سطح مجوزهای کار کانادا

مهاجرت
بازدید: 581

جزییات برنامه افزایش چشمگیر تعداد مهاجرین کانادا اعلام شد!

 کانادا تا سه سال آینده، از بیش از یک میلیون ساکن دائم جدید استقبال خواهد کرد. این موضوع که در برنامه‌های مهاجرت دولت فدرال در سال‌های 2020 تا 2022 قرار دارد، به تازگی اعلام شده است. کانادا همچنان به رویکرد خود در افزایش تدریجی سطح مهاجرت ادامه خواهد داد. به احتمال زیاد این مورد به افراد فرصت می‌دهد تا برای پشتیبانی از جمعیت بیشتر برنامه ریزی کافی داشته باشند. در حالی که کانادا از 320000 تازه وارد در سال 2018 استقبال کرده است، این عدد در سال 2019 به 341000 مهاجر جدید رسیده است. اکنون کانادا برای سال 2020 نیز مجدداً پذیرش 341000 مهاجر جدید را هدف گذاری کرده است. همچنین در این برنامه استقبال از 351000 مهاجر در سال 2021 و 361000 مهاجر نیز برای سال 2022 مد نظر قرار گرفته است. این طرح زمینه‌ی استقبال از بیش از 390000 مهاجر در سال 2022 را برای کانادا فراهم می‌کند.

مهمترین موضوع در خصوص اعلام خبر اهداف مهاجرتی کانادا برای سال 2022 این است که تا به امروز، این اولین باری است که چنین اطلاعاتی در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد. در سال 2017 کانادا دوباره برنامه چند ساله مهاجرتی خود را اعلام کرده بود. این کار اولین بار در سال‌های 1982 تا 1984 انجام شده بود که به دلیل رکود اقتصادی با مشکل مواجه شده بود.

بازگشت به برنامه‌های چند ساله به معنی کمک به افرادی همچون برنامه ریزان شهری است. اکنون آن‌ها می‌توانند اقدامات لازم برای حمایت از تازه واردان و هماهنگ کردن آن‌ها با ساختارهای اجتماعی و اقتصادی را انجام دهند. همچنین در سطحی بالاتر، این کار برای کاهش فشار اقتصادی و مالی کانادا صورت می‌گیرد زیرا جمعیت کانادا در حال پیر شدن است و نرخ زاد و ولد نیز پایین است. در دهه آینده بیش از 9 میلیون کانادایی به سن بازنشستگی می‌رسند و این بدین معنی است که کانادا برای حفظ نیروی کار و اقتصاد سالم خود، بیش از پیش به مهاجران وابسته خواهد شد.

 

پیشتازی کلاس اقتصادی

کانادا همچنان به پذیرش تازه واردان در کلاس اقتصادی ادامه خواهد داد. 58 درصد مهاجران مسیرهای کلاس اقتصادی از طریق برنامه‌هایی مانند Express Entry، برنامه نامزدی استانی، برنامه‌های کبک و دیگر جریان‌های فدرال مانند برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک وارد کانادا خواهند شد. بیشترین رشد از کلاس اقتصادی حاصل می‌شود زیرا برای این کلاس مهاجرتی، پذیرش 10000 مهاجر به طور سالانه هدف گذاری شده است.

در مقایسه با سال 2019، دولت هدف پذیرش PNP را در سال 2022، 20 درصد افزایش داده است. همچنین کانادا استقبال از مهاجران بیشتر از طریق طرح آزمایشی مهاجرتی را مد نظر دارد. هدف مشخص شده این است که از 5200 مهاجر تحت طرح آزمایشی مهاجرتی استقبال شود. این افراد از طریق  برنامه‌هایی مانند طرح آزمایشی مهاجرتی کشاورزی-غذایی و طرح آزمایشی مهاجرتی روستایی و شمالی وارد کانادا می‌شوند. ممکن است میزان پذیرش‌های تحت این طرح ها تا سال 2022 دو برابر شود. اگرچه قرار است طرح مهاجرتی کشاورزی-غذایی (AIP) به یک برنامه دائمی تبدیل شود، دولت فدرال میزان ورودی‌های این مسیر را بر روی 5000 پایدار نگه خواهد داشت.

سطح کبک هنوز برای سال‌های 2021 و 2022 مشخص نشده است زیرا دولت فدرال منتظر مشورت با این استان است. دولت کبک اکنون در حال ایجاد تغییرات اساسی در سیستم مهاجرتی خود است.

علاوه بر موارد ذکر شده، 26 درصد مهاجران تحت برنامه‌های کلاس خانواده وارد کانادا می‌شوند و 16 درصد باقی مانده نیز به دلایل انسان دوستانه و دلسوزانه پذیرفته می‌شوند. مهاجرت تحت کلاس خانواده رشدی نخواهد داشت. دولت برای سه سال آینده، همان تعداد قبل یعنی پذیرش 91000 مهاجر را هدف گذاری کرده است. البته رشد کمی برای کسانی که به دلایل انسان دوستانه و دلسوزانه پذیرته می‌شوند در نظر گرفته می‌شود.

 

میزان مهاجرت به کانادا: گذشته، حال، آینده

سطح مهاجرت فعلی کانادا بر اساس استانداردهای تاریخی، بالا محسوب می‌شود. این کشور از زمان تاسیس خود در سال 1867 از 300000 مهاجر یا  فقط 5 برابر آن استقبال کرده است. بر اساس سرانه جمعیت نیز، سطح پذیرش مهاجر کانادا بالا می‌باشد. کانادا اکنون به میزان 0.9 درصد از جمعیت خود از مهاجران استقبال می‌کند. برای مقایسه می‌توانید ایالات متحده را در نظر بگیرید که در زمان‌های اخیر حدود یک میلیون مهاجر پذیرفته است و این تعداد تنها 0.3 درصد از جمعیت آمریکا محسوب می‌شود.

از سوی دیگر میزان پذیرش مهاجر فعلی کانادا بر اساس سرانه جمعیت آن، هرگز در بالاترین سطح خود در تاریخ قرار ندارد. در دهه‌های منتهی به جنگ جهانی اول، کانادا به طور مرتب حداقل به میزان 1 درصد از جمعیت خود از مهاجران استقبال می‌کرد. در اوج پذیرش مهاجر، کانادا از 401000 مهاجر در آن سال‌ها استقبال کرده بود که 5.3 درصد از جمعیت آن زمان محسوب می‌شد. 5.3 درصد پذیرش مهاجر در امروز معادل 2 میلیون مهاجر می‌شود.

کانادا همچنان به افزایش سطح مهاجرت خود برای حمایت از استاندارهای بالای زندگی در این کشور ادامه می‌دهد. افزایش سن باعث تضعیف نیروهای کار و رشید اقصادی خواهد شد زیرا هزینه‌ها نیز در برخی بخش‌ها مانند بخش مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی افزایش خواهد یافت. با این اوصاف ارایه خدمات با کیفیت پزشکی و بهداشتی برای جمعیت سالخورده گران‌تر تمام می‌شود. مهاجرت به رشد نیروی کار کانادا کمک می‌کند. مهاجران به عنوان نیروی کار، مصرف کنندگان و مالیات دهندگان، کمک شایانی به اقتصاد کانادا می‌کنند.

این اعلام مهم از برنامه چند ساله مهاجرتی کانادا، بخشی از یک روند گسترده تر است که در نهایت به تقویت مهاجرت به کانادا و سرانجام شکسته شدن آستانه ورود 400000 تازه وارد منتهی می‌شود. کانادا برای استقبال از حدود 3.5 میلیون مهاجر در این دهه آماده است. این میزان از سال 2010 تا 2019، 2.8 میلیون نفر بود.

بازدید: 327تاریخ انتشار : 1399/01/22