• خانه
  • اخبار
  • مهاجرت
  • نامگذاری دانشکده مهندسی دانشگاه کنکوردیا کانادا به نام یک بانوی ایرانی

نامگذاری دانشکده مهندسی دانشگاه کنکوردیا کانادا به نام یک بانوی ایرانی

  

یک بانوی ایرانی که نزدیک به 40 سال پیش با به همراه داشتن 2.000 دلار به کانادا مهاجرت کرده بود، به دانشگاه Concordia مبلغ 15 میلیون دلار (کانادایی) اهدا کرده است. این دانشگاه دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتری خود را به نام این خانم، نامگذاری کرده است.

خانم ژینا کدی، در سال 1989 اولین زنی بود که توانست در مقطع دکتری رشته‌ی مهندسی ساختمان از دانشگاه کنکوردیا فارغ التحصیل شود. او پس از خروج از ایران موفق به ایجاد یک کسب و کار در شهر تورنتو کانادا شد. دانشگاه کنکوردیا می‌گوید این اوین دانشکده مهندسی یک دانشگاه در کانادا است که نام یک زن بر آن گذاشته شده است.

Gina Cody در یک مصاحبه با کنکوردیا گفته است: "من در سال 1979 به عنوان یک دانشجوی جوان که 2.000 دلار به همراه داشتم از ایران به کانادا آمدم. کنکوردیا به گرمی از من استقبال کرد و با پشتیبانی از من باعث شد تا زندگی من تغییر کند. هدیه من به دانشگاه به نسل بعدی تعلق دارد، بنابراین افراد بیشتری می‌توانند موفق شوند، همانگونه که من موفق شدم."

دانشگاه مونترال در خصوص این مبلغ اهدایی گفته است که که این پول برای کمک هزینه دانشجویی دانشجویان مقاطع پیش و پس از لیسانس هزینه خواهد شد. همچنین به عنوان هزینه‌ای برای تحقیقات نسل بعدی بر روی شهرهای هوشمند نیز به کار برده خواهد شد. این مبلغ صرف پشتیبانی از سه موضوع جدید تحقیقاتی نیز خواهد شد. Cody در این خصوص می‌گوید: "من می‌خواهم این پولی که به دانشگاه اهدا کردم تشویقی شود برای دیگر فارغ التحصیلان افتخار آمیز کنکوردیا تا در این راه قدم بگذارند."

دانشگاه کنکوردیا در بیانیه‌ی خود آورده است که تنها 20 درصد از دانشجویان مهندسی این دانشگاه زن هستند. همچنین آمار کانادا نشان می‌‌دهد که تنها 12.8 درصد از مهندسین مشغول به کار را زنان تشکیل می‌دهند. Cody می‌گوید بهترین راه برای موفقیت هر کسی از طریق آموزش عالی است. دانشگاه همچون یک سکوی پرش برای زنان، افراد رنگین پوست، جمعیت بومی و سایر اقلیت‌ها برای پیگیری رویاهای خود است. آلن شپرد رییس دانشگاه کنکوردیا Cody را به عنوان یک الگو معرفی کرد و سخاوتمندی وی را اینگونه توصیف کرد: "یک نقطه عطف در مهندسی و علوم کامپیوتر کانادا".   

 

بازدید: 1518تاریخ انتشار : 1397/07/04