اقامت از طریق خرید بیزینس در کبک

معرفی:

این روش مختص افرادی است که مایلند ضمن دریافت ویزای کار یک الی دو ساله صاحب کسب و کاری در کانادا و به خصوص در استان کبک شوند که علاوه بر طی مسیر منجر شونده به اقامت دایم استان کبک و به طبع آن اقامت دایم کانادا، در این مدت بتوانند درامدی مکفی برای خود و احیانا خانواده خود در استان کبک داشته باشند.

مزایا:

-          مسیری مناسب جهت تبدیل شدن به اقامت دایم کبک و بعدا اقامت دایم کانادا و نهایتا شهروندی کانادا است

-          از ابتدای ورود متقاضی و حتی پیش از ورود به کانادا میتواند درآمد مناسب داشته باشد.

-          تمام وجوه مربوط به خرید بیزنس در کسب و کار متقاضی باقی خواهد ماند.

-          به دلیل وجود قدمت کسب و کارهای قابل عرضه ریسک خرید بیزنس نسبتا پایین است.

-          میتوان با هزینه ای به مراتب کمتر از مسیرهای کارآفرینی و سرمایه گزاری سایر استان ها به اقامت دایم منجر شود.

-          طول مدت اجرای این پرونده تا دریافت اجازه کار در حال حاضر در حدود 4 ماه می باشد!

-          فرزندان متقاضی امکان اجازه تحصیل رایگان در مدارس کانادا را خواهند داشت.

-          همسر متقاضی نیز میتواند جداگانه اجازه کار دریافت کند.

       -         دریافت پوشش بیمه دولتی رایگان پس از 3 ماه از ورود به استان کبک برای متقاضی و در صورت ورود خانوادگی، همسر و فرزندان تحت پوشش وی

 

شرایط واجدیت:

-          دارا بودن سابقه مالکیت یک کسب و کار و یا دارا بودن سابقه مدیریت در چندین سال

-          دارا بودن تمکن مالی کافی خرید یک کسب و کار در استان کبک (مثلا در شهر مونترال و یا حومه آن) با ارزشی در حدود ۱0۰.۰۰۰ حداقل دلار کانادایی: 

§         یک بیزنس در استان کبک که هم اکنون فعال است و به دلایلی نظیر بازنشستگی یا فوت مالک فعلی آن واگزار می گردد. 

§         یک فرانچایز (یا شعبه جدیدی از یک کسب و کار شناخته شده) که دارای توجیه اقتصادی باشد.

-          داشتن حداقل آشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسوی (و یا آماده بودن جهت یادگیری زبان انگلیسی در خلال پروسه تشکیل پرونده)

نکات مهم:

-          از آنجا که برای موفقیت در این طرح لازم است ثابت گردد که اجرای طرح توسط متقاضی به ایجاد منافع اقتصادی چشمگیر و اشتغالزایی در استان کبک می انجامد پیشنهاد می شود که کسب و کاری که قرار است خریداری شود حداقل ۱0۰.۰۰۰ دلار کانادایی ارزشیابی شود، و یا در نتیجه خرید آن کسب و کار و همچنین تامین نیروی انسانی و نیز پرداخت هزینه های نوسازی، تبلیفات و غیره جهت ارتقای کسب و کار موجود لازم باشد مجموعا معادل چنین مبلغی صرف شود.

-          در راستای ارتقای آن کسب و کار باید حداقل نیروی انسانی کنونی در آن کسب و کار تا پایان دوره کاری متقاضی حداقل حفظ شده و ترجیحا افزایش یابد.

-          لزومی به هم سو بودن سوابق مدیریتی پیشین متقاضی با کسب و کار مورد نظر جهت خرید در استان کبک وجود ندارد. به طور مثال فردی دارای ۵ سال سابقه مدیریت پخش مواد غذایی میتواند جهت خرید یک رستوران در مونترال اقدام کند.

-          کسب و کارهای نوپا، استارت آپ ها و یا هر کسب و کار که از قدمت کافی (به جهت ارایه گزارش های مالیاتی خود در کانادا) برخوردار نباشد در این طرح مورد قبول قرار نمیگیرند.

 

مسیر تبدیل ویزای کاری متقاضی بعد از ورود به استان کبک به اقامت دایم و نهایتا شهروندی کانادا به شرح زیر می باشد

-          ورود به کانادا با اجازه کار

-          گذشت حداقل دوسال از زمان شروع کار در کسب و کار مربوطه در استان کبک

      -          یادگیری زبان فرانسوی طی مدت دو سال و دریافت نمره B2 توسط همسر متقاضی (در صورت لزوم میتوان برای تمدید اجازه کار مدت یک الی دو سال دیگر اقدام نمود) و حداقل A2 توسط متقاضی

-          اقدام به اخذ گواهی انتخاب دایم استان کبک موسوم به CSQ (دریافت آن در کمتر از 6 ماه)

-          اقدام به اخذ اقامت دایم کانادا موسوم به PR (دریافت آن بعد از مدت میانگین 15 الی ۱9 ماه)

-          اقدام به اخذ شهروندی و بعدا پاسپورت کانادا (پس از ۷۳۰ روز (دو سال) از زمان دریافت اقامت دایم کانادا در صورتی که متقاضی به طور پیوسته در خاک کانادا حضور داشته باشد.)

(کل مدت از زمان ورود تا دریافت اقامت دایم در بهترین حالت 30 ماه و تا پاسپورت کانادایی تقریبا 5 سال تخمین زده می شود.)
 

خدمات دریچه مهاجرت در روش خرید بیزنس در کبک به شرح زیر است:

-          جستجوی کسب و کار متناسب با شرایط مالی و رزومه مقاضی توسط دریچه مهاجرت

-          همراهی متقاضی در مسیر انتخاب و خرید کسب و کار مورد نظر

-          در صورت نیاز، معرفی نمودن شریک کانادایی جهت انجام کسب و کار در مدت زمان بررسی پرونده متقاضی.

-          کمک به متقاضی در دریافت ویزای موقتی جهت انجام نقل و انتقال قانونی بیزنس

-          کمک در افتتاح حساب بانکی در کانادا

-          کمک به انجام نقل و انتقال قانونی خرید بیزنس برای متقاضی توسط سردفتر اسناد رسمی در کبک

-          تهیه طرح توجیهی جهت ارتقای آن کسب و کار توسط کارشناسان دریچه مهاجرت

-          تهیه پرونده مهاجرتی و تنظیم لایحه برای انجام پروسه های مربوطه در جهت دریافت اجازه کار برای متقاضی

 

جهت بررسی واجدیت شرایط خود و احیانا شروع پروسه خواهشمندیم ابتدا فرم ارزیابی رایگان دریچه مهاجرت را تکمیل نموده و سپس با ما تماس حاصل فرمایید.

 

 سوالات متداول:

در بررسی اطلاعات مربوط به خرید کسب و کارهای کبک ، سوالاتی مطرح است که به آنها می پردازیم:

 

در تمامی اطلاعات مربوط به فروشگاهها ، املاک مربوطه اعلام نموده است که کلیه داده ها از طرف مشتری بوده و هیچ تضمینی مبنی بر صحت و سقم داده ها را ارائه نمی کند. صحت داده ها را چه کسی تضمین می کند؟

به طور کلی مشاور املاک تجاری در تعیین قیمت پیشنهادی بر اساس مدارک ، مستندات موجود و مقایسه انواع مشابه کسب و کار در محدوده نزدیک مورد معامله به فروشنده کمک میکند. اما قیمت گزاری هیچوقت بر اساس یک شاخص صد در صد دقیق نیست. کما اینکه در کشورهای دیگر هم فکر میکنم کمابیش به همین شکل است.

صحت داده ها به عهده فروشنده است. چنانچه در اعداد و مدارک ارائه شده توسط فروشنده موضوعی غیر واقعی ارائه شود که بعدا عکس این موضوع پیدا شود، خریدار میتواند از فروشنده در دادگاه طرح شکایت کند. در استان کبک مسئولیت مدنی همیشه قابل پیگرد می باشد، پس فروشنده و خریدار تا ابد نسبت به یکدیگر مسئولیت دارند.

 

چگونه می توان به صورت رسمی به داده های واقعی دسترسی پیدا کرد؟

در خصوص خود ملک می توان از قیمت گزاری شهرداری استفاده کرد. اما در خصوص خود کسب و کار معمولا بر اساس درآمد آن بیزنس و پتانسیل آن قیمت گزاری صورت می گیرد.

 

آیا علاوه بر هزینه های ارائه شده در مدارک ، هزینه هائی از جمله عوارض شهرداری ، بهداشت و ... نیز وجود دارد ؟

عوارض سالانه شهرداری و مدرسه معمولا به عهده مالک ملک می باشد مگر اینکه طی توافق طرفین خرید و فروش، این موارد توسط فرد دیگری پرداخت شود. هزینه های دیگر نظیر مالیات بر درآمد، حقوق پرسنل، هزینه اجاره محل کسب، هزینه اقلام مصرفی، هزینه بیمه پرسنل، مجوز فعالیت کسب و کار که از سوی شهرداری صادر میشود، حسابداری و سایر موارد به عهده خریدار می باشد.

 

اگر هست ، مبلغ آن بصورت سالیانه چقدر است ؟

بسته به موقعیت مکانی، وسعت و شرایط خاص هر کسب و کار این هزینه ها متغیر است.

 

اگر هزینه ائی دیگری هم تصور می کنید ، لطفا بفرمائید؟

در مورد کسب و کارهایی نظیر سوپر مارکت و پمپ بنزین با توجه به حجم خرید و فروش هفتگی پیشنهاد میشود مبلغ قابل توجهی بسته به وسعت کسب و کار بین 30 الی 100 هزار دلار به عنوان تن خواه به صورت نقد در اختیار خریدار باشد.

 

طبیعتا هر یک از فروشگاهها بنا به موقعیت ، یک ارزش ذاتی دارد که قیمت آن بطور تقریبی مشخص است اما قیمت و ارزش کالاها و تجهیزات داخلی آن چگونه مشخص می شود ؟

ارزش کالاها، بر اساس موجودی انبار، شمارش اقلام و فاکتور سفارش آن ها از توزیع کننده مشخص می شود. ارزش تجهیزات بسته به وضعیت استهلاک آنها از زمان خرید و نسبت به ارزش اولیه آنها محاسبه می شوند.

 

آیا در زمان خرید قطعی فروشگاه ، کالاها و تجهیزات داخلی شمارش شده و ارزش هر یک از آنها دقیقا مشخص می شود و یا کلا بصورت جمعی و حدودی نرخی عنوان می شود ؟

بله به صورت دقیق شمارش و محاسبه می شود.

 

با توجه به بررسیهای بعمل آمده میزان گردش مالی هر یک از فروشگاهها بسیار متفاوت است و طبیعتا سود میانگین سالانه هم تغییر می کند. سود حاصله قبل از اخذ مالیات است ، لطفا بفرمائید حدودا مبلغی که به ما می رسد و بعد از مالیات چقدر می باشد؟ آیا در اعداد ارائه شده جهت حقوق ، حقوق صاحب فروشگاه نیز منظور گردیده است و سود نهائی بدون در نظر گرفتن حقوق صاحب فروشگاه می باشد؟

صاحبین برخی از کسب و کارها در طول سال حقوقی برای خودشان قائل نمی شوند که این باعث می شود میزان درآمد قبل از محاسبه مالیات کسب و کار سالیانه شان بزرگ جلوه کند. مالیات بر کسب و کار در سال 2019 در استان کبک 26.6 درصد بود که جزو پایین ترین در مقایسه با استان های پر جمعیت کانادا می باشد. اما مالیات بر درآمد اشخاص در کبک یکی از بالاترین ها در کانادا (به دلیل تسهیلات متمایز این استان برای اشخاص و خانواده ها در مقایسه را سایر مناطق کانادا) است که محاسبه آن بر اساس دهک های درآمدی (از15% برای درآمد حداقل 43,790 دلار در سال تا 25.75% برای درآمد حداقل 106,555 دلار در سال ) متغیر است2019. به همین دلیل صاحبین کسب و کار در کبک همیشه با در نظر گرفتن این شریط همیشه به شکل های مختلفی درآمد تجاری و شخصی خود را مدیریت میکنند تا در نهایت بسته به اهداف مالی شان بتوانند نتیجه بهتری کسب کنند. مثلا برخی از افراد که در نظر دارند برای خرید خانه شان از بانک وام خرید مسکن دریافت کنند، می بایست بتوانند نشان دهند که در حداقل دو سال مالی گذشته درآمد شخصی خوبی داشته اند. از طرفی برخی دیگر از صاحبین کسب و کار که صاحب خانه هستند، ترجیح می دهند درآمد حداقلی داشته باشند تا مالیات شخصی کمتری بپردازند. در نظر گرفتن این موارد، درآمد خالص شخصی و تجاری تعیین می شود.

 

مبلغ حقوق و دستمزد یک کارگر با در نظر گرفتن کلیه مسائل قانونی کار ، بصورت ماهیانه چقدر است ؟

حقوق ساعتی بر اساس حداقل قانون کار در استان کبک (از 1 می 2020) ساعتی 13.10 دلار می باشد. بنابراین با در نظر قراردادن حداقل 40 ساعت کار در هفته، درآمد ناخالص ماهیانه حداقلی 2096 دلار در ماه می باشد.

 

مبلغ ارائه شده بابت هر یک از فروشگاهها ، با در نظر گرفتن هزینه مشاور املاک است ؟

معمولا چنانچه مشاور املاک فروشنده کسب و کاری را می فروشد، هزینه مشاور در داخل رقم معامله لحاظ شده است. اما چنانچه فروشنده مشاور املاک تجاری نداشته باشد، ممکن است خریدار موظف به پرداخت هزینه ای به مشاور املاک شود.

 

اگر خیر لطفا میزان درصد هزینه حق املاک را بفرمائید؟

درصد متعلق به مشاور املاک تجاری معمولا بیشتر از املاک مسکونی می باشد، اما هر چقدر که رقم معامله بیشتر شود، درصد مشاور معمولا کمتر تعیین می شود. این رقم بسته به ارزش گزاری آن کسب و کار معمولا از یک الی ده درصد متغیر است.

 

پیشنهاد شما برای کدامیک از فروشگاهها می باشد و چرا؟

پیشنهاد می شود کسب و کارهایی نظیر سوپر مارکت را نظر بگیرید، چون معمولا ریسک این کسب و کار ها کمتر از سایر موارد می باشد. البته همیشه هر کسب و کاری ریسک مربوط با خود را دارد.

 

در صورت تائید یکی از فروشگاهها ، نحوه پرداخت به چه صورتی می باشد؟

معمولا امضای موافقت نامه اولیه موارد مهمی از جمله قیمت خرید، تاریخ و شرایط انتقال به تایید می رسد. معمولا در توافق اولیه بخشی جزئی (مثلا ده درصد) به عنوان پیش پرداخت توسط فروشنده پرداخت می شود تا جدیت وی اثبات شود و در طرف مقابل، فروشنده موظف می شود که مدارک خواسته شده بیشتری اعم از قراردادها، اجاره نامه، اطلاعات درآمدی و احیاناً قرارداد فرانچایز را به فروشنده یا نماینده او ارائه کند. در صورت تایید اطلاعات توسط خریدار، در نرحله بعدی قرارداد فروش نهایی توسط وکیل یا محضر تنظیم می شود.

 

با توجه به مسئله کرونا و عدم اجازه ورود به کانادا ، در صورت خرید فروشگاه ، تکلیف و اداره فروشگاه چه می شود ؟

در حال حاضر معمولا با فروشنده کسب و کار توافق می شود که فعلا با دریافت مبلغ پیش پرداخت اطلاعات مورد نظر را ارائه کنند و تاریخی برای تنظیم نهایی و پرداخت تتمه کسب و کار تعیین می گردد. در صورت عدم بازگشایی مرز کانادا تا زمان محضر، خریدار موظف به پرداخت قسط دوم نشده و تاریخ تنظیم در محضر نیز به طبع آن به تعویق خواهد افتاد. همچنین چنانچه در این مدت انتظار فروشنده قصد خود مبنی بر فسخ قرارداد فروش را اعلام کند موظف به پرداخت جریمه خواهد شد.

آیا قبل از خرید فروشگاه امکان حضور بنده بصورت توریستی در کانادا وجود دارد ، تا بصورت حضوری خرید صورت پذیرد ؟

دریافت ویزای توریستی در دوران فعلی به دلیل بسته بودن مرز کانادا (بدلیل مساله کووید19) میسر نیست. اما چنانچه مرز کانادا باز باشد، دریافت ویزای توریستی معمولا به فاکتورهای مختلفی از جمله، جایگاه متقاضی در کشور محل تابعیت و سکونت فعلی، تعلقات به برگشت از حیث خانوادگی، عاطفی، شغلی و مالی، سفرهای خارجی در 5 سال گذشته و همچنین انگیزه و هدف از سفر به کانادا  بستگی دارد. در صورت قوی بودن پرونده ازحیث این موارد ممکن است بتوان قبل از خرید بیزنس امکان ورود با ویزای توریستی-تجاری میسر باشد.

 

مدت زمان اخذ ویزای توریستی چقدر می باشد ؟

مدت زمان متوسط جهت اخذ ویزای توریستی بر اساس زمانی که مرز کانادا باز شده باشد به طور میانگین اعلام می شود. هم اکنون در وب سایت اداره مهاجرت کانادا مدت زمان حدودی اعلام شده به دلیل مساله بیماری کووید19 بسیار طولانی (210 روز) اعلام شده اما در حالت عادی معمولا 30-45 روز به طول می انجامید. اما فعلا متاسفانه امکان سفر به صورت توریستی وجود ندارد.

 

در صورتیکه اقامت ما از طریق بیزینس به نتیجه نهائی رسید ، بحث بیمه درمانی من و خانواده ام چگونه خواهد بود ؟ آیا لازم است تا زمان اخذ اقامت دائم ، بیمه توسط بنده خریداری شود یا بلافاصله پس از حضور در کانادا ، من و خانواده تحت بیمه قرار خواهیم گرفت ؟

افراد دارنده مجوز کار و خانواده ایشان، چنانچه مجوز کار متقاضی اصلی دارای اعتبار حداقل 6 ماه باشد، میتوانند پس از 3 ماه دوره انتظار پس از ورود از بیمه درمانی دولتی استان کبک بهره مند شوند. معمولا در سه ماه اولیه افراد می بایست از بیمه خصوصی استفاده نمایند.

 

لطفا بفرمائید که شرایط اخذ اقامت دائم چیست ؟ آیا صرفا نشان دادن گردش مالی جهت خرید بیزینسی که انجام شده و همچنین ارائه مدرک فرانسه CLB2 برای خودم کافی است و یا همسرم نیز باید این مدرک را ارائه نماید ؟

در صورت ورود کاری به استان کبک، یکی از راه های مهاجرتی این استان برنامه مهاجرتی تجربه کبکی موسوم به  PEQمی باشد. برای واجدیت در این مسیر می بایست متقاضی اصلی نمره A2 فرانسه و همسر او نمره  B2فرانسه را اخذ کنند. همچنین همسر متقاضی می بایست به مدت دو سال در استان کبک به صورت تمام وقت کار کند. در اینصورت می توان برای کسب اقامت دائم از طریق استان کبک اقدام نمود. در این مسیر شرط درآمدزا بودن کسب و کار وجود ندارد. صرفا متقاضی و همسر او باید ثابت کنند که در این مدت کار میکرده اند.

 

چه مدارک دیگری لازم است ؟

مدارک اقامتی (مجوز کار و رکورد های مسافرتی، کپی ویزاها)، فیش حقوقی، برگه های مالیاتی، مدارک هویتی و در صورت وجود مدارک فرزندان و سایر موارد مشابه باید ارائه گردد.

 

مدت زمان اخذ اقامت دائم پس از گذشت دو سال اولیه ، چه مدت می باشد؟

بنا بر اعلام اداره مهاجرت کبک مدت زمان بررسی تا صدور گواهی اقامت کبک 6 ماه یا کمتر می باشد. پس از آن، برای دریافت اقامت دائم فدرال کانادا معمولا زمان بررسی ها در سطح فدرال چنانچه بررسی بیشتر امنیتی و یا مسائل دیگری نیاز نشود، بین 15 تا 19 ماه به طول می انجامد.