مسیر مهاجرت و کار به عنوان پزشک در کانادا

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 528

بیمه در کانادا بیمه عمر

جاب آفر
بازدید: 462

همه چیز راجع به خرید رستوران در کانادا

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 140

فارغ‌التحصیلان بین‌المللی کانادا امید خود را از دست ندهند

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 223

معرفی سیستم مهاجرتی امتیازی جدید کبک

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1128

22 دانشگاه برتر کانادا

آخرین اخبار تحصیلی کانادا
بازدید: 4054

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

 مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

افرادی که پس از تایید قاضی اداره پناهندگان کانادا، به عنوان پناهنده شناخته می‌شوند یا قبلا از طریق کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل تایید شده و به دولت کانادا معرفی شده اند، مجاز به اقامت در کانادا هستند و ممکن است درخواست اقامت دائم دهند و پس از آن نیز برای شهروندی و تابعیت کانادا اقدام کنند. این اتباع خارجی که از خطر مهلک آزار و شکنجه هراس دارند و در معرض خطر جدی هستند که می‌تواند به جان آن‌ها آسیب جدی بزند و نمی‌توانند در کشور خود از حمایت برخوردار شوند، به کانادا پناه می‌برند. اداره بررسی امور پناهندگان اداره مهاجرت و شهروندی کانادا موسوم به (IRB) یک دادگاه مستقل محسوب می‌شود که در مورد اینکه آیا فرد متقاضی پناهندگی دریافت می‌کند یا خیر، تصمیم گیری می‌کند. در برخی موارد مانند پرونده‌هایی که مربوط به جرایم خاص و مسایل امنیتی هستند، تصمیم گیری بر عهده‌ی وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) می‌باشد.
به طور کلی متقاضیان پناهندگی کانادا به دو دسته تقسیم می‌شوند: افراد تحت شرایط کنوانسیون پناهندگان (ژنو سال 1951)، و افراد نیازمند حمایت دولت. در ادامه، شرایط هر کدام از این دو گروه معرفی شده است:

1.      پناهندگان تحت شرایط کنوانسیون پناهندگان 1951 ژنو

افراد تحت شرایط کنواسیون پناهندگان، کسانی هستند که در خارج از کشور اولیه خود زندگی می‌کنند و از ترس آزار و شکنجه نمی‌توانند به آنجا بازگردند. این ترس از آزار و اذیت و شکنجه باید مبتنی بر موارد زیر باشد:
 •   نژاد
 •  دین
 •   ملیت
 • دیدگاه سیاسی
 • عضویت آن‌ها در گروه‌های خاص اجتماعی (از جمله گروه‌هایی که فرد نمی‌تواند آن‌ها تغییر دهد مانند جنسیت، گرایش‌های جنسی، داشتن عضویت سابق در این گروه‌ها و یا گروه‌های دیگری که آن‌ها تصمیم به پیوستن به آن‌ها می‌گیرند).


تحت تعقیب بودن با عواقبی مانند تهدید به مرگ، شکنجه و یا حبس توسط دولت‌ها، گروه‌های چریک و یا سایر عوامل غیر سازمانی و دولتی مانند تهدید از طرف همسر نیز از جمله این موارد می‎باشند. افرادی که برای پناهندگی درخواست می‌دهند باید نشان دهند که هیچ راه و روش جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد. معنی این جمله این است که هیچ نقطه‌ای در کشورشان وجود ندارد که بتوانند با خیال آسوده و بدون آزار و شکنجه به آرامش برسند و به زندگی خود ادامه دهند.
 
هر فردی که احساس می‌کند نیازمند حمایت محسوب می‌شود و یا ذیل شرایط کنوانسیون پناهندگان قرار می‌گیرد، می‌تواند پس از ورود یا هر زمانی که در کانادا حضور دارد، برای دریافت حمایت اقدام کند. افرادی که در خارج از کانادا هستند نیز می‌توانند تحت کلاس خارجی کنوانسیون پناهندگان برای ارایه درخواست خود اقدام کنند. IRCC برای شناسایی و معرفی پناهندگان برای اسکان دادن به آن‌ها در این گروه یاد شده، متکی به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، سایر سازمان‌های معرفی و گروه‌های حامی خصوصی است. دفاتر ویزا درخواست‌های معرفی شده را ارزیابی می‌کنند و پس از آن تعیین می‌کنند که آیا فرد متقاضی شرایط پناهندگی را دارد یا خیر و اینکه آیا آن فرد در کانادا پذیرفته خواهد شد یا خیر.

2.      افرادی که به حمایت نیاز دارند

فردی که به حمایت نیاز دارد در کانادا کسی است که اگر به کشور خود یا کشوری که در آن زندگی می‌کرده بازگردد، موارد زیر در انتظار او باشد:
 • شکنجه
 • خطر جانی
 • خطر برخورد بی‌رحمانه و غیر معمول یا مجازات
 • افرادی که از طرف دولت خود مورد حمایت قرار نمی‌گیرند
 • افرادی که در هر نقطه از کشور خود با خطر مواجه هستند و این خطر برای دیگر افراد حاضر در کشور وجود ندارد
 •  خطری که جزو مجازات‌های قانونی محسوب نمی‌شود (مگر آنکه آن مجازات استانداردها بین‌المللی را نقض کند) و خطراتی که ناشی از عدم کفایت بهداشتی و درمانی نباشد

کلاس Country of Asylum

کلاس Country of Asylum برای افرادی است که در خارج از کانادا در شرایط پناهندگی قرار دارند اما واجد شرایط کنوانسیون پناهندگان نمی‌باشند. یک فرد در صورتی واجد شرایط درخواست پناهندگی تحت این کلاس می‌شود که افسر مهاجرت تشخیص دهد که او تحت تاثیر جدی و شخصی عوامل زیر قرار گرفته است:
 • جنگ داخلی
 • درگیری مسلحانه
 • نقض گسترده و خطرناک حقوق بشر
کسانی که نمی‌توانند در یک زمان معقول راه حلی مناسب برای خروج از این شرایط پیدا کنند، می‌توانند برای پناهندگی در کانادا اقدام کنند. پناهندگان در این کلاس باید توسط کیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UHNCR) و یا دیگر سازمان‌های خصوص معرفی شده، توسط یک گروه حامی خصوصی (اسپانسر خصوصی) حمایت مالی شوند و یا اینکه پس از رسیدن به کانادا، بودجه کافی برای حمایت از خود و وابستگان خود را داشته باشند. همانند پناهندگان کنوانسیون، پناهندگان ذیل کلاس Country of Asylum نیز باید نشان دهند که هیچ راه و روش جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد. معنی این جمله این است که هیچ نقطه‌ای در کشورشان وجود ندارد که بتوانند با خیال آسوده و بدون آزار و شکنجه به آرامش برسند و به زندگی خود ادامه دهند.
 

لغو شدن گروه Source Country

تا سال 2011 میلادی، پناهندگان علی رغم مسیرهای یاد شده بالا، می‌توانستند از طریق کلاس Source Country (کشورهای منبع) نیز به عنوان پناهنده وارد کانادا می‌شدند. این کلاس مختص به افرادی بود که در کشورهایی زندگی می‌کردند که به عنوان کشورهای منبع از آن‌ها یاد می‌شد. این کشورها شامل کشورهایی مانند جمهوری دموکراتیک کنگو، سودان، السالوادور، گواتمالا، کلمبیا و سیرلئون می‌شدند. این پناهجویان باید تحت تاثیر جنگ داخلی و یا درگیری‌های مسلحانه می‌بودند. همچنین محرومیت جدی از حق آزادی بیان و یا محرومیت از حقوق مدنی خود در رابطه با فعالیت‌های اعتراضی و یا صنفی از جمله مواردی می‌شدند که افراد را واجد شرایط درخواست پناهندگی می‌کردند. در کنار این موارد ذکر شده، افرادی که به دلیل موضوعاتی مانند نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی و یا داشتن عقاید سیاسی متفاوت، مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند نیز شامل افراد واجد شرایط بودند.
 
 با این حال پناهجویان دیگر نمی‌توانند تحت این کلاس درخواست پناهندگی داشته باشند مگر اینکه درخواست آن‌ها تحت این کلاس، مرحله تصمیم گیری برای انتخاب را طی کرده باشد. درخواست‌هایی که در حال حاضر تحت کلاس کشورهای منبع ارایه می‌شوند، در مسیر پناهندگان کنوانسیون و Country of Asylum بررسی می‌شوند.
بازدید: 3402تاریخ انتشار : 1401/04/19