• خانه
  • اخبار
  • مهاجرت
  • بخشنامه وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در خصوص کرونا ویروس جدید -کووید-19

اطلاعیه دریچه مهاجرت

مهاجرت
بازدید: 978

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 822

هزینه های مهاجرت و زندگی در کانادا

اخبار روز کانادا
بازدید: 599

بخشنامه وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در خصوص کرونا ویروس جدید -کووید-19

 بخشنامه وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در خصوص کرونا ویروس جدید -کووید-19

خلاصه

این دستورالعمل عملیاتی شامل فرامین قابل اجرا در مورد شیوه عملکرد وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) و آژانس‌های مرزی کانادا در خصوص درخواست‌های جدید و درخواست‌هایی که در حال حاضر در مرحله بررسی هستند می‌باشد. نکته مهم و قابل توجه این است که این دستورالعمل به طور ویژه مختص به درخواست‌هایی است که در اثر شیوع کرونا ویروس جدید (کووید-19) دچار اخلال شدند. این دستورالعمل با تغییر وضعیت بیماری تغییر کرده و مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

 

پیش زمینه

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در تاریخ 30 ژانویه سال 2020، شیوع کرونا ویروس جدید را به عنوان یک وضعیت اضطراری بهداشتی در جهان اعلام کرد. دولت کانادا در حال کمک به کانادایی‌هایی است که پس از شیوع این بیماری، تصمیم به ترک ووهان چین گرفتند. سازمان امور جهانی کانادا (GAC) کلیه امور مربوط به بزگرداندان شهروندان کانادا از ووهان چین را بر عهده دارد. شبکه‌های بین‌المللی IRCC نیز برای اطمینان از مناسب بودن روند بزگرداندن کانادایی‌ها، از GAC حمایت می‌کند.

علاوه بر این، افراد دارای اقامت دائم و اتباع بیگانه ممکن است به دلیل شیوع کرونا ویروس جدید، تحت تاثیر قرار گرفته و در روند ارایه خدمات به آن‌ها اختلال ایجاد شود. این مورد در خصوص افرادی که درخواست آن‌ها در حال حاضر توسط IRCC در حال بررسی است بیشتر صدق می‌کند. همچنین اتباع بیگانه‌ای که در حال حاضر با اجازه موقت معتبر اقامت، در کانادا هستند و نمی‌توانند وضعیت خود را مشخص کرده و به کشور خود بازگردند نیز جزو گروهی هستند که به دلیل وضعیت جهانی این بیماری تحت تاثیر این اتفاق می‎باشند.

بروزرسانی: از آن جا که کرونا ویروس جدید (کووید-19) همچنان در سطح جهانی در حال شیوع است،  IRCC گفته است که متقاضیان کشورهای مختلف به طور فزاینده‌ای تحت تاثیر اختلال در دریافت خدمات قرار خواهند گرفت. بنابراین، اقدامات ویژه IRCC که در تاریخ 7 فوریه 2020 به منظور مواجهه با تعدادی از سناریوهای احتمالی که ممکن است بر روی افراد دارای اقامت دائم و اتباع خارجی از کشورهای چین، کره جنوبی و ایران تاثیر بگذارد، به اجرا در خواهند آمد.

 

ساکنان موقت بازدید کنندگان، نیروهای کار و دانشجویان بین‌المللی

به دلیل ممنوعیت سفر برای ایرانیان به کشورهای همسایه، احتمالاً ایرانی‌ها نمی‌توانند برای ارسال مدارک زیستی، شرکت در مصاحبه، انجام معاینات پزشکی و...  به دفاتر صدور ویزا و یا IRCC دسترسی داشته باشند. با این حال متقاضیان ایرانی همچنان می‌توانند درخواست خود را به صورت آنلاین ارایه دهند.

سفر ضروری

از متقاضیان اقامت موقت در ایران که تقاضای سفر ضروری دارند درخواست می‌شود درخواست خود را به صورت آنلاین به IRCC ارایه دهند تا درخواستشان نیز به صورت فوری بررسی شود. متقاضیان باید در پاسخ به این سوال که "آیا درخواست شما توسط یک دفتر در خارج از کانادا در حال بررسی است؟" گزینه "خیر" را انتخاب کنند. پس از باید پرسش نامه را تکمیل کنند.

انصراف از درخواست‌های اقامت موقت: اگر یک متقاضی بخواهد درخواست اقامت موقت خود را پس بگیرد و در منطقه‌ای ساکن باشد که محدودیت‌های مسافرتی اعمال می‌شود، باید مراحل مشخص انصراف از درخواست را طی کند.

 

اقامت کنندگان دائمی

اسناد سفر برای ساکنان دائم

ساکنان دائمی کانادا که ممکن است برای بازگشت به کانادا از ایران، به اسناد سفر برای ساکنان دائم (PRTD) نیاز داشته باشند، باید از طریف فرم سایت با IRCC تماس بگیرند. هموطنان ایرانی باید در پاسخ به این سوال که "آیا درخواست شما توسط یک دفتر در خارج از کانادا در حال بررسی است؟" گزینه "بله" را انتخاب کنند. پس از آن باید "ترکیه - آنکارا" را به عنوان دفتر ویزایی که درخواست آن‌ها را بررسی می‌کند انتخاب کنند. متقاضیانی که درخواست سفر ضروری و فوری دارند تنها باید در موارد خاص با IRCC آنکارا مستقیماً ارتباط برقرار کنند (ارسال ایمیل). از ساکنان دائم درخواست می‌شود تا درخواست‌های خود را از طریق پیک، به طور مستقیم به سفارت ارسال کنند.

 

متقاضیان شهروندی و تابعیت

رویه برای متقاضیان شهروندی کانادا که رویدادهای مانند تست سطح دانش، بازآزمایی‌ها، مصاحبه‌ها و مراسم سوگند را از دست داده‌اند این گونه است که IRCC پس از اطلاع از بازگشت متقاضی به کانادا، افسران مجدداً برگذاری این رویدادها را برای زمان دیگری تنظیم می‌کنند. دفتری که مسئولیت این کار را بر عهده دارد باید اطمینان حاصل کند که این رویداد در یک بازه زمانی مناسب انجام شود تا زمان پرداختن به درخواست متقاضی به تعویق نیفتد. آن‌ها نیز در اولین فرصت یک اعلان جدید ارسال کرده و با متقاضیان بر اساس آن اعلان اولیه رفتار خواهد شد.

درخواست اسناد: پس از آنکه متقاضیان بازگشت خود را از چین، کره جنوبی و ایران به دفتر محلی گزارش دادند، مامورین موظف هستند تا به متقاضیان اعلام کنند 30 روز فرصت دارند تا اسناد خود را به IRCC ارسال کنند.

درخواست فرم‌های پزشکی: مامورین باید 45 روز به متقاضیانی که به کانادا بازگشتند فرصت دهند.

ساکنان دائمی که هنگام بازگشت از چین، کره جنوبی و ایران خواستار شهروندی و تابعیت کانادا هستند: روزهای اضافی که به دلیل شیوع بیماری در چین، کره جنوبی و ایران سپری کردند نباید در کانادا حساب شود. متقاضیان باید طبق روال عادی شرایط حضور فیزیکی برای پیگیری درخواست خود را برآورده کنند.  

بازدید: 256تاریخ انتشار : 1398/12/21