• خانه
  • اخبار
  • مهاجرت
  • در اصلاحات جدید برنامه مهاجرتی کبک، تجربه کاری مورد نیاز خواهد بود

اطلاعیه دریچه مهاجرت

مهاجرت
بازدید: 977

مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 683

در اصلاحات جدید برنامه مهاجرتی کبک، تجربه کاری مورد نیاز خواهد بود

 نشست در مجلس شورای ملی کبک

Simon Jolin-Barrette، وزیر مهاجرت استان کبک، چند ماه پس از معرفی نسخه اولیه این برنامه که مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفته بود، به زودی اصلاحات صورت گرفته در PEQ را معرفی خواهد کرد. بر اساس اطلاعات بدست آمده توسط Radio-Canada، تجربه کاری در کانون اصلاحات برنامه تجربه کبک قرار دارد. در پاییز گذشته نسخه اولیه این برنامه توسط Simon Jolin-Barrette معرفی شده بود که توسط محافل تجاری و آموزشی مورد انتقاد قرار گرفته بود. آن نسخه تنها بخش‌های خاصی از آموزش و کار می‌شد و ناسازگاری‌های فراوانی را ایجاد می‌کرد، پس از آن متقاضیان می‌توانستند به PEQ دسترسی داشته باشند. این امر موجب خشم دانشگاه‌ها، CEGEP ها و نمایندگان کارفرمایان شده بود.

تا به امروز، PEQ به کلیه کارگران خارجی و دانشجویان فارغ‌التحصیل بین‌المللی که هم اکنون در کبک حضور دارند اجازه می‌دهد تا بدون هیچگونه آموزش و یا شرط تجربه و یا تحصیل در حوزه مشاغل مورد نظر، برای این برنامه درخواست ارایه دهند. البته همچنان داشتن مهارت زبان فرانسوی ضروری است. این برنامه بسیار پر طرفدار است و تعداد افرادی که برای این برنامه درخواست می‌دهند، از زمان آغاز آن در سال 2010 دائماً در حال افزایش است. سال گذشته تقریباً 15000 دانشجو و کارگر خارجی توسط PEQ انتخاب شدند. این برنامه تا به امروز هیچ سهمیه و هیچ محدودیتی ندارد.

 

دسترسی سریع به مهاجرت دائمی

PEQ یک مسیر سریع برای مهاجرت دائمی محسوب می‌شود. دولت از طریق این برنامه در کمتر از یک ماه مجوز انتخاب کبک (CSQ) را برای متقاضیان صادر می‌کند. سپس این مدارک باید برای دریافت اقامت دائم به اوتاوا ارسال شوند. با این کار متقاضیان می‌توانند به طور آزادانه با هر کارفرمایی در هر نقطه از کانادا مشغول به کار شوند. روند دریافت اقامت دائم، بدون اقدام از طریق PEQ، چندین سال طول می‌کشد.

 

نقاط ضعف شرایط دسترسی

همانطور که در یک سند مشاوره در ماه فوریه منتشر شده بود، کبک قصد دارد تا دسترسی به PEQ را محدود کند. در آن نامه گفته شده بود که افزایش روزافزون PEQ به معنای کاهش تقاضا در مسیرهای دیگر مرتبط با کارگران ماهر است. همچنین در ادامه گفته شد که اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز است تا کارگرانی را تشویق کنیم که مشخصات آن‌ها مطابق با نیازهای بازار کار است. برای رسیدن به این هدف، دولت از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهد تا پیش از درخواست برای PEQ، در زمینه تحصیلی خود تجربه کاری نیز داشته باشند. در مورد کارگران موقت نیز در حال حاضر یک سال تجربه کاری درخواست شده است. ممکن است مدت زمان بیشتری نیز برای این امر درخواست شود و این زمان به داشتن سه سال تجربه کاری افزایش یابد.

 

کاهش در اهداف مهاجرت مورد مطالعه قرار گرفته است

در همین زمان، دولت کبک می‌تواند اهداف مهاجرتی خود را بررسی کند. François Legault گفته است که هیچ شکی در مورد تغییر تعداد مهاجران پذیرفته شده در سال جاری وجود ندارد. برای سال آینده نیز ما کاهش آستانه‌ها را نیز از این امر مستثنی نمی‌دانیم. نخست وزیر کبک در ماه گذشته اظهارات را مشابهی با استناد به عواقب بیماری همه گیر کرونا و افزایش آمار بیکاری اعلام کرده بود. در حال حاضر کبک در نظر دارد که امسال حداکثر 44500 نفر  و در سال 2021 نیز بالغ بر 47500 مهاجر را بپذیرد. François Legault گفته است که اکنون در حال گفتگو با دولت فدرال و متخصصان در خصوص بررسی افزایش نرخ بیکاری هستند.

 

موارد استثنا و بند پدربزرگ

با این حال بر اساس آنچه توسط تیم وزیر مهاجرت Simon Jolin-Barrette، به نمایندگان جوامع تجاری اعلام شده است، همه‌ی کارگران به PEQ دسترسی نخواهند داشت. از این رو استثنائات برای کم‌ترین شغل‌های واجد شرایط، یعنی مشاغلی که متعلق به کلاس‌های C و D طبقه بندی ملی مشاغل هستند خواهد بود. برای مثال می‌توان مشاغلی مانند متصدیان بار، فروشندگان، صندوق‌دارها و کارگران کشاورزی را نام برد. در حال حاضر  داشتن تجربه کار در مشاغل کلاس D در چارچوب درخواست‌های مهاجرت دائمی از طریق برنامه منظم کارگر ماهر (PRTQ) با هدف طبقه بندی کلاس اقتصادی، قابل قبول نمی‌باشد.

بر اساس گزارش چند منبع، یک بند پدربزرگ نیز توسط دولت کبک اعلام خواهد شد. بر اساس این تبصره، دانشجویان و کارگران خارجی که در حال حاضر در کانادا هستند، تحت تاثیر این اصلاحات قرار نخواهند گرفت.

 

به گفته Legault؛ یک اصلاح در تحلیل صورت خواهد گرفت

دفتر Simon Jolin-Barrette مایل به تایید و یا تکذیب این اطلاعات مختلف نبوده است. Marc-André Gosselin، سخنگوی وزیر مهاجرت گفته است که این اصلاحات به زودی اعمال خواهند شد. او گفته است ما همیشه در مورد تمایل خود برای اصلاح سیستم مهاجرت و پاسخگویی آن به نیازهای کبک و بازار کار آن، کاملاً شفاف بوده‌ایم.

نخست وزیر Legault در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود که این اصلاحات همچنان در حال بررسی هستند. این پرونده هنوز به شورای وزیران نرسیده است. چندین سناریو وجود دارد که در حال بررسی آن‌ها هستیم. وی گفته است که ما مسلماً به دنبال پذیرش دانشجویان خارجی هستیم. 

بازدید: 499تاریخ انتشار : 1399/03/07