دریافت گواهی عدم سوءپیشینه ی ایرانی در کانادا

مدارک مورد نیاز برای تهیه نامه سوء پیشینه در داخل ایران (به شکل عادی)  :

 -  اصل و کپی شناسنامه

 - اصل و کپی كارت ملي

 - يك قطعه عكس جديد رنگي تمام رخ زمينه سفيد بدون عينك (براي خانم‌ها بدون آرايش با حجاب!)

 - معرفي نامه از محل كار و يا تكميل فرم درخواست

 - همراه داشتن كد پستي 10 رقمي به همراه آدرس كامل پستي

 - پرداخت هزينه هاي زیر   :

مبلغ پرداختي 50،000   بانک  ملی      شماره حساب  2171151307006     صاحب حساب نیروی انتظامی

مبلغ پرداختي  100،000 بانک  ملی    2171291338004     ذيحسابى دادگسترى استان تهران

نرخ اين خدمت در دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي با احتساب هزینه پستی مبلغ 105،000 ريال (ده هزار و پانصد تومان) مي‌باشد

این خدمت درحال حاضر فقط در دفاتر تهران بزرگ، کرج، مشهد، اصفهان، اهواز، ارومیه ارایه می‌شود 


شرایط دریافت پاسپورت کانادایی :


 پلیس سرتیفکت یا گواهی عدم سوء پیشینه :

طبق قانون، اگر متقاضی طی چهار سال گذشته، بیش از ۱۸۳ روز بیرون از کانادا حضور فیزیکی داشته است، باید از آن کشور گواهی عدم سوء‌پیشینه داشته باشد.

در واقع متقاضیان از روزی که فرم‌های شهروندی را امضا می‌کنند تا چهار سال قبل از آن اگر در مجموع ۱۸۳ روز در یک کشور زندگی کرده‌اند، باید از آن کشور برگه عدم سوء‌پیشینه ارائه کنند.

برای این محاسبه مهم نیست که آیا کسب اقامت دائم بعد یا قبل از 4 سال بوده است. هر روز زندگی در خارج از کانادا (در 4 سال گذشته) به عنوان یک روز کامل در کشور دیگر در نظر گرفته می‌شود.

بر اساس قانون جدید اگر شما در مجموع به اندازه سه سال از پنج سال را با اقامت دائم در کانادا بوده‌اید، می‌توانید برای شهروندی کانادا اقدام کنید.

ضمن اینکه شما باید مدارک مالیاتی سه سال گذشته خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه کنید و در سال‌های گذشته جرمی مرتکب نشده و به زندان نیفتاده باشید. 

 به سایت اداره مهاجرت کانادا به نشانی cic.gc.ca بروید و در بخش Citizenship ببینید که.


 لیست مدارک مورد نیاز چیست ؟

  • فرم درخواست: شما باید یک فرم درخواست مهاجرت را از سایت دانلود کرده، آن را پر کنید و با تاریخ و امضا برای اداره مهاجرت ارسال کنید.
  • تایید حضور در کانادا: ضمن اینکه در همین سایت باید حضور فیزیکی خود را در خاک کانادا محاسبه کرده و نتیجه آن را هم به صورت پرینت شده در مدارک بگذارید. شما باید سه سال کامل در خاک کانادا حضور داشته باشید.
  • فتوکپی مدرک زبان: درباره مدرک زبان در ادامه مطلب توضیح می‌دهم. اما شما باید کپی یک مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی را به اداره مهاجرت ارسال کنید.
  • فتوکپی کارت شناسایی عکس‌دار
  • دو قطعه عکس
  • ترجمه همه مدارکی که به زبانی غیر از انگلیسی و فرانسه است
  • مدارک اصلاحیه تغییر زمان تولد، تغییر نام یا تغییر جنسیت
  • تکمیل فرم مربوط به حضور بیرون از کانادا
  • اصل مدرک گواهی عدم سوء‌پیشینه

 

دریافت گواهی عدم سوءپیشینه از طریق پدر یا مادر یا فردی که وکالت نامه ی رسمی داشته باشد

روش دیگری که از طریق آن می توانید گواهی عدم سوءپیشینه از ایران برای ارائه در کانادا تهیه نمایید این است که از طریق وزارت امور خارجه در ایران اقدام نمایید. قبل از اینکه به بررسی این روش بپردازیم باید به دو نکته اشاره نماییم.
نکته ی اول اینکه ، این روش به تازگی تغییر کرده است و خوشبختانه بسیار ساده تر شده است. در روش قبل نیاز به تایید دادستان بود ولی در روش کنونی نیاز به چنین تاییدی نیست و راه بسیار ساده تری از طریق وزارت امور خارجه ی ایران در اختیار هموطنانمان قرار گرفته است. اما در صورتی که تصمیم دارید که از این روش و در شهرهایی به جز تهران اقدام نمایید ، نیاز به مراجعه به دادستانی و پلیس آگاهی مرکزی در شهر مورد نظر شما است.

مواردی که باید درباره مدرک زبان بدانید

مدرک زبان از کسانی که در یک برنامه دبیرستان یا بالاتر از دبیرستان (کالج/دانشگاه) به زبان فرانسه یا انگلیسی مشغول به تحصیل هستند، برای اثبات تسلط به زبان قابل قبول است.

این مدرک می‌تواند برای یک دوره تحصیلی مانند دیپلم، فوق دیپلم کالج، لیسانس دانشگاه، یا گواهینامه‌های تحصیلات تکمیلی باشد.

شما باید این دوره‌ها را در کانادا یا کشوری انگلیسی‌زبان یا فرانسه‌زبان گذرانده باشید و این دوره‌ها به یکی از این دو زبان ارائه شده باشد.

ضمن اینکه برنامه تحصیلی باید در مقطع دبیرستان یا بالاتر از دبیرستان (زبان اصلی تدریس) به انگلیسی یا فرانسه باشد. همچنین باید مدرک دیپلم (به عنوان سند نشاندهنده خاتمه مقطع تحصیلی) یا مدرک ریز نمرات قابل ارائه باشد.
 

ثبت انگشت نگاری در کانادا جهت دریافت گواهی عدم سوءپیشینه در ایران

شما جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از طریق هریک از روش های بالا نیاز به انجام انگشت نگاری و ارسال نتایج آن به ایران و یا دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن دارید. برای انجام انگشت نگاری در کشور کانادا می توانید از طریق مراکزی که در شهرهای مختلف این کار را انجام می دهند اقدام نمایید. لازم است تنها در گوگل عبارت fingerprint و در ادامه نام شهر مورد نظرتان را جستجو نمایید تا مراکز نزدیک به شما در کانادا نمایش داده شود.

در خصوص انگشت نگاری به این نکته توجه داشته باشید که نتایج را در پاکت در بسته با مهر موسسه ای که انگشت نگاری را انجام می دهید قرار دهید. برای انجام انگشت نگاری بر روی کارت مربوط به نتایج لازم است که عکس شما نیز قرار بگیرد که این کار توسط شرکتی که به آن مراجعه می نمایید انجام خواهد گرفت. در خصوص عکس های الحاقی بر روی کارت انگشت نگاری، مرکزی که شما به آن مراجعه می نمایید، ممکن است در همان مرکز از شما عکس گرفته و بر روی کارت اثر انگشت اسکن نماید یا اینکه از شما درخواست نماید تا تعداد لازم عکس را با خود به همراه بیاورید. در صورتی که عکس ها را به صورت فیزیکی بر روی فرم ها الحاق می نمایید، توجه داشته باشید که آن مرکز حتما باید بر روی عکس ها مهر بزند. بنابراین قبل از مراجعه به مرکز مورد نظر حتما با آن ها تماس بگیرید و در خصوص عکس سوال بفرمایید تا در صورت نیاز از قبل عکس تهیه نموده و با خود به همراه ببرید.

همان طور که در مدارک لازم جهت دریافت گواهی عدم سوءپیشینه نیز ذکر گردید ، شما باید دو نسخه از کارت انگشت نگاری را ارائه نمایید.