی مواجه کند. بنابراین به یادداشتن این نکته مهم است که باید به طور کامل نسبت به اطلاعاتی که در ابتدا وارد می‌کنید دقت داشته باشید. همچنین از شما برای تایید ادعاهای خود، مدارکی درخواست می‌شود. ارایه اطلاعات دروغ در هنگام درخواست اقامت دائم یک جرم جدی تلقی شده و می‌تواند منجر به ممنوعیت ورود شما به کانادا به مدت 5 سال شود.
4.      برای متقاضیان FSTC و CEC – ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) خود را انجام دهید!
حتی اگر داشتن ECA برای برنامه‌های FSTC و CEC الزامی نباشد، اما همچنان متقاضیان باید این کار را انجام دهند. پس از دریافت ECA و افزودن اطلاعات آن به پروفایل اکسپرس انتری، امتیاز متقاضیان به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد. بنابراین، اگر شما یک متقاضی FSTC و یا CEC با مدرک تحصیلات عالی هستید، هر چه سریع‌تر برای ارزیابی تحصیلی اقدام کنید.
 
برای مهاجرت به کانادا از طریق Express Entry به چند امتیاز نیاز دارید
ما به این پرسش در دو بخش پاسخ می‌دهیم: پیش از ورود به استخر اکسپرس انتری و هنگام حضور در استخر اکسپرس انتری.
  •  پیش از ورود به استخر اکسپرس انتری
به طور کلی سه برنامه مهاجرت کانادایی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها و با حضور در سیستم اکسپرس انتری به کانادا مهاجرت کنید: کلاس نیروی کار ماهر(FSWC)، کلاس کسب و کار ماهر فدرال (FSTC) و کلاس تجربه کانادایی (CEC). FSTC برای افرادی مانند بازرگانان واجد شرایط است که تجربه کار کانادایی در یکی از مشاغل مشخص شده اخیراً کسب شده را دارا می‌باشند. CEC نیز برای کسانی است که تجربه کار کانادایی اخیراً کسب شده، دارند. در این دو برنامه یعنی FSTC و CEC، متقاضیان ملزم به داشتن امتیاز خاص برای ایجاد یک پروفایل نیستند.
در سوی دیگر برنامه FSWC وجود دارد که مناسب افراد مختلفی از سراسر جهان است که حداقل امتیاز لازم برای واجد شرایط شدن را دارند. نکته: این امتیاز نسبت به امتیازCRS، یک سیستم امتیازی کاملاً متفاوت است. CRS امتیازات شما در استخر متقاضان اکسپرس انتری محسوب می‌شود اما امتیاز یاد شده مربوط به پیش از ورود به اکسپرس انتری است. برای اینکه بتوانید وارد استخر متقاضیان اکسپرس انتری شوید باید حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز را کسب کنید.
  •  هنگام حضور در استخر اکسپرس انتری
متقاضیان، در استخر اکسپرس انتری (فارغ از برنامه مهاجرتی که تحت آن در سیستم اکسپرس انتری حضور دارند) یک امتیاز CRS دریافت می‌کنند. این امتیاز جایگاه متقاضی در استخر اکسپرس انتری را مشخص می‌کند. هنگامی که یک قرعه کشی از طرف IRCC برگزار شود، این امتیاز اصلی‌ترین عامل تعیین کننده برای دریافت دعوتنامه ارایه درخواست اقامت دائم محسوب می‌شود. حداکثر امتیاز متقاضیان برای برنامه‌های FSWC و CEC پیش از این 413 بوده است و متقاضیان FSTC نیز حتی امتیازات پایین‌تری داشتند.
با این حال این نکته را در نظر داشته باشید که حد نسابی برای این امتیازها مشخص نشده بنابراین ممکن است این سطح امتیازات در هر دوره از قرعه کشی‌ها تغییر کنند. از طرفی میزان دقیقی از امتیاز مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری ذکر نشده است. اما مرور و بررسی قرعه کشی‌های گذشته نشان می‌دهد که کدام متقاضیان و با چه میزان امتیاز شانس بیشتری برای انتخاب شدن داشتند.
مهاجرت به کانادا از طریق Express Entry چه مقدار هزینه دارد؟
برای اطلاع کلی از میزان هزینه و مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری، جدول زیر را مطالعه کنید. نکته لازم به ذکر این است که همه‌ی هزینه‌ها در این جدول نیامده است برای مثال هزینه حمل و نقل در این مطلب ذکر نشده است.
 
پیش از ورود به استخر متقاضیان
آیتم‌ها
هزینه
هزینه ضروری است یا اختیاری؟
ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA)
200+ دلار
ضروری برای متقاضیان FSWC و توصیه شده برای متقاضیان FSTC وCEC که در خارج از کانادا تحصیل کردند
آزمون (های) زبان
200+ دلار
مورد نیاز است
آیتم‌های دیگر و هزینه‌های آن‌ها
(متقاضی می‌تواند این موارد را پیش از ورود به استخر اکسپرس انتری نیز انجام دهد اما به هر حال در آن مرحله ضرورتی ندارند)
آیتم‌ها
هزینه
هزینه ضروری است یا اختیاری؟
گواهی عدم سوء پیشینه پلیس
بستگی به کشور مبداء دارد. ممکن است به صورت رایگان انجام شود یا به مبلغی نزدیک به 100 دلار یا بیشتر نیاز داشته باشد
مورد نیاز است
گزارش پزشکی
200+ دلار
مورد نیاز است
نمایندگی توسط وکیل یا یک مشاور
هزینه متغیر است اما اصولاً در محدوده‌ی 2,000 دلار تا 5,000 دلار محاسبه می‌شود
اختیاری
هزینه‌های دولتی
آیتم
هزینه
هزینه ضروری است یا اختیاری؟
هزینه پردزش درخواست
825 دلار
مورد نیاز است
هزینه حق اقامت دائم
500 دلار
مورد نیاز است
هزینه همراهی همسر یا شریک زندگی
825 دلار برای پردازش درخواست و 500 دلار برای هزینه حق اقامت دائم
در صورت لزوم مورد نیاز است
هزینه همراهی فرزند(ان)
225 دلار در ازای هر فرزند
در صورت لزوم مورد نیاز است
 
 
چه مدت زمان طول می‌کشد تا یک متقاضی Express Entry به کانادا مهاجرت کند
اکسپرس انتری سیستمی است که برای مهاجرت سریع به کانادا طراحی شده است. برای متقاضیان واجد شرایطی بلافاصله پس از ورود به استخر متقاضیان یک دعوتنامه ارایه درخواست (ITA) دریافت می‌کنند و و کسانی که سریعاً یک درخواست کامل ارسال می‌کنند، تمام این مراحل ممکن است شش ماه و یا حتی کمتر زمان ببرد. با این حال مواردی که در ادامه گفته می‌شوند می‌توانند این زمان را افزایش دهند:
 
  • در حالی که برخی از متقاضیان پس از ورود به استخر متقاضیان خیلی سرریع موفق به دریافت دعوتنامه می‌شوند، ممکن است دیگر متقاضیان بر اساس امتیاز خود و همچنین حد نساب امتیاز CRS مورد نیاز در قرعه کشی اکسپرس انتری، ماه‌ها بعد موفق به دریافت ITA شوند یا هرگز آن را دریافت نکنند.
  •  برخی از متقاضیان ممکن است بلافاصله بعد از دریافت دعوتنامه برای مهاجرت به کانادا آماده شوند در حالی که برخی متقاضیان به زمانی بیشتر از 60 روز اختصاص یافته احتیاج دارند.
  •  در حالی که IRCC بر روی پردازش درخواست‌ها در عرض 6 ماه متمرکز شده است، برخی از درخواست‌ها ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند و تصمیم گیری در خصوص برخی از درخواست‌ها نیز در زمان کمتری انجام شود. 

بازدید: 4132تاریخ انتشار : 1401/04/19