ایجاد بیش از 80000 شغل در حوزه تکنولوژی در تورنتو طی 5 سال اخیر

 بر اساس گزارش اخیر رده بندی استعدادهای تکنولوژی که توسط CBRE منتشر شده است، تورنتو از سال 2013 تاکنون 80100 شغل در حوزه تکنولوژی ایجاد کرده است. بر اساس رده بندی اعلام شده در این گزارش، تورنتو در بین 50 کشور برتر که بین کشورهای کانادا و ایالات متحده  انجام شده بود، رتبه سوم را به دست آورده است. برای انجام این رده بندی مواردی همچون مدارک فنی تکمیل شده، عرضه استعدادها و همچنین رشد شغلی مد نظر قرار گرفته است.

در این گزارش، ناحیه‌ی خلیج سان فرانسیسکو و سیاتل به ترتیب در رده اول و دوم قرار گرفتند. همچنین در این گزارش آمده است که میزان رشد شهر بازار تورنتو در بین تمامی شهرها از سرعت بیشتری برخوردار بوده است که این بیشتری میزان رشد در 5 سال گذشته محسوب می‌شود. تورنتو با رشد 54 درصدی بازار کار خود توانسته است شهرهای واشینگتن، آستین و نیویورک را پشت سر بگذارد. همچنین شهرهای دیگری نیز از کانادا با پیشرفت روبرو بودند. در این رده بندی شهرهای ونکوور در رده 12، مونترال در رده 13 و اوتاوا در رده 19 قرار گرفتند.

 

نیازهای تکنولوژیکی و برنامه‌های مهاجرت کانادایی

با رشد سریع بازار تکنولوژی، به افراد ماهر بیشتری برای پیوستن به بازار کار وجود دارد. بنابراین برنامه‌های مهاجرتی در کانادا به دنیال برآورده کردن این نیازها هستند. برای دستیابی به این هدف، دولت فدرال کانادا و چند استان به برنامه‌های مهاجرتی روی آورده‌اند. دولت از طریق سیستم Express Entry به دنبال جذب افراد با مهارت و استعداد در حوزه IT می‌باشد تا از این طریق بتواند کمبود نیروی کار در این حوزه‌ی در حال رشد را جبران کند.

 

سیستم Express Entry

سیستم Express Entry کانادا اصلی‌ترین منبع نیروی کار ماهر خارجی، شامل متخصصان IT، می‌باشد. این سیستم متخصصان IT را در هنگام ارسال دعوتنامه برای ارایه درخواست، برای اقامت دائم در نظر می‌گیرد. از جمله مشاغلی که در سال 2018 این دعوتنامه را دریافت کردند تحلیلگران و مشاوران سیستم اطلاعات، برنامه نویسان، طراحان نرم افزار، مهندسین و همچنین توسعه دهندگان رسانه‌های تعاملی بودند.

لازم به ذکر است  تنها شغل متقاضی باعث نمی‌شود تا در سیستم Express Entry واجد شرایط شود. در این میان عوامل دیگری همچون سن، تجربه کار حرفه‌ای، مهارت در زبان‌های انگلیسی و یا فرانسوی و همچنین میزان تحصیلات نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که در بین متخصصان حوزه‌های مختلف، متخصصان IT جزو متداول‌ترین مشاغلی بودند که در سال 2018 برای ارایه درخواست اقامت دائم دعوت شدند.

 

متقاضیان استانی

اگر یک متخصص IT در سیستم جامع رده بندی Express Entry دارای امتیاز مناسب نباشد، می‌تواند با دریافت نامزدی استانی اقامت دائم دریافت کند. با این کار متقاضی 600 امتیاز دریافت خواهد کرد که این امر موجب ارتقاع جایگاه او در سیستم رده بندی CRS خواهد شد و از این طریق می‌تواند دعوتنامه‌ای برای اقامت دائم دریافت کند.

در کانادا برنامه‌های نامزدی استانی مختلفی وجود دارد که به طور ویژه بر روی تخصص‌های حوزه IT تمرکز دارند. برای مثال Tech Draws جدید اونتاریو برنامه نامزدهای استانی را قادر می‌سازد تا در بین متقاضیان Express Entry، متقاضیانی با 6 مهارت در حوزه IT را انتخاب کند.

همچنین می‌توان به برنامه نامزدی استانی منیتوبا نیز اشاره کرد. این برنامه توانسته دریافت دعوتنامه را کم دردسرتر کند. این کار با پایین آوردن سطح زبان مورد نیاز متقاضیان انجام شده است. در این برنامه برای متخصصان حوزه شبکه‌های کامپیوتری سطح زبان از 7 به 5 کاهش یافت.

 

مسیر استعداد جهانی

با جریان استعداد جهانی، سازمان‌های می‌توانند از نیروهای کار ماهر خارجی موقت استفاده کنند. برخی از شغل‌ها عبارت‌اند از توسطعه دهندگان و طراحان وب، برنامه نویسان، مهندسین کامپیوتر و نرم افزار. از زمان اجرای این طرح در سال 2017 تا کنون، بیش از 24000 نفر استخدام شدند. به کارگیری کارمندان با استعداد در حوزه تکنولوژی در کانادا امری مهم محسوب می‌شود. همانطور که بنجامین برگن، مدیر اجرایی شورای نوآوران کانادا در یک ایمیل گفته است، این کار سبب می‌شود تا شرکت‌های فعالی در سطح بین‌المللی رشد داشته باشند.

بازدید: 1272تاریخ انتشار : 1398/05/09