بیمه مسکن در کانادا

جاب آفر
بازدید: 206

اصلاحات مجدد در برنامه تجربه کبکی

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1922

دانشجویان بین‌المللی بیشتری مهاجر کانادایی می‌شوند

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 216

سرگرمی های رایگان شهر مونترال در مارچ 2020

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1588

تشدید نظارت بر موسسات آموزشی خصوصی در استان کبک

آخرین اخبار تحصیلی کانادا
بازدید: 493

چند صد هزار فرصت شغلی خالی در کانادا موجود است

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 741

کانادا اکنون هشتاد راه برنامه مهاجرتی دارد

  

از ماه می سال 2019، متقاضیان حاضر در سیستم Express Entry کانادا، برای دریافت دعوتنامه درخواست اقامت (ITA)، می‌بایست در سیستم جامع رتبه بندی، حداقل امتیاز 460 را دریافت کنند. این امتیاز در ماه‌های اخیر به 470 و یا حتی بالاتر نیز رسیده است.

تا آن زمان، حداقل امتیازات جامع رتبه بندی (CRS) چیزی بین 430 و 450 امتیاز بود. دلیل مورد نیاز بودن این حداقل امتیاز بالا این است که بسیاری از متقاضیان امتیازات اضافی در سیستم CRS دریافت می‌کنند. این امتیازات اضافی ممکن است به دلایل مختلفی مانند داشتن تجربه‌ی کانادایی (به عنوان دانشجوی بین‌المللی سابق و یا نیروی کار موقت خارجی) و یا دریافت گواهی نامزدی استانی باشد. با وجود امتیاز مورد نظر بالا، چهار دلیل موجه وجود دارد که علاقه مندان ساختن یک زندگی خوب در کانادا، باید وارد استخر Express Entry شوند، حتی اگر امتیاز آن‌ها بالاتر از 460 نباشد.

اول اینکه پیش بینی حداقل امتیاز مورد نظر در برهه‌های مختلف امکان پذیر نیست. با ارسال درخواست ورود به سیستم Express Entry، متقاضیان این شانس را به خود می‌دهند تا در زمانی که دولت فدرال حداقل امتیاز مورد نظر را کاهش داد، یک ITA دریافت کنند.

دوم، از طریق برنامه نامزدی استان‌ها (PNP)، استان‌ها و قلمروها می‌توانند متقاضیانی که در سیستم Express Entry ثبت نام کردند را برای انتخاب نامزد کنند (با عنوان نامزدهای "پیشرفته" شناخته می‌شوند). در عمل، این بدان معناست که متقاضیانی که در کسب حداقل امتیاز CRS فدرال مردود شده‌اند، در صورتی که بتوانند یک نامزدی از یک استان و یا قلمرو دریافت کنند، همچنان می‌توانند یک ITA برای اقامت دائم دریافت کنند.

سوم، متقاضیان می‌توانند پس از ارایه درخواست و ورود به سیستم Express Entry، بر روی بهبود امتیاز CRS خود کار کنند. متقاضیان می‌توانند در جهت ارتقا سطح مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی خود اقدام کنند، تجربه کار بیشتری کسب کنند، به دنبال ادامه تحصیل یا کسب تجربه کار کانادایی باشند، به دنبال دریافت یک پیشنهاد شغلی در کانادا باشند و یا نامزدی استانی دریافت کنند.

چهارم، متقاضیان مهاجرت باید نگاه‌هشان فراتر از سیستم Express Entry باشد. آن‌ها باید این نکته‌ی مهم را در نظر بگیرند که اکنون کانادا بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ خود، مسیرهای اقتصادی مختلف را پیش روی متقاضیان قرار داده است. Express Entry از مهمترین‌ترین مولفه‌های سیستم مهاجرت کانادا است که 42 درصد از پذیرش‌های کلاس اقتصادی را در بر می‌گیرد. اما باید این نکته را در نظر داشت که Express Entry تنها سه مسیر کلاس اقتصادی را مدیریت می‌کند. این سه کلاس شامل برنامه نیروی کار ماهر فدرال، برنامه کسب و کارهای ماهر فدرال و برنامه کلاس ترجبه کانادایی می‌شوند. این بدین معنی است که بیش از 80 مسیر مهاجرتی کلاس اقتصادی دیگر برای متقاضیان و علاقه مندان مهاجرت به کانادا در دسترس است.

 

چرا کانادا بیش از 80 مسیر برای کلاس اقتصادی دارد

پیش از معرفی اجرای PNP در سال 1999 میلادی، دولت فدرال به طور سالانه تقریباً 90 درصد از مهاجران کلاس اقتصادی کانادا را انتخاب می‌کرد. اکثر مهاجران، تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال که از سال 1967 وجود دارد، وارد کانادا شدند. بقیه مهاجران نیز تحت برنامه‌های فدرال کارآفرینان (معرفی شده در 1978 و تمام شده در سال 2014)، خود اشتغالی فدرال (معرفی شده در سال 1978) و برنامه مهاجر سرمایه گذار فدرال (معرفی شده در سال 1986 و بسته شده در سال 2014) وارد کانادا شدند.

ده درصد باقی مانده مهاجران کلاس اقتصادی کانادا توسط استان کبک و از طریق برنامه نیروی کار ماهر کبک و همچنین برنامه‌های کارآفرینی، خود اشتغالی و سرمایه گذاری این استان انتخاب شدند. هر چهار مورد از برنامه‌های نامبرده استان کبک در دهه‌های 1970 و 1980 را اندازی شدند و هم اکنون نیز وجود دارند.

در اواخر دهه 1990 استان‌های کوچک کانادا از طریق PNP اقدام به انتخاب "نامزد" استانی مهاجرت در کلاس اقتصادی کردند. دلیل معرفی PNP این بود که استان‌های کوچک‌تر همیشه در طول تاریخ در جذب مهاجر از طریق برنامه‌های کلاس اقتصادی فدرال با مشکل مواجه بودند. میزان جذب پایین مهاجر توانایی ارتقای اقتصادی را از این استان‌ها می‌گرفت. همچنین عواملی مانند پایین بودن نرخ تولد، بالا رفتن جمعیت سالخوردگان استان‌ها و میزان بالای نقل مکان افراد ساکن در این ااستان‌ها به استان‌های بزرگتر، موجب از دست رفتن فرصت‌ها برای استان‌های کوچک‌تر می‌شد.

PNP در ترغیب بیشتر مهاجران برای رفتن به استان‌ها و قلمروهای کوچکتر موثر بوده است. امروز، هر استان و هر قلمرو، جریان‌های PNP مختص به خود را اجرا می‌کند (به غیر از قلمروی Nunavut که انتخاب کرده است تا هیچ برنامه PNP را مدیریت نکند و همچنین استان کبک که سیستم مهاجرتی مختص به خود را از سال 1978 اجرا می‌کند و دلیل آن نیز موقعیت ویژه این استان در کانادا است).

یکی از نشانه‌های مهم موفقیت PNP این است که سهم ملی تازه واردان سه استان بزرگ کانادا اونتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا از 85 درصد، پیش از معرفی PNP، به 70 درصد کاهش پیدا کرده است.

 

مهاجران آینده نگر چگونه از بیش از 80 برنامه اقتصادی سود می‌برند

دولت فدرال و همه‌ی استان‌ها و قلمروها در اواخر دهه 1990، با معرفی ده‌ها مسیر اقتصادی مختلف قدم رو به جلوی بزرگی برداشتند و بدین شکل گزینه‌های بیشتری را پیش روی متقاضیان آینده نگر مهاجرت قرار دادند. دولت فدرال از آن زمان تا کنون برنامه‌های کسب و کار ماهر فدرال، برنامه کلاس تجربه کانادایی و همچنین برنامه‌های آزمایشی (پیلوت) مانند برنامه پیلوت مهاجرتی آتلانتیک را راه اندازی کرده است.

استان‌ها و قلمروها نیز جریان‌های منحصر به فرد خودشان را به همان سیاق و روش دولت فدرال اجرا کرده‌اند. با اجرای ده‌ها مسیر مختلف، کانادا تبدیل به یک استخر بزرگ مهاجران با توانایی‌های بالقوه می‌شود که می‌توانند با مهارت‌های مختلف خود موجب رشد اقتصاد و پیشرفت کشور شوند. همه‌ی این موارد ذکر شده تاکیدی بر این موضوع هستند که معیارهای انتخاب گسترده تحت برنامه‌های مهاجرتی کلاس اقتصادی کانادا، فرصت‌های بسیار زیادی را برای متقاضیان ایجاد کرده است. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که متقاضیان باید پارامترهای عمومی معین شده در دو بخش فدرال و استانی مانند سن، تحصیلات، مهارت زبانی و تجربه کار را رعایت کنند.

 

متقاضیان باید نسبت به درخواست مهاجرت به کانادا دلگرم باشند

در سال 2020 میلادی، کانادا به دنبال پذیرش و جذب 110000 هزار مهاجر از طریق بیش از 80 مسیر کلاس اقتصادی است. به این تعداد، جذب 86000 مهاجر دیگر را نیز از طریق سیستم Express Entry، اضافه کنید. همه‌ی این‌ها بدین معنی است که متقاضیان باید نسبت به ارایه درخواست مهاجرت خود دلگرم و امیدوار باشند.

بازدید: 1783تاریخ انتشار : 1398/12/13