ایجاد بیش از 80000 شغل در حوزه تکنولوژی در تورنتو طی 5 سال اخیر

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 2034

تمدید مهلت انگشت نگاری ویزای کانادا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1772

انواع کمک های مالی دولت کانادا در دوران قرنطینه

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1730

در کنار هم قرار گرفتن خانواده‌های بیشتر در کانادا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 986

از سرگیری مجدد پشتیبانی تلفنی اداره مهاجرت کانادا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 614

ماندن در کانادا پس از از دست دادن شغل

 اتباع خارجی که به دلیل شیوع ویروس کرونا شغل خود را از دست دادند، نگران این موضوع هستند که آیا این وضعیت باعث می‌شود تا موقعیت خود در کانادا را از دست دهند یا خیر. همچنین سوال دیگر آن‌ها این است که از دست دادن شغل چه تاثیری در برنامه مهاجرت کانادایی آن‌ها خواهد گذاشت.

گزینه‌هایی برای ماندن در کانادا، حتی پس از از دست دادن شغل وجود دارد. اگر با مجوز کار در کانادا هستید، ممکن است گزینه‌ی تمدید مجوز برای شما وجود داشته باشد و یا اینکه برای یک مجوز جدید درخواست دهید و یا وضعیت فعلی خود را به دانشجو یا بازدیدکننده تغییر دهید. موراد ذکر شده در صورتی قابل اجرا هستند که تا پیش از منقضی شدن وضعیت فغلی خود اقدام کنید. حتی اگر وضعیت فعلی شما منقضی شده باشد، ممکن است گزینه‌هایی برای بازیابی وضعیت وجود داشته باشد.

با اینکه تجربه کار کانادایی برای مهاجرت کلاس اقتصادی بسیار حایز اهمیت است، ساکنان موقتی که اکنون بیکار هستند می‌توانند از وضعیت ضمنی بهره مند شوند. بسیاری از ساکنان موقت کانادا از جمله دارندگان مجوز تحصیلی و کار، که خواستار تجدید وضعیت خود شده‌اند، اجازه دارند تحت شرایط مجوز اصلی خود در کانادا بمانند تا اینکه تصمیمی در خصوص درخواست آن‌ها گرفته شود.

وضعیت ضمنی، تا زمانی که تصمیمی در خصوص درخواست جدید اتخاذ شود ادامه دارد. در صورت تایید درخواست، متقاضیان می‌توانند تحت شرایط مجوز جدید خود به کار یا تحصیل ادامه دهند. اگر نه، اتباع خارجی می‌توانند از کانادا خارج شوند و یا اگر کمتر از 90 روز از منقضی شدن مجوز اصلی آن‌ها می‌گذرد، برای احیای مجوز خود درخواست دهند. در این میان نکته‌ی قابل توجه این است که اتباع خارجی که منتظر تصمیم برای احیای وضعیت خود هستند (این مورد با وضعیت ضمنی تفاوت دارد) نمی‌توانند به تحصیل و کار خود ادامه دهند.

اگر مجوز کار من به شغل من بستگی داشته باشد چه می‌شود؟

اتباع خارجی که دارای مجوز کار برای کارفرمایان خاص هستند که اصطلاحاً "مجوزهای کاری بسته" خوانده می‌شود، در صورت از دست دادن شغل خود می‌توانند تا زمان پایان انقضا مجوز کار خود به صورت قانونی در کانادا بمانند.  با این حال آن‌ها مجاز به کار برای هیچ فرد دیگری در کانادا نیستند. اگر این وضعیت در مورد شما صدق می‌کند و در صدد یافتن شغلی جدید هستید، باید یک مجوز کار بسته جدید بگیرید و یا مجوز کاری فعلی خود را به مجوز کار آزاد تبدیل کنید. همچنین می‌توانید تا پیش از منقضی شدن مجوز کار فعلی خود، وضعیت خود را تغییر دهید و به عنوان دانشجو و یا بازدیدکننده در کانادا بمانید. تا زمانی که بتوانید شرایط مورد نیاز این برنامه را برآورده کنید می‌توانید در این وضعیت بمانید. با این حال در بیشتر مواقع با منقضی شدن مجوز کار باید کار خود را متوقف کنید.

 

اگر یک مجوز کار آزاد داشته باشم و شغل خود را از دست دهم چه می‌شود؟

یکی از مزیت‌های داشتن مجوز کار آزاد این است که می‌توانید در هر نقطه‌ای از کانادا و برای هر کافرمایی کار کنید. با این حال برخی از دارندگان این نوع مجوز می‌خواهند حضور خود را در کانادا تمدید کنند تا بتوانند از این طریق اقامت دائم خود را دریافت کنند. همه‌ی دارندگان مجوز کار آزاد مجاز به تمدید وضعیت خود نیستند. متقاضیان باید بتوانند ثابت کنند که می‌توانند الزامات لازم برای واجد شرایط بودن دریافت مجوز کاری آزاد تحت برنامه‌هایی مانند برنامه آزمایشی مجوز کار آزاد برای همسر یا شریک زندگی قانونی، مجوز کار آزاد Bridging را برآورده کنند.

برخی از افراد به دلیل شرایط جاری دچار مشکلات عدیده‌ای خواهند شد و قادر به تمدید مجوز کار آزاد خود نیز نخواهند بود. مگر اینکه دولت دولت با توجه به شرایط فوق العاده‌ی کنونی اقدامات ویژه‌ای را انجام دهد. با وجود این واقعیت که بسیاری از افراد به دلیل شیوع کرونا ویروس شغل‌های خود را از دست دادند، کانادا همچنان برای پاسخگویی به چالش‌های بلند مدت اقتصادی خود مانند بالا رفتن سن نیروی کار و کمبود نیرو در بازار کار، به مهاجران نیاز دارد. دولت به این موضوع واقف است و همچنان به پذیرش و بررسی درخواست‌های مهاجرت به کانادا ادامه می‌دهد. 

بازدید: 1494تاریخ انتشار : 1399/02/16