تسهیلات جدید کبک برای حمایت از نیروی کار موقت خارجی

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1838

اگر یک مهاجر مورد تایید هستید چگونه در کانادا اقامت کنید

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 199

از سرگیری مجدد پشتیبانی تلفنی اداره مهاجرت کانادا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 565

Express Entry رکوردهای جدیدی در سه ماهه سوم 2018 ثبت کرده است

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 2620

تاثیر ویروس کرونا بر مهاجرت آلبرتا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1401

اصلاحات مجدد در برنامه تجربه کبکی

 


 وزارت مهاجرت استان کبک اعلام کرد دانشجویان خارجی و کارگران موقتی که در تاریخ 1 نوامبر در استان حضور داشتند نیازی به برآورده کردن ملاک‌های جدید در نظر گرفته شده برای برنامه تجربه کبک ندارند. این عقب نشینی از تصمیم گرفته شده، یک روز پس از آن صورت گرفت که احزاب مخالف، گروه‌های دانشجویی، کارگران خارجی و دانشجویان خارجی در محل مجلس شورای ملی کبک تجمع کردند و از وزیر خواستند تا "کمی انسانیت" نشان دهد.

از زمان رونمایی از تغییرات جدید ایجاد شده در تاریخ 30 اکتبر، بسیاری از حقوقدانان و کارشناسان نیز نسبت به این اقدام دولت کبک اعتراض کردند و اذعان داشتند که این عمل باعث می‌شود به چهره‌ی بین‌المللی و جذابیت‌های استان کبک در جذب مهاجرین آسیب بزند. همچنین جوامع تجاری و جوامع برجسته‌ی آکادمیک نیز در خصوص این تصمیم ابراز نگرانی کرده بودند.

برنامه تجربه‌ی کبکی یا به اختصار PEQ، به فارغ‌ التحصیلان واجد شرایط مدارس کانادا و کارگران موقتی که در کبک در حال کار وزندگی هستند اجازه می‌دهد تا برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست ارایه دهند. متقاضیان تایید شده می‌توانند در مدت زمان حداقل 20 روز کاری، گواهی انتخاب کبک را دریافت کنند. تغییرات جدیدی که در هفته‌ی گذشته معرفی شدند تنها محدود به دانش آموختگانی می‌شد که مدرک فارغ التحصیلی یا دیپلم آن‌های در رشته‌های واجد شرایط باشد. همچنین کارگران موقت خارجی نیز باید در یک شغل واجد شرایط مشخص شده مشغول باشند. وزارت مهاجرت کبک در ابتدا گفته بود معیارهای جدید که از تاریخ 1 نوامبر به اجرا گذاشته می‌شوند، بلافاصله برای تمام متقاضیان PEQ اجرا می‌شود. با اعمال این تغییرات بسیاری از کسانی که در استان زندگی می‌کردند غیر مجاز می‌شدند.

Simon Jolin-Barrette وزیر مهاجرت استان کبک در جریان یک مصاحبه با رادیو 98.5 FM مونترال در صبح روز چهارشنبه گفته بود: " من نسبت به واقعیت‌هایی که مردم با آن روبرو هستند حساس هستم و این موارد دیروز توسط افرادی که تحت تاثیر تغییرات جدید قرار می‌گرفتند ابراز شده است." "بنابراین من امروز یک بند حقوق اکتسابی برای افرادی از قبل در کبک هستند اعلام می‌کنم. این افراد می‌توانند دانشجویان یا کارگران موقت خارجی باشند."

وزیر مهاجرت می‌گوید نخست وزیر کبک به تصمیم من احترام می‌گذارد.

Jolin-Barrette گفته است که او این تصمیم را گرفته و پس از آن François Legault، نخست وزیر کبک، را اواخر سه شنبه شب و پس از شنیدن نظرات دانشجویانی که تحت تاثیر تغییرات جدید قرار می‌گرفتند، در جریان قرار داده است.

این بند اضافه شده توسط وزیر مهاجرت، برای دانشجویان و کارگرانی که در تاریخ 1 نوامبر در کبک مشغول کار و زندگی بودند اعمال خواهد شد و اصلاحات ایجاد شده دیگر به صورت برگشت پذیر اعمال نخواهد شد. در عین حال وزیر مهاجرت برای اعمال اصلاحات جدید ایستادگی کرده است و گفته است که متقاضیان مهاجرت باید بتوانند نیاز بازار کار کبک را برطرف کنند. وی گفته است: " کاری که من در بهار با برنامه نیروی کار ماهر کبک انجام دادم، یعنی انتخاب متقاضیان خارجی بر اساس پروفایل آن‌ها و انطباق آن‌ها با نیازهای بازار کار کبک، چیزی است که ما برای برنامه تجربه کبک نیز در نظر داریم."

Jolin-Barrette در پاسخ به این سوال که آیا این احتمال وجود دارد که لیست‌های مورد استفاده برای تعیین صلاحیت ناقص باشد؛ گفته است: "آن‌ها از وزارت کار، اشتغال و همبستگی اجتماعی می‌آیند و نشان دهنده‌ی مشاغل دارای کمبود در مناطق 17 گانه اداری کبک هستند."

"وقتی که ما به CSQدارندگان  کمک می‌کنیم، باید مطمئن شویم که متقاضیان واقعاً نیازهای بازار را تامین می‌کنند."

در روز دوشنبه Jolin-Barrette نخست وزیر کبک گفته بود لیست برنامه‌های واجد شرایط جریان تحصیلات تکمیلی PEQ برای بررسی نگرانی‌های موجود و مطرح شده توسط رهبران تجاری و آکادمیک استان، باید مورد بازنگری قرار گیرد. وی به رادیو کانادا گفته بود :"اگر لیست نیاز به تنظیم شدن داشته باشد، آن را تنظیم می‌کنیم."

 

بازدید: 1871تاریخ انتشار : 1398/08/20