الزامات جدید برای برنامه تجربه تحصیلی کبک

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1514

بیمه در کانادا بیمه سلامت

جاب آفر
بازدید: 41

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 1656

نیروی متخصص فدرال

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 218

نرخ رد اجازه تحصیل کانادا اخیرا چگونه بوده است؟

آخرین اخبار تحصیلی کانادا
بازدید: 1535

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

انواع مهاجرت به کانادا
بازدید: 2182

نرخ رد اجازه تحصیل کانادا اخیرا چگونه بوده است؟

 نرخ رد اجازه تحصیل کانادا اخیرا چگونه بوده است؟

 

نرخ بالای عدم پذیرش دانشجو در کانادا که از طریق امتناع از اعطای اجازه‌ی تحصیل صورت می‌گیرد، شامل برخی کشورهای انگشت شمار می‌شود که اغلب آن‌ها در آفریقا، آسیای مرکزی و خاورمیانه واقع شده‌اند. مقامات مهاجرت در سال گذشته و سال پیش ازآن، بیش از یک سوم از درخواست‌های اجازه تحصیل را رد کردند اما این میزان از عدم پذیرش به توجه به شهروندی دانشجویان بسیار متفاوت است.

دانشجویان بین‌المللی از 31 کشور جهان شانسی کمتر از 2 در 10 برای دریافت اجازه تحصیل در کانادا دارند. این گروه شامل دانشجویانی از کشورهایی مانند نیجریه، کامرون، غنا، آنگولا، توگو، اریتره، جمهوری خلق کنگو، و چندین منطقه در معرض درگیری مانند افغانستان و یمن می‌شود. در بسیاری از موارد، میزان عدم پذیرش دانشجویان در سال‌های اخیر به شکل چشمگیری افزایش یافته است. برای مثال در سال 2013 بیش از نیمی از دانشجویان نیجریه‌ای که درخواست پذیرش دانشجویی داده بودند، موفق به دریافت اجازه تحصیل شدند اما این میزان در چهار ماهه اول سال گذشته به 20 درصد رسیده بود.

نرخ عدم پذیرش نشان داده شده در نقشه بالا و جدول انتهای مطلب، بر اساس داده‌های ارایه شده توسط وزارت مهاجرت، پناهجویان و شهروندی کانادا تنظیم شده است.

 

مشاور ارتباطات وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی، شانون کر، در خصوص این روند گفته است:

"می‌توانیم به شما بگوییم که افسران ما درخواست‌های اجازه تحصیل را همانند همه‌ی درخواست‌های دیگر به صورت موردی ارزیابی می‌کنند. این ارزیابی بر اساس مستندات ارایه شده توسط متقاضی انجام می‌شود." وی در ادامه گفت: "افسران ما با همه‌ی درخواست‌های یکسان برخورد می‌کنند، هر چند عوامل بیرونی مانند تغییر در شرایط اقتصادی-اجتماعی کشور مبدا متقاضی درخواست کننده، می‌توانند در ارزیابی‌ها تاثیر بگذارند. هیچگونه تغییر قابل توجهی در سیاست‌ها و ارزیابی‌ها صورت نگرفته است که بتواند بر روی بررسی اجازه تحصیل تاثیری داشته باشد."

ویکتور ساتزویچ یک استاد جامعه شناسی دانشگاه مک مستر است که به بررسی چگونگی تصمیم گیری افسران مهاجرتی پرداخته است. او گفته است که دلایل مختلفی برای افزایش میزان عدم پذیرش گروهی از کشورهای آفریقایی در مقایسه به کشورهای دیگر وجود دارد. این در حالی است که نه تنها این میزان نسبت به کشورهای دیگر کاهش داشته بلکه در مقایسه با سال‌های گذشته همان کشورها نیز با کاهش روبرو هستیم.

بسیاری از پناهجویانی که به کبک می‌آیند از نیجریه آمده‌اند. این استاد دانشگاه مک مستر گفته است که این مورد می‌تواند باعث پر رنگ شدن این موضوع شود که افسران مهاجرتی چگونه پرونده‌های درخواست تحصیل دانشجویان نیجریه‌ای را بررسی می‌کنند.

"پرونده‌ی نیجریه به دلایل وجود نگرانی‌های گسترده در خصوص متقاضیان پناهندگی اهل نیجریه، مهم است. این اصلاً عجیب نیست که متقاضیان درخواست تحصیلی در مرحله درخواست بمانند. این وضعیت برای دانشجویانی که از نیجریه می‌آیند سخت تر است زیرا افسران ویزا در آنجا ممکن است در خصوص اصالت سفر آن‌ها نگرانی‌هایی داشته باشند."

افسران در صورتی که متوجه شوند متقاضیان پس از فارغ التحصیلی تصمیمی برای بازگشت به کشور خود ندارند و یا پشتوانه محکم مالی برای حمایت از خود در طول مدت اقامت در کانادا ندارند، درخوسات اجازه تحصیل آن‌ها را رد می‌کنند. همچنین درخواست دانشجویان دارای سابقه‌ی کیفری، دانشجویانی که تهدید امنیتی محسوب شوند، دانشجویانی که وضعیت پزشکی آن‌ها به گونه‌ای است که سلامت عمومی را به خطر می‌اندازد و یا سابقه نقض قوانین مهاجرتی در کشورهای دیگر را در پرونده دارند، پذیرش نخواهند شد.

"نگرانی مهمی که ذهن افسران را درگیر می‌کند این است که آیا این دانشجویان به کشور خود باز می‌گردند؟ دلیل دیگر عدم پذیرش اقتصاد ساده و ضعیف آن‌ها است."

ساتزویچ در ادامه گفته است:" مسئله‌ی عمومی و عمده‌ برای مردم آفریقا و دانشجویان آن‌ها، میزان بودجه‌ای است که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است." این مورد به موضوع قانون داشتن منبع مالی قابل تایید برای حمایت دانشجویان در کانادا اشاره دارد. منبع مالی که پول آن نیز به طور قانونی کسب شده باشد. "در کشورهای فقیرتر، جمع آوری این مبالغ سخت‌تر است. اگر کشوری تولید ناخالص داخلی کمی داشته باشد نشان دادن بودجه کافی سخت خواهد بود. به همین دلیل به دست آوردن مدرک کافی برای تایید قانونی بودن وجوه سخت‌تر می‌شود."

وی همچنین به دو عامل مهمی که پذیرش دانشجویان از کشورهای فقیر و مناطق جنگی را سخت می‌کند اشاره کرد.

اگر کشوری با مشکلاتی مواجه است و شهروندان آن مجبور به ترک آن هستند، افسران مهاجرتی ممکن است در مواجهه با آن‌ها با این سوال مواجه شوند که آیا آن‌ها برای تحصیل به کانادا آمده‌اند یا اینکه آمدند تا برای همیشه اینجا بمانند. برخی دانشجویان نیز از این شرایط محروم هستند زیرا مسافرت بین المللی برای آن‌ها دشوار است. متقاضیانی که به یک کشور ثروتمند سفر کرده‌اند و پس از آن به کشور خود بازگشتند دارای مزیت هستند. او در این مورد اینگونه توضیح می‌دهد که با مشاهده این مورد، افسران مهاجرتی متوجه می‌شوند که احتمالاً آن‌ها پس از تحصیل به کشور خود باز می‌گردند.

اما بسیاری از کشورهای ثروتمند به توریست‌هایی از کشورهای آفریقایی نیاز دارند تا تنها با دریافت ویزا و برای بازدید به آن کشورها سفر کنند. درخواست هزینه بر است، زمان زیادی به طول می‌انجامد و همچنین تضمینی برای صدور ویزا وجود ندارد.

 

کلیه اطلاعات ارایه شده توسط وزارت مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا منتشر شده است. این اطلاعات متعلق به تاریخ 1 ژانویه تا 30 آوریل 2018 می‌باشد.

 

نرخ رد ویزای دانشجویی بر اساس کشورهای منتخب در سال 2018

کشور

2013

2017

2018 

India

40%

35%

29%

People’s Republic of China

13%

12%

17%

Nigeria

55%

82%

81%

Korea, Republic of

8%

4%

2%

France

3%

6%

11%

Vietnam

38%

24%

22%

Brazil

8%

21%

23%

United States of America

12%

7%

8%

Japan

4%

3%

1%

Pakistan

65%

84%

80%

Mexico

8%

9%

12%

Iran

44%

28%

39%

Philippines

46%

45%

42%

Turkey

30%

23%

40%

Saudi Arabia

7%

13%

9%

Ghana

44%

84%

89%

Germany

5%

11%

7%

United Kingdom and Colonies

7%

8%

13%

داده های سال 2013 و 2017 منعکس کننده برنامه های پردازش شده برای کل سال است. داده ها برای سال 2018 شامل برنامه های نهایی شده بین 1 ژانویه و 30 آوریل است.

 

بازدید: 1535تاریخ انتشار : 1398/07/08