بورس تحصیلی در کانادا- بورس دانشجویی

Share
2357 بازدید
 

بورس تحصیلی در کانادا بورس دانشجویی

 

*این مطلب خلاصه‌ای است بر ویدیوی بورس دانشجویی.

 

یکی از پر تقاضا ترین روش‌های مهاجرتی بورس تحصیلی یا همان بورس دانشجویی است. با این اوصاف متقاضیان بورس تحصیلی در کانادا نیز زیاد هستند. ما در این مطلب در مورد بورس دانشجویی توضیحاتی ارایه خواهیم داد.

 

برای کسانی که مایل به دریافت بورس تحصیلی در کانادا هستند، مقطع تحصیلی مورد نظر مقوله‌ی مهمی محسوب می‌شود. برای مثال برای مقطع لیسانس بورسیه‌های تحصیلی بسیار محدودی تعلق می‌گیرد و دانشجویانی شانس بیشتری برای دریافت آن دارند که بتوانند شرایط ممتاز بودن خود را بعد از ترم اول یا سال اول تحصیل به دانشگاه ثابت کنند تا بتوانند برای بورس‌های موجود اما محدود اقدام کنند. امکان دریافت بورسیه برای مقطع فوق لیسانس بسیار بیشتر از لیسانس است و این شرایط برای دانشجویان رشته‌های علوم پایه و یا فنی مهندسی بهتر نیز خواهد بود. برای دریافت این بورسیه نیز دانشجو باید معدل و روزومه‌ی خوبی داشته باشد. همچنین زبان فرانسوی یا انگلیسی دانشجو نیز باید خوب باشد تا بتواند پس از پذیرش با استاد راهنما در مورد بورسیه صحبت کند.

 

دانشجویان در برخی از دانشگاه‌ها می‌توانند از تخفیف در شهریه‌ها استفاده کنند و یا از برخی امتیازها و کمک‌ هزینه‌های دانشجویی استفاده کنند. نکته حایز اهمیت در استفاده از این امتیازها این است که دانشجویان باید از زمان اعلام پذیرش و تا زمان‌های مشخص شده برای استفاده از بورسیه اقدام کنند تا از این امتیازها بهره‌مند شوند. نکته‌ی بعدی در این مورد این است که برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان بورسیه، یک انگیزه نامه با این عنوان که مثلاً "چرا این بورسیه باید به من تعلق بگیرد" مطالبه می‌کنند و یا برخی از دانشگاه‌ها نیز فرم‌هایی برای متقاضیان بورسیه دانشجویی در نظر گرفتند که باید توسط متقاضی تکمیل شود.

 

شرایط دریافت بورسیه در مقطع دکتری کمی متفاوت است. زیرا اکثر افرادی که برای مقطع دکتری اقدام می‌کنند، در صورت تایید استاد راهنما می‌توانند بورسیه دریافت کنند. این مورد توسط استاد راهنما یا دستیار پژوهش امکان پذیر است. در این شرایط کمک هزینه‌های دانشجویی معمولاً کلیه هزینه‌‌های دانشجو را پوشش می‌دهد و حتی گاهی می‌تواند بخشی از هزینه زندگی دانشجو را نیز تامین کند. در این مقطع نیز بورسیه‌های بیشتری برای رشته‌های فنی مهندسی وجود دارد و این به این دلیل است که دانشگاه‌ها پروژه‌های مشترکی با شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و یا خصوصی دارند. این شرایط برای رشته‌های علوم انسانی و هنر محدودتر است اما دانشجویانی که امتیازات ویژه و یا مورد نظر را دارند شانس دریافت بورسیه تحصیلی را دارند. مسیر پذیرش و اعطای بورسیه نیز اینگونه است که اگر استاد راهنمایی دانشجویی را تایید کرد و البته اگر بورسیه‌ای برای تخصیص دادن در اختیار داشت، افراد دیگر حاضر در آن دپارتمان نیز باید دانشجو را تایید کنند. برای مثال اگر در یک رشته، برای یک ترم 20 دانشجو اقدام کرده باشند، از میان این 20 نفر 8 نفر پذیرش شوند و در بین آن 8 نفر، 4 نفر با بورس و 4 نفر با پرداخت شهریه به تحصیل بپردازند.

 

برخی فرصت‌ها نیز برای رشته‌های مشخصی در اختیار ما وجود دارد. برای مثال در حال حاضر امکان دریافت تخفیف شهریه برای رشته‌ی MBA برای ما وجود دارد. دانشگاهی که برای آن اقدام می‌کنیم شهریه‌ای معادل 34500 دلار، به مدت دو سال و در مقطع فوق لیسانس از دانشجویان دریافت می‌کند که ما می‌توانیم گاهی تخفیفی بین 5.000 تا 15.000 دلار برای دانشجویان بگیریم. این تخفیف البته منوط به انگیزه نامه، معدل دانشجویی در مقطع قبل و سطح دانش زبان انگلیسی دانشجو است.

  روش های مهاجرت از طریق شغل

  مهاجرت
  بازدید: 2001

  مهاجرت پرستاران به کانادا

  مهاجرت
  بازدید: 2604

  طرح و ایده دارید ولی سرمایه ندارید ؟

  سرمایه گزاری
  بازدید: 1877

  مهاجرت به کانادا با چقدر پول؟

  سرمایه گزاری
  بازدید: 7117

  برنامه کار آفرینی استان ساسکاچوان

  سرمایه گزاری
  بازدید: 703

  تاریخچه مهاجرت به کانادا

  مهاجرت
  بازدید: 1394

  قدم اول فرم ارزیابی رایگان کانادا

  FAQ - سوالات پر تکرار شما
  بازدید: 1298

  اسپانسر شیپ والدین

  مهاجرت
  بازدید: 1415

  اسپانسر شیپ همسر

  مهاجرت
  بازدید: 1572

  اخذ ویزای 5 ساله کانادا

  مهاجرت
  بازدید: 1702

  مزایای تحصیل در کانادا

  تحصیلی
  بازدید: 903

  معرفی دریچه مهاجرت

  مهاجرت
  بازدید: 1333

  مهاجرت پناهندگی به کانادا

  مهاجرت
  بازدید: 2459

  کارآفرینی استان نیوبرانزویک

  سرمایه گزاری
  بازدید: 605