صدور ویزای بازدیدکنندگان

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1492

دانشجویان بین‌المللی بیشتری مهاجر کانادایی می‌شوند

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 244

معرفی برنامه آزمایشی مهاجرتی کشاورزی-غذایی

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 640

افزایش چشمگیر تقاضای پناهندگی ایرانیان در کانادا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 829

مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ

 

با توجه به تجربیات موفق شرکت در این مسیر، جهت بررسی واجدیت شرایط خود در این برنامه رزومه خود را به شرکت ارسال کنید: info@immigtationdoor.com
 


چه کسی می‌تواند برای ویزای Start-up درخواست دهد؟

برای اینکه بتوانید واجد شرایط دریافت ویزای استارت آپ باشید، باید شامل موارد زیر باشید:
 • یک کسب و کار یا شغل واجد شرایط داشته باشید
 •  از یک سازمان مشخص شده، نامه حمایت دریافت کنید
 •  مهارت کافی زبان‌های رایج در کانادا را داشته باشید
 •  پول کافی برای اسکان با خود بیاورید
  

داشتن یک کسب و کار یا شغل واجد شرایط


داشتن یک شغل واجد شرایط بدین معنی است که شغلی ایجاد شده توسط شما دارای این شرایط باشد:
 • هنگامی که از یک سازمان از پیش تعیین شده، تعهدی دریافت می‌کنید:
 • هر متقاضی 10 درصد یا بیشتر، از حق رای اختصاص داده شده به تمام سهام‌های شرکت را دارا می‌باشد (حداکثر 5 نفر به عنوان صاحب مشاغل درخواست دهند)
 • متقاضیان و سازمان تعیین شده به طور مشترک بیش از 50 درصد از کل حق رای اختصاص داده شده به کلیه سهام‌های شرکت را دارا می‌باشند.
 
 در هنگام دریافت اقامت دائم:
 • شما از داخل کانادا به طور مداوم و فعال، این کسب و کار را مدیریت می‌کنید
 • بخش مهمی از عملیات‌های تجاری در داخل کانادا اتفاق می‌افتد
 • این کسب و کار در کانادا ایجاد می‌شود (Incorporate Business)
 
 

دریافت نامه حمایت از یک سازمان از پیش تعیین شده

شما باید از یک سازمان تعیین شده، نامه حمایت دریافت کنید (یک گروه تجاری تایید شده برای سرمایه گذاری و یا حمایت از استارت آپ‌ها).
شما باید:
 • برای اینکه بدوانید چگونه می‌توانید از حمایت برخوردار شوید، با یک سازمان تعیین شده تماس بگیرید
 • سازمانی که انتخاب کردید را متقاعد کنید که ایده‌ی تجاری شما ارزش حمایت را دارد
 • یک نامه حمایت از سازمان تعیین شده دریافت کنید
فرآیند مطرح کردن ایده شما برای هر سازمان متفاوت است. هر سازمان الزامات و شرایط ویژه‌ی خود را دارد. برای مثال ممکن است از شما خواسته شود تا کانسپت کسب و کار خود را به صورت حضوری ارایه دهید و یا اینکه جزییات برنامه کسب و کار خود را به طور کامل ارایه دهید.
اگر بتوانید با یکی از سازمان‌های تعیین شده به توافق برسید، نامه پشتیبانی برای شما ارسال خواهد شد. متقاضی باید هنگام ارایه درخواست برای ویزای استارت آپ، نامه دریافت شده از شرکت تعیین شده را نیز ارسال کند. این نامه نشان می‌دهد که ایده کسب و کار شما از طرف شرکت‌های سرمایه گذاری مانند Venture capital funds، Angel investor groups و Business incubators مورد حمایت مالی قرار می‌گیرد. همچنین سازمان تعیین شده یک گواهی تعهد را نیز به طور مستقیم به دفاتر صدور ویزا ارسال می‌کند. دفاتر صدور ویزا، از نامه حمایت متقاضی و گواهی تعهد سازمان برا ارزیابی و بررسی درخواست آن‌ها استفاده می‌کند. این نکته را مورد توجه قرار دهید که ممکن است دفاتر ویزا برای بررسی نهایی درخواست متقاضیان، اطلاعات بیشتری در خصوص کسب و کار مورد نظر متقاضی درخواست کنند.
اگر نامه پشتیبانی و دیگر مدارک و الزامات مورد نیاز بررای دفاتر ویزا ارسال نشوند، درخواست متقاضی رد خواهد شد.
 

داشتن مهارت زبانی

امکان برقراری ارتباط و کار کردن به زبان انگلیسی، فرانسوی و یا هر دو، می‌تواند به موفقیت کسب و کار شما در کانادا کمک کند. شما باید در یکی از آژانس‌های زبان تعیین شده آزمون زبان دهید و نتیجه آن را به همراه درخواست خود ارسال کنید. در غیر این صورت درخواست شما مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. متقاضیان باید حداقل سطح معیار زبان کانادایی (CLB) 5 را در زبان‌هاس فرانسوی و یا انگلیسی و در هر 4 مهارت کسب کنند. این چهار مهارت زبانی شامل موارد زیر می‌باشند:
 • Speaking
 • Reading
 • Listening
 • Writing
با دریافت نتیجه آزمون خود، سطح CLB خود را محاسبه کنید. در صورتی که متقاضی نتواند حاقل مهارت زبانی را کسب کند، درخواست او پذیرفته نخواهد شد.

 

برای اسکان در کانادا، پول کافی به همراه خود داشته باشید

دولت کانادا از مهاجران جدید ویزای استارت آپ حمایت مالی نمی‌کند. هنگامی که می‌خواهید برای دریافت ویزای استارت آپ درخواست دهید، باید مدرک کافی برای اثبات اینکه می‌توانید از نظر مالی از خود و همراهانتان حمایت کنید را ارایه دهید. شما نمی‌توانید این پول را از فرد دیگری قرض بگیرید.
میزان پول مورد نیاز شما بستگی به تعداد اعضای خانواده شما دارد. مقدار این پول هر ساله آپدیت می‌شود.
 
تعداد اعضای خانواده
بودجه مورد نیاز (بر اساس دلار کانادا)
1
$12,960
2
$16,135
3
$19,836
4
$24,083
5
$27,315
6
$30,806
7
$34,299
برای هر عضو اضافه خانواده
$3,492
 

چه مقدار پول باید با خود بیاورید؟

این مورد بستگی به این دارد که هزینه زندگی در نقطه‌ی مورد نظر شما در کانادا چه مقدار است. توصیه این است که تا جایی که امکان دارد با خودتان پول بیاورید تا بتوانید راحت‌تر به کانادا آمده و خانه‌ای برای خود بیابید.
 
متقاضیان برای اینکه بتوانند برای ویزای استارت آپ درخواست دهند، باید ایده و یا سرمایه گذاری تجاری آن‌ها از حمایت یک یا چند سازمان از پیش تعیین شده برخوردار باشند. این سازمان‌ها شامل موارد زیر هستند:
 • Venture capital funds
 • Angel investor groups
 • Business incubators

بیشتر بخوانید: آزمون زبان دولینگو

سازمان‌های تعیین شده، گروه‌های تجاری و کسب و کار هستند که برای حمایت از استارت آپ های احتمالی از طریق ویزا استارت آپ، مشخص و تایید شده‌اند. این سازمان‌ها مشخص می‌کنند که کدام پیشنهاد کسب و کار و تجارت را بررسی کنند. هر سازمان فرآیند پذیرش مختص به خود را برای پیشنهادات و معیارهای ارزیابی آن‌ها دارد. برای مثال همانطور که در بخش‌های بالاتر این مطلب ذکر شد، ممکن است از شما درخواست شود تا کانسپت کسب و کار خود را به صورت حضوری ارایه دهید و یا اینکه جزییات برنامه کسب و کار خود را به طور کامل ارایه دهید. اگر یک شرگت تصمیم به بررسی ایده کسب و کار شما بگیرد، پتانسیل‌ها پیشنهاد شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا طرح شما موفق خواهد شد یا خیر. در نهایت اگر سازمانی تصمیم به پشتیبانی از شما را داشته باشد، یک نامه پشتیبانی به شما ارائه خواهد داد.
 

سوالات رایج

چگونه از سازمان‌های معرفی شده، نامه حمایت و پشتیبانی دریافت کنیم؟

-به طور کلی سه نوع سازمان وجود دارند که این سازمان‌ها شامل Business Incubator، Venture Capital و Angel Investor می‌شوند. هر کدام از این سازمان‌ها و به خصوص Business Incubatorها در وبسایت‌های خود شرایط مورد نیاز خود برای واجد شرایط شدن را اعلام کرده‌اند و با رجوع به وبسایت آن‌ها می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید. اما ما به طور خلاصه مهم‌ترین آن‌ها را در اینجا برای شما بازگو می‌کنیم:
 • متقاضی صاحب یک ایده‌ی خلاق باشد
 • این ایده یک تیم مدیریتی سه تا پنج نفره داشته باشد
 • افرادی که قرار است برای تیم مدیریت انتخاب شوند به دو گروه تقسیم می‌شوند:
 • افرادی که دارای شهروندی کانادا هستند
 • افرادی که صاحب ایده و یا صاحب سرمایه هستند
 •  تمامی این افراد باید یک شرکت را در خاک کانادا به ثبت برسانند
 •  تمامی افراد باید یک آدرس فیزیکی در کانادا داشته باشند
 •  متقاضیان باید درآمدی بین 100000 دلار تا 2 میلیون دلار داشته باشند. میزان درآمد مورد نیاز  بستگی به اعلام Incubator دارد
 • از ایده‌ی خود یک فایل ارایه به صورت پاورپوینت طراحی کنند. این فایل پاورپوینت باید بین 12 تا 18 Sheet داشته باشد
 •  متقاضیان باید دارای مهارت زبانی با بنچمارک CLB 5 و یا IELTS 5 با Reading 4 داشته باشند.
موارد یاد شده بالا شرایط کلی تمامی اینکیوبیترها می‌باشد. مهم‌ترین مسئله این است که متقاضیان باید از مرحله راستی آزمایی و مصاحبه‌ها سربلند بیرون بیایند.
 

منظور از Designated Canadian Venture capital funds چیست؟

بهترین روش برای پاسخ دادن به این سوال این است که به وبسایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید و در آنجا "designated organization" را جستجو کنید. معنی این کلمات نیز سازمان‌های تعیین شده، سازمان‌ها مشخص شده و یا اختصاص یافته می‌باشد. پس از جستجوی این کلمات، اسامی این سازمان‌ها نمایش داده می‌شود. Venture capital همانند یک غول سرمایه گذاری است که شاید به مدت 40 سال است که در سیستم اقتصادی کانادا نقش بسیار بزرگی را ایفا می‌کند. بانک‌های مختلف جهانی، بانک‌های مختلف کانادایی، سرمایه داران بسیار بزرگ که بخش بسیار مهمی از اقتصاد کانادا را می‌گردانند از جمله این سازمان‌ها هستند. دولت کانادا حدوداً 20 مورد از این گروه‌ها را به عنوان Venture capital مشخص کرده تا بتوانند در خصوص استارت آپ‌ها اظهار نظر کنند.
 

منظور از designated Canadian Angel investor groups چیست؟

بهترین روش برای پاسخ دادن به این سوال این است که به وبسایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید و در آنجا "designated organization" را جستجو کنید. معنی این کلمات نیز سازمان‌های تعیین شده، سازمان‌ها مشخص شده و یا اختصاص یافته می‌باشد. پس از جستجوی این کلمات، اسامی این سازمان‌ها نمایش داده می‌شود. Angel investorها گروه‌های خصوصی‌تر محسوب می‌شوند. افرادی که میلیونر هستند و یا دارای سوابق مدیریتی بزرگ در سیستم‌های دولتی و یا خصوصی، گروه‌ها یا سازمان‌هایی را تشکیل دادند که تحت عنوان انجل اینوسترها شناخته می‌شوند. دولت کانادا هشت گروه از این دسته را انتخاب کرده است.
Business incubator همانند آموزشگاه‌های خصوصی و یا کالج‌ها هستند. این گروه‌ها نیز پیش از آغاز به کار جریان ویزای استارت آپ در سال 2013، شروع به کار کرده‌اند. این گروه‌های حدود 25 سال در کانادا سابقه‌ی فعالیت دارند. وظیفه‌ی این گروه‌ها راهنمایی و آموزش استارت آپ‌ها می‌باشد تا متقاضیان این برنامه بدانند Business Plan چیست، Market analysis چیست و... دولت کانادا از بین این گروه‌ها، 30 گروه را برای اظهار نظر در خصوص استارت آپ‌ها انتخاب کرده است.
 

آیا امکان گرفتن ساپورت از دو حامی وجود دارد؟

بله؛ این امکان وجود دارد.
 

آیا با هر بیزینسی می‌توان وارد برنامه استارت آپ کانادا شد؟

بله. اما برای وارد شدن به برنامه استارت آپ، باید شرایط آن رعایت شود. شرایط برنامه‌ استارت آپ نیز پیش از این ذکر شده بود. برخی از شرایطی مورد نیاز را به صورت خلاصه مرور می‌کنیم:
 • استارت آپ ارایه شده خلاق باشد
 • به اقتصاد کانادا کمک کند
 • در مقیاس جهانی قابل رقابت باشد
 • بیزینس پلان داشته باشد
 • فایل ارایه پاورپوینت داشته باشد
 • درآمد دو سال گذشته طی پنج سال اخیر را نشان دهد
 • یک تیم مدیریتی حرفه‌ای داشته باشد
 • شرکت به ثبت رسیده باشد
 • متقاضی آدرس فیزیکی داشته باشد
در صورت داشتن این شرایط، متقاضی می‌تواند نامه حمایتی دریافت کند.
 

چگونه مطمئن شوم که شرکت‌های سرمایه گذاری معتبر هستند و آیا باید به من نامه‌ای بدهند؟

این شرکت‌ها توسط دولت کانادا تعیین شدند بنابراین این سوال درست نمی‌باشد. در حقیقت این شرکت‌های حمایتی دولت هستند که از متقاضی اعتبار سنجی و راستی آزمایی انجام می‌دهند نه بالعکس!
 

چند متقاضی می‌توانند از طریق یک بیزینس پلن به کانادا مهاجرت کنند؟

بر اساس قانون تا پنج نفر می‌توانند از طریق یک بیزینس پلن به کانادا مهاجرت کنند اما شرکت ما این اجازه را تنها به سه تا حداکثر چهار نفر می‌دهد.
 

آیا پس از دریافت اقامت دائم کانادا، متقاضی ملزم به راه اندازی ایده مورد نظر است؟

متقاضی از روز اول ملزم به راه اندازی ایده خود می‌باشد. اما متقاضی پس از دریافت PR می‌تواند بیزینس مورد نظر را ادامه دهد یا آن را رها کند. این نکته مهم را به یاد داشته باشید که متقاضی در هر صورت ملزم به راه اندازی واقعی بیزینس مورد نظر خود می‌باشد.
 

مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های ویزای استارت آپ کانادا چقدر است؟

مدت زمان بررسی و رسیدگی پرونده‌های به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش عمده‌ای از این زمان مربوط به دریافت مهم‌ترین مدرکی می‌باشد که یک متقاضی برنامه ویزای استارت آپ به آن نیاز دارد. این مدرک، نامه‌ی حمایتی (LOS)است. هنگامی که متقاضی این نامه را دریافت کند، 95 درصد از مسیر را طی کرده است. بنابراین ما باید زمانبندی را بدین شکل تفکیک کنید؛از لحظه قرارداد تا لحظه دریافت نامه حمایتی؛ که معمولا شرکت‌ها بین 10 تا 12 ما برای بیزینس اینکیوبیترها وقت می‌خواهند تا بتوانند نامه حمایتی را دریافت کنند و بین 4 تا 6 ماه نیز برای ونچر کپیتال‌ها و انجل اینوسترها وقت می‌خواهند.
شرکت ما با افتخار اعلام می‌کند که در مدت 10 روز نامه تاییدیه را می‌گیرد و در عرض 2 ماه، نامه حمایتی را از اینکیوبیتر دریافت می‌کند. طی مدت 5 یا حداکثر 10 روز نتیجه‌ی اولیه راستی آزمایی و اعتبار سنجی را از ونچر کپیتال یا انجل اینوستر می‌گیریم و طی حداکثر 2 ماه نیز نامه حمایتی را دریافت می‌کنیم. به عبارت دیگر ما برای دریافت نامه حمایتی، تنها یک چهارم دیگر شرکت‌های حاضر در کانادا وقت صرف می‌کنیم.
در مورد دریافت PR یا مجوز کار نیز باید این زمانبدی را تفکیک کرد. مجوز کاری را می‌توان در 4 ماه گرفت (که البته این مدت زمان مربوط به پیش از شیوع بیماری کووید-19 بوده است) و دریافت PR نیز طبق اعلام دولت، بین 12 تا 16 ماه به طول می‌انجامد.
 

آیا برای ویزای استارت آپ کانادا نیاز به انجام معاینات پزشکی است؟

بله
 

پرونده ویزای استات آپ کانادای من توسط چه کسی بررسی می‌شود؟

به طور کلی پرونده‌ها توسط Case Officer بررسی می‌شود. اگر منظور از این سوال، نامه حمایتی که به عنوان مهم‌ترین بخش این برنامه است می‌باشد، این کار توسط یکی از سه ارگان منتخب دولت که پیش از آن نام بردیم انجام می‌شود. اگر منظور بررسی پرونده برای دریافت PR است، این کار توسط اداره مهاجرت انجام می‌شود.
 

آیا فرمی وجود دارد که با تکمیل آن بتوان نامه حمایت از سازمان گرفت؟

این فرم‌ها را شرکت‌های مختلف از جمله شرکت ما تنظیم می‌کنند و به متقاضیان می‌دهند. اما اینگونه نیست که یک فرم را پر کنید و بعد از ارایه آن نامه حمایتی را دریافت کنید بلکه یک پروسه بسیار پیچیده است که به همکاری چندین فرد متخصص (10 یا 12 نفر) نیاز دارد. همه‌ی این افراد باید در یک بازه زمانی 2 تا 4 ماهه کارهای بسیار زیادی از جمله آنالیز بازار، نوشتن بیزینس پلن، تهیه فایل ارایه پاورپوینت، درست کردن تیم مدیریتی را انجام دهند. تیم مدیریتی باید با یکدیگر آشنا شوند، جلسات و کنفرانس‌هایی را با حضور یکدیگر برگزار کنند و نقش‌های خود را در شرکت بشناسند. همچنین باید شرکت مورد نظر متقاضی به ثبت برسد، یک آدرس فیزیکی اجاره شود و با بیزینس اینکیوبیتر نیز ارتباط برقرار شود. تمام این‌ها پروسه‌ای بسیار پیچیده هستند که باید توسط 10 تا 12 فرد متخصص یاد شده انجام شوند و هر کدام از این افراد نیز وظیفه‌ای را برعهده خواهند گرفت.
 

آیا اعضای یک تیم کارآفرینی می‌توانند همگی با هم با ویزای استارت آپ به کانادا مهاجرت کنند؟

بله. در صورتی که متقاضیان هزینه‌های مورد نیاز را بپردازند می‌توانند به عنوان یک تیم و تحت یک پرونده به کانادا مهاجرت کنند. بر اساس قانون کانادا تا سقف 5 نفر می‌توانند تحت پوشش یک پرونده وارد کانادا شوند اما بر اساس قوانین شرکت ما حداکثر 4 نفر می‌توانند وارد کانادا شوند.
 

آیا برای ویزای استارت آپ کانادا باید از پول خودم سرمایه گذاری کنم؟

بله. در صورتی که با یک بیزینس اینکیوبیتر کار کنید، این سازمان‌ها هرگز و تحت هیچ شرایطی هیچ کمک مالی به متقاضیان نخواهند کرد. بیزینی اینکیوبیترها اعلام می‌کنند ما از استارت آپ‌های واجد شرایط حمایت خواهیم کرد اما هرگز این اتفاق نمی‌افتد و شرکت‌های مهاجرتی که که می‌گویند بیزینس اینکیوبیترها از متقاضیان حمایت مالی می‌کنند، در حال فریب متقاضی هستند. اینکیوبیترها می‌گویند ما هر 2 یا 3 ماه یکبار شما را به یک سرمایه گذار معرفی می‌کنیم، اما پس از اینکه بفهمند متقاضی برای شروع کار خود هیچ سرمایه‌ای ندارد و برای دریافت حمایت سراغ آن‌ها آمده است، درخواست متقاضیان را بلافاصله رد می‌کنند.
این موضوع در خصوص انجل اینوسترها و ونچر کپیتال‌ها متفاوت است. اگر یک شرکت بتواند به مدت 6 ماه تا یک سال در بازار کانادا دوام بیاورد، متقاضیان می‌توانند هر ماه سراغ سازمان‌های یاد شده بروند و در pitch deck های آنان شرکت کرده و در آنجا تقاضیای پول و سرمایه کنند. ممکن است در همین ماه‌هایی که متقاضیان به سراغ انجل اینوسترها و ونچر کپیتال‌ها می‌روند و در پیچ دک‌ها شرکت می‌کنند، پروژه‌ی آن‌ها موفق شود و سرمایه دریافت کند. با این تفاسیر، سازمان‌های یاد شده نه از روز اول بلکه پس از 6 ماه تا یکسال از شروع کسب و کار و در صورت انجام شدن سرمایه گذاری اولیه، بیرون آمدن بخشی از برنامه‌ی مشخص شده توسط شرکت، مشخص بودن مارکتینگ و تیم مدیریتی، به احتمال بسیار زیاد از کسب و کارها حمایت مالی می‌کنند.
 

اگر از طریق ویزای استارت آپ به کانادا مهاجرت کنم و سپس کسب و کارم با شکست مواجه شود چه اتفاقی می‌افتد؟

از نظر ویزا هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود. دولت پیش از این از طریق وبسایت اداره مهاجرت اعلام کرده بود که اگر یک استارت آپ ویزا با شکست مواجه شود، هیچ مشکلی برای PR متقاضی بوجود نمی‌آید.
 

آیا ایده کسب و کار من باید مطابق با مدارک تحصیلی و سابقه کار من باشد؟

ایده کسب و کار باید حداقل یکی از مواردی که در خصوص آن‌های سوال شده را رعایت کند؛ یعنی باید حداقل مطابق مدرک تحصیلی باشد و یا با سابقه کار متقاضی همخوانی داشته باشد. متقاضیان نمی‌توانند تجارب یا تحصیلات متفاوتی داشته باشند و کسب و کار متفاوتی را درخواست کنند. یکی از وظایف شرکت ما این است که افراد مختلف را بر اساس تحصیلات و یا تجاربی که دارند، برای یک تیم مدیریتی خوب هماهنگ می‌کنند تا بتوانند برای برنامه ویزای استارت آپ اقدام کنند.
 
 

بازدید: 4234تاریخ انتشار : 1401/04/07