بورسیه تحصیلی در کانادا

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 806

ویزای توریستی

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 3125

چگونه در کانادا پزشک شویم

آخرین اخبار تحصیلی کانادا
بازدید: 424

بررسی فرآیند خرید سهام یک بیزینس در کانادا

سرمایه گزاری در کشور کانادا
بازدید: 47

افزایش تعرفه های مهاجرت به کبک (2018)

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 2077

مهاجرت به کانادا به عنوان کارگر حوزه فناوری

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 324

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 4132

کارفرماهای برتر کانادا در سال 2020

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 612

مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

 

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (که به عنوان کلاس نیروی کار ماهر فدرال نیز شناخته می‌شود) پرچم‌دار برنامه‌های مهاجرتی امتیازی کانادا برای کارگرها و نیروهای کار است. این برنامه به طور سالانه پذیرای ده‌ها هزار فرد تازه وارد به کانادا است که با توجه به مهارت و توانایی‌های خود، به عنوان نیروی کار در کانادا مستقر می‌شوند.
 

این برنامه مناسب چه افرادی است؟

نیروهای کار ماهر و حرفه‌ای از سراسر جهان که به دنبال مهاجرت دائمی به کانادا هستند می‌توانند این کار را از طریق برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال انجام دهند. متقاضیان می‌توانند برای این کار به همراه همسر و یا شریک زندگی خود و همچنین فرزندان وابسته خود درخواست دهند.
زمان بررسی درخواست برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال چقدر است؟
80 درصد از درخواست‌های کامل، ظرف 6 ماه یا کمتر مورد بررسی قرار می‌گیرند.
از سال 2015 میلادی متقاضیان برنامه نیروی کار ماهر فدرال تحت سیستم انتخاب Express Entry مدیریت می‌شوند.
 

Express Entry چیست؟

Express Entry یک سیستم مدیریت است که به وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) اجاز می‌دهد از متقاضیان واجد شرایط دعوت کند تا برای اقامت دائم درخواست ارایه دهند. همه متقاضیان برای ساکن شدن در کانادا، یکExpression of Interest را با ایجاد یک پروفایل آنلاین در Express Entry تکمیل می‌کنند. متقاضیان واجد شرایطی که پروفایل آن‌ها در استخر اکسپرس انتری تایید شده است، بر اساس سیستم جامع رده بندی (CRS) رتبه بندی می‌شوند و این امتیازات بر اساس اطلاعاتی است که خودشان به سیستم ارایه داده‌اند.
در کنار برنامه نیروی کار ماهر فدرال، استخر اکسپرس انتری شامل متقاضیان برنامه‌های دیگری مانند کلاس تجربه کانادایی (CEC) و کلاس کسب و کارهای ماهر فدرال (FSTC) نیز می‌باشد. IRCC پس از قرعه کشی از افراد حاضر در استخر اکسپرس انتری، از افراد انتخاب شده دعوت می‌کند تا درخواست خود را ارایه دهند.
 

مزایای برنامه نیروی کار ماهر فدرال

برای متقاضیان برنامه نیروی کار ماهر فدرال دو مزیت مشخص وجود دارد. در عین حال یک نکته منفی نیز برای متقاضیان تحت سیستم اکسپرس انتری وجود دارد.
مزیت‌ها:
 • متقاضیان کلاس نیروی کار ماهر فدرال برای اینکه واجد شرایط این برنامه شوند، نیاز به هیچ ارتباطی با کانادا ندارند. حداقل موارد مورد نیاز برای واجد شرایط شدن مانند تجربه کاری، مهارت زبانی و تحصیلات، همگی در خارج از کانادا قابل پیگیری هستند، بنابراین این برنامه یک گزینه عالی برای کسانی است که در خارج از کانادا زندگی می‌کنند.
 •  متقاضیان برنامه نیروی کار ماهر فدرال بالاترین درصد دعوت را دریافت می‌کنند. در سال 2018 متقاضیان FSWC بیش از نیمی از دعوت‌نامه‌ها را دعوت کردند.

نکته منفی احتمالی:

 • حتی اگر واجد شرایط ارایه درخواست تحت کلاس نیروی کار ماهر فدرال باشید، باز هم تضمینی برای دریافت دعوت‌نامه وجود ندارد. اگر امتیاز دریافتی شما پایین‌تر از سطح مورد نیاز برای واجد شرایط شدن دریافت دعوت‌نامه باشد، باید با گرفتن مشاوره امتیاز خود را افزایش دهید.
 

شرایط مورد نیاز برای واجد شرایط شدن برای کلاس نیروی کار ماهر فدرال
 • برای اینکه پروفایل اکسپرس انتری تحت برنامه کلاس نیروی کار ماهر فدرال ایجاد کنید، باید حداقل شرایط مورد نیاز را داشته باشید:
 • تجربه کار: شما باید حداقل 12 ماه تجربه کار به صورت تمام وقت را داشته باشید و یا معدل این زمان را، در یک کار نیمه وقت تجربه داشته باشید. این تجربه باید به صورت مداوم و در یک شغل بوده باشد. برای اینکه تجربه شما "ماهر" شناخته شود، باید در یکی از مشاغل که در طبقه بندی ملی مشاغل در سطح 0، A و یا B هستند تجربه داشته باشید.
 • مهارت زبان: شما باید یک آزموت تایید شده زبان را پشت سر بگذارید تا نشان دهید که در یکی از زبان‌ها انگلیسی یا فرانسوی مهارت دارید. حداقل امتیاز مورد نیاز برای FSWC برابر با CLB 7 در معیار زبان کانادایی است. این نکته را به یاد داشته باششید که هر چه نمره شما بالاتر باشد، شانس موفقیت بیشتری دارید.
 • تحصیلات: شما باید حداقل تحصیلات برابر با دیپلم دبیرستان کانادا را داشته باشید. در صورتی که تحصیل شما در خارج از کانادا بوده باشد، نیاز به یک ارزیابی اعتبارنامه تحصیلی (ECA) دارید تا سطح استاندارد تحصیلی شما را بر اساس استانداردهای کانادایی اثبات کند.
 • امتیازات نیروی کار ماهر فدرال: کلیه متقاضیان باید حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز را در سیستم امتیاز FSWC دریافت کنند. در بخش‌های بعدی این مطلب در خصوص نحوه‌ی کسب امتیاز توضیح داده می‌شود.
 • بودجه اسکان: شما باید برای اسکان در کانادا از بدوجه کافی برخوردار باشید.اطلاعات بیشتر در این خصوص در ادامه این مطلب آمده است.
در صورتی که این حداقل‌های یاد شده را رعایت کنید، واجد شرایط ارسال یک پروفایل اکسپرس انتری خواهید بود. با این حال این نکته را در نظر داشته باشید که واجد شرایط شدن، تضمینی برای دریافت دعوت‌نامه ارائه درخواست رسمی برای اقامت دائم نمی‌باشد. اکسپرس انتری یک سیستم انتخاب رقابتی مهاجرت است بنابراین متقاضیانی با بالاترین امتیاز برای ارایه درخواست دعوت می‌شوند.
 
بیشتر بخوانید: نیروی متخصص کبک 
 

سیستم امتیاز نیروی کار ماهر فدرال

برای اینکه متقاضیان واجد شرایط کلاس نیروی کار ماهر فدرال شوند، باید حداقل امتیاز 67 از 100 را دریافت کنند. اینکه نکته مهم را مورد توجه قرار دهید که این سیستم امتیاز یک سیستم کاملاً متفاوت نسبت به سیستم رده بندی جامع (CRS) که برای رده بندی کلیه پروفایل‌های اکسپرس انتری مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌باشد.


شش عامل برای امتیاز دهی در کلاس نیروی کار ماهر مد نظر قرار می‌گیرد:
 
توانایی زبان: حداکثر 28 امتیاز
تحصیلات: حداکثر 25 امتیاز
تجربه کار: حداکثر 15 امتیاز FSW
سن: حداکثر 12 امتیاز FSW
پیشنهاد کاری: حداکثر 10 امتیاز FSW
قابلیت سازگاری: حداکثر 10 امتیاز
 

بودجه اسکان نیروی کار ماهر فدرال

متقاضیان نیروی کار ماهر فدرال که یک پیشنهاد کاری معتبر ندارند، باید پس از ورود به استخر اکسپرس انتری اعلام کنند که از بودجه و سرمایه کافی برخوردار هستند. این اعلام متقاضی بعدها و در زمان ارایه درخواست اقامت دائم از طرف متقاضی، باید تایید شود. هر چه تعداد اعضای خانواده بیشتر باشد، بودجه مورد نیاز نیز افزایش می‌یابد.
 
تعداد اعضای خانواده
بدوجه مورد نیاز (دلار کانادا)
1 (متقاضی تنها)
12,960 دلار
2
16,135 دلار
3
19,836 دلار
4
24,083 دلار
5
27,315 دلار
6
30,806 دلار
7
34,299 دلار
به ازای هر عضو اضافه خانواده، 3,492 دلار به مبلغ اضافه کنید
 
این وجوه باید موجود و قابل انتقال باشد. همچنین یچ بدهی و یا تعهد دیگری نسبت به آن وجود نداشته باشد. بودجه مورد نیاز اسکان باید در زمان ارایه درخواست و همچنین در زمان صدور ویزای اقامت دائم در دسترس باشد.
 

کانادا به کدام نیروی کار ماهر نیاز دارد؟

کانادا برنامه نیروی کار ماهر فدرال را برای طیف وسیعی از کارگران ایجاد کرده است. این نیروهای کار شامل افرادی می‌شوند که در مشاغل NOC 0، A و B تجربه دارند.
 
مشاغل کانادایی نیروی کار ماهر فدرال
صدها شغل وجود دارد در طبقه بندی مشاغل "ماهر" قرار می‌گیرند.
 • مهارت نوع 0 (صفر): شغل‌های مدیریتی مانند مدیران رستوران، مدیران ارشد ، مدیران حوزه خدمات غذایی و...
 • سطح مهارت A: مشاغل حرفه‌ای که اغلب به مدارک دانشگاهی نیاز دارند مانند مشاغل حوزه فن آوری اطلاعات (IT)، مشاغل حوزه مهندسی و ساخت و ساز، مشاغل قانونی و...
 • سطح مهارت B: مشاغل فنی و مشاغل ماهری که اغلب به عنوان کارآموز به یک دیپلم از کالج نیاز دارند مانند سرآشپزها، لوله کش‌ها، کارگران عمومی دفاتر، فروشندگان خرده فروشی و...
بیشتر بخوانید: نیروی متخصص فدرال

نحوه ارایه درخواست برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال FSW – دستورالعمل مرحله به مرحلهما در این بخش روند ارایه درخواست برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال را بررسی می‌کنیم. از بررسی شرایط واجد شرایط بودن شما تا دریافت کارت اقامت دائم.

مرحله 1: صلاحیت و واجد شرایط بودن خود را بررسی کنید.

بر اساس شرایط ذکر شده در قسمت‌های بالاتر این مطلب، از رعایت حداقل‌ها برای برنامه مطمئن شوید. مواردی مانند تجربه کار، مهارت زبانی و تحصیلات را مد نظر قرار دهید. همچنین مطئن شوید که از امتیاز کافی در سیستم امتیازی FSWبرخوردار هستید.

مرحله 2: مدارکی که برای ایجاد پروفایل نیاز است را فراهم کنید.

برای ایجاد یک پروفایل اکسپرس انتری شما نیاز به سه نوع مدرک دارید:
 1.  مدارک شناسایی: مطمئن شوید که یک پاسپورت معتبر دارید.
 2.  مدارک مهارت زبانی: شما به یک مدرک برای تایید مهارت زبانی خود از یک موسسه آزمون زبان معتبر نیاز دارید. آزمون زبان باید طی دو سال اخیر و پیش از ایجاد پروفایل پشت سر گذاشته شود. متقاضیان برای زبان انگلیسی می‌توانند آزمون‌های IELTS و یا CELPIP را پشت سر بگذارند. همچنین برای متقضیان فرانسوی زبان نیز دو گزینه TEF و TCF موجود می‌باشد. داوطلبان انگلیسی یا فرانسوی زبانی که در زبان دوم نیز مهارت داشته باشند امتیاز بیشتری تعلق خواهد گرفت.
 3. مدارک تحصیلی: متقاضیانی که تحصیلات خود را در خارج از کانادا طی کرده‌اند، ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) مورد نیاز است.

مرحله 3: یک پروفایل Express Entry ایجاد کنید.

این مرحله در وبسایت IRCC انجام می‌شود. در این بخش از متقاضی خواسته می‌شود تا اطلاعات شخصی خود را ارایه دهند. برخی از این اطلاعات شامل معرفی شخص متقاضی است (مانند اطلاعاتی در مورد سابقه کار) و برخی از اطلاعات نیز باید با مدارکی از مراحل قبلی همراه باشند.

مرحله 4: پروفایل و رنکینگ CRS خود را بهبود ببخشید.

اگر نمره CRS شما پایین ‌تر از حد مورد نیاز است، برای بهبود آن می‌توانید با ما مشورت کنید. یکی از روش‌های رایج بهبود امتیاز CRS، انجام مجدد آزمون‌های زبان است. ارگ امتیاز شما از این طریق بهبود می‌یابد، ارزش آن را دارد که زمان صرف کرده، مطالعه کنید و دوباره بر روی صندلی امتحان زبان بنشینید. یکی دیگر از روش‌های بالقوه افزایش سطح امتیاز CRS تکمیل کردن تجربه کارهای بیشتر است. همچنین می‌توانید ببینید که آیا شما واجد شرایط جریان‌های برنامه نامزدی استانی منطبق بر سیستم اکسپرس انتری هستید یا خیر، به خصوص در استانی که در آن کار می‌کنید یا پیش از این کار می‌کردید. تجربه و مهارت شما ممکن است مورد تقاضای استان باشد و این یعنی 600 امتیاز اضافه در انتظار شماست.

مرحله 5: دریافت دعوتنامه برای ارایه درخواست.

مطمئناً این مرحله باعث ایجاد شور و شعف در شما خواهد شد زیرا در این مرحله اجازه خواهید یافت تا شما و خانواده‌تان (در صورت متقاضی بودن) یک درخواست اقامت دائم ارسال کنید. از این زمان، شما 60 روز فرصت دارید تا برای ارسال یک درخواست کامل اقدام کنید. ITA ها زمانی صادر می‌شوند که IRCC یک قرعه کشی در میان متقاضیان استخر اکسپرس انتری برگزار کند.

مرحله 6: تست‌های پزشکی را کامل کنید، مدارک عدم سوء پیشینه را ارایه دهید و یک درخواست الکترونیک ارسال کنید.

کلیه متقاضیان FSWC باید برای اطمینان از عدم وجود مشکلات پزشکی یا سوء سابقه‌های امنیتی مورد ارزیابی قرار گیرند. با ارائه درخواست خود، باید مدارک معاینات پزشکی انجام شده توسط پزشکان IRCC را نشان دهید. علاوه بر این، باید یک مدرک عدم سوء پیشینه از طرف پلیس کشوری که تا سن 18 سالگی، حداقل 6 ماه در آنجا زندگی کرده‌اید، ارایه دهید. درخواست الکترونیک، که باید ظرف 60 روز از زمان دریافت ITA ارسال شود، باید شامل نامه‌ای مرجع از طرف کارفرمای قبلی باشد. با توجه به مدت زمان محدود، بهتر این است که پیش از دریافت ITA برای تهیه گواهی عدم سوء پیشینه و نامه مرجع کاری اقدام کنید.

مرحله 7: درخواست الکترونیکی شما بررسی می‌شود.

یک افسر مهاجرت کانادایی درخوسات الکترونیکی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و اگر چیز دیگری نیاز باشد آن  را به اطلاع شما می‌رساند.

مرحله 8: تاییده‌ی وضعیت اقامت دائم خود را دریافت کنید و حضور خود را تکمیل کنید.

80 درصد از تقاضیاهایی که تحت کلاس نیروی کار ماهر فدرال ارسال می‌شوند، در کمتر از 6 ماه مورد بررسی قرار می‌گیرند. هنگامی که درخوسات متقاضیان مورد تایید قرار گرفت، مدرک تاییده‌ی اقامت دائم دریافت می‌کنند. یک مامور در مبادی ورودی کانادا یا در دفاتر IRCC، در هنگام اعطای سند اقامت دائم به متقاضی، آن را امضا کرده و تاریخ می‌زند.

مرحله 9: کارت PR خود را دریافت کنید

پس از اینکه تاییده‌ی وضعیت خود را دریافت کردید، می‌توانید برای دریافت کارت PR درخواست دهید. اگر به خارج از کانادا سفر می‌کنید، می‌توانید از این کارت برای نشان دادن وضعیت خود در کانادا استفاده کنید.
بازدید: 2861تاریخ انتشار : 1401/04/19