قبل از رفتن به کانادا

آنچه باید پیش از مهاجرت به کانادا بدانید

 

کسب اطلاعات و فراهم کردن شرایط مناسب پیش از آغاز هر سفری از ضروری‌ترین اقداماتی است که حتماً باید مد نظر قرار گیرد. مهاجرت یا سفر به کانادا نیز از این مسئله مستثنی نبوده و باید پیش از آغاز سفر چاره‌ای برای ماجراجویی‌های پیش رو اندیشید. اینکه یک فرد متقاضی پس از ورود به کانادا با چه چیزهایی روبرو می‌شود و یا اینکه بهتر است چه چیزهایی را با خود ببرد و حتی همراه داشتن چه چیزهایی الزامی است، از موارد مهمی است که حتماً باید به آن پرداخته شود. ما در این مطلب قصد داریم تا به طور خلاصه شما را با این موارد آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

همانطور که آماده مهاجرت به سوی کانادا می‌شوید، دانستن برخی موارد که با آن آشنایی ندارید بسیار مهم است. برخی از این موارد نیز ممکن است با عادات و یا طبع شما در تضاد باشند. بنابراین باید در مورد این موضوعات بیشتر فکر کنید تا بتوانید برای مواجهه با آن‌ها آماده باشید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا به شیوه‌ای درست در مسیر زندگی کانادایی قرار گیرید. سردرگمی‌های کمتری داشته باشید و انتظارات واقع گرایانه تری نسبت به مسایل مهم زندگی در کانادا داشته باشید تا شانس خود را برای دستیابی به موفقیت افزایش دهید.

 

1.      آب و هوا

برای مهاجرت اشتیاق دارید اما نمی‌توانید انتخاب درستی بین هوای آفتابی و یا برفی داشته باشید؟ چرا نمی‌توان هر دو را داشت؟

فارغ از اینکه در کجا و در چه شرایط آب و هوایی زندگی می‌کنید، تقریباً مطمئن هستید که یک هوای سرد با زمستان‌های برفی و البته تابستان‌های داغ در محل زندگی خود تجربه می‌کنید. البته با گذارهای کوتاه فصلی.

اگر از جایی با آب و هوای ملایم یا گرم به کانادا مهاجرت کنید، مطمئناً سرمای تلخ زمستان کانادایی شما را متعجب خواهد کرد. توضیح اینکه دمای هوای 25- درجه سانتیگراد چه حسی دارد دشوار است اما نگران این موضوع نباشید، شما می‌توانید با لباس‌های گرم و پوششی مناسب با این شرایط مقابله کنید.

نکته‌ی دیگر اینکه کانادایی‌های تابستان زیادی ندارند اما به خوبی می‌توانند از فصل‌های گرم‌تر سال درست استفاده کنند.

 

2.      تنوع و گوناگونی

نسل‌های بسیار زیادی از مهاجران با خوش آمدگویی گرم کانادا مواجه شده‌اند. چند فرهنگی بخشی از رفتار کانادایی است و نقطه ثقلی در سیاست ملی محسوب می‌شود.

بیش از 40 نماینده مستقر در مجلس کانادا در خارج از کشور متولد شده‌اند. در بسیاری از شهرهای بزرگ و همینطور در جوامع روستایی با شمار زیادی از زبان‌های مختلف و متفاوت، ادیان گوناگون و فرهنگ‌های مختلف مواجه خواهید شد.

نیازی نیست پس از مهاجرت به کانادا از فرهنگ‌ها و ارزش‌های خود دست بکشید اما شما باید بتوانید تکامل پذیر باشید تا بتوانید با موفقیت با محیط جدید سازگار شوید. این سازگاری شانس زیادی را برای موفقیت به همراه خواهد داشت. باز نگه داشتن ذهن فواید بسیاری برای شما و اطرافیان شما خواهد داشت.

 

3.      انعام دادن

شما ممکن است از کشوری مهاجرت کنید که کارگران در بخش خدمات و یا مهمانداری درآمد ماهیانه‌ی تضمین شده‌ای دارند و البته مزایایی نیز دریافت می‌کنند. در نتیجه ممکن است انعام دادن بخشی از فرهنگ شما نباشد. این فوق ایلعاده است اما کانادا در این زمینه متفاوت است. بنابراین عادت کردن به انعام دادن امری اساسی است. ضرب المثلی می‌گوید "زمانی که در رم هستید، همانند رمیان رفتار کنید".

کارکنان، متصدیان بار و یا خدمتکارها حداقل میزان دستمزد را دریافت می‌کند که البته در هر استان می‌تواند متفاوت باشد و این رقم چیزی در حدود 10 دلار به ازای یک ساعت هست. در برخی از استان‌ها نیز حداقل دستمزد برای کارکنان خدماتی حدوداً ساعتی 8 دلار می‌باشد بنابراین انتظار می‌رود تا کمبود دستمزد را اینگونه جبران کنند. برخی کارکنان نیز اغلب دیگر کارکنان را (برای مثال آن‌هایی که در آشپزخانه کار می‌کنند) مجبور می‌کنند تا بخشی از درآمد خود را به آن‌ها بدهند.

این موارد ممکن است برای شما عجیب و غیر قابل قبول باشد اما با پرداخت نکردن انعام، خدمتکاران با مایه گذاشتن از جیب خود به شما خدمات مورد نیازتان را می‌پردازند. بنابراین برای اینکه سرویس ضعیفی دریافت نکنید، لطفاً انعام را پرداخت کنید.

میزان استاندارد انعام 15% از مبلغ صورت حساب هست (یا 20% در صورت ارایه خدمات اضافه یا قابل توجه) و یا 1 دلار برای هر نوشیدنی (چند دلار برای دریافت یک دور نوشیدنی کافی است).

 

4.      شکار شغل!

تحقیق، جست و جو و درخواست برای شغل در کانادا می‌تواند یک روند طولانی باشد. حتی طولانی تر از آنچه که شما فکر می‌کنید و در حال ایجاد ارتباطات در خانه جدید خود هستید. ما‌ها طول می‌کشد تا در موقعیت حرفه‌ای که انتار دارید قرار بگیرید بنابراین باید به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که پس از ورود به کانادا با مشکل خاصی مواجه نشوید.

این بدین معنی است که:

1.      پول کافی با خود داشته باشید تا در چند ماه اول زندگی مشکلی نداشته باشید

2.      برای پدیرفتن شغلی غیر از شغل مورد نظر خود که البته برای مدت کوتاهی خواهد بود آماده باشد

3.      پیش از اینکه وارد کانادا شوید همانند یک کانادایی فکر و عمل کنید. این بدین معنی است که با فرمت رزومه و شبکه محور کاندا و البته روحیه‌ای کنشگرایانه سازگار شوید.

 

5. هزینه زندگی

پیش از اینکه با خوش آمدگویی خشن به کاندا مواجه شوید، از هزینه‌های زندگی در شهر مورد نظرتان اطلاع پیدا کنید. اگر به شهری آمدید و از هزینه‌های گران اجاره‌ها و یا حمل و نقل شگفت زده شدید تقصیر شهر نیست! این تقصیر شماست!

تحثیقات امری بسیار حیاتی است. تورنتو و ونکوور، به خصوص در بخش مرکز شهر، جزو شهرهای گران محسوب می‌شوند. در سمت دیگر برای مثال مونترال قرار دارد که اجاره بها در آن به شکل کنترل شده است، املاک ارزش کمی دارند بنابراین اجاره بها نیز در آن کمتر است و البته حقوق کمتری نیز در انتظار افراد است.

 

6. سیگار کشیدن

کشیدن سیگار در مکان‌های عمومی مانند رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، دفاتر، بیمارستان‌ها و اسیر مکان‌هایی که افراد در آن اشتغال دارند ممنوع است. این قانون همچنین شامل مکان‌های عمومی و مشترک ساختمان‌های آپارتمانی و مجتمع‌های اجاره‌ای نیز می‌شود.

اگر به کشیدن سیگار عادت دارید تنها می‌توانید در محیط زندگی خود، ماشین شخصی (در صورتی که فرد خردسالی همراه شما نباشد) و مکان‌های باز سیگار بکشید.

 

7. بهداشت و درمان

سیستم بهداشت و درمان کانادا در سراسر جهان به خوبی شناخته شده است. یکی از پایه‌های اساسی این سیستم بر این بنا شده است تا خوش آمدگویی و استقبال گرمی از افراد تازه وارد به کانادا داشته باشد.

هزینه‌های مالی سیستم بهداشت و درمان کانادا از طریق یک سیستم دولتی تامین می‌شود که اغلب آن‌ها نیز رایگان می‌باشند و بسیاری از خدمات نیز از طرف‌ نهادهای خصوصی تامین می‌گردند.

مراکز بهداشت و درمان، اگر چه از برخی منابع مالی فدرال استفاده می‌کنند، توسط استان‌ها اداره می‌شوند. یک کارت بهداشت توسط وزارت بهداشت هر استان برای افرادی که ثبت نام کرده‌اند صادر می‌شود و همه‌ی افراد از خدماتی در یک سطح برخوردار می‌شوند.

افرادی که اقامت دائم دارند می‌توانند پوشش استانی دریافت کنند اما در برخی استان‌های نیز ممکن است این پوشش استانی با چند ماه تاخیر آغاز شود. برای پوشش این دوره‌ی چند ماهه نیز بیمه‌های خصوصی وجود دارند. Cigna Global یکی از یکی پیشروهای سیاست‌های بیمه‌ای اینچنینی است. این مجموعه می‌تواند افراد تازه وارد را صرف نظر از ملیت و سن زیر چتر پوشش بیمه‌ای خود بگیرد.

 

8. گواهینامه رانندگی

ممکن است برخی از آزمون‌ها و معایناتی که در کشور خود پشت سر گذاشته‌اید در کانادا معتبر نباشند و یا اینکه برای معدل سازی نیاز به انجام برخی کارهای اداری داشته باشند.

موضوعات مرتبط با گواهینامه‌های رانندگی به دو دلیل همانند میدان مین هستند!

اول؛ گواهینامه توسط استان‌ها صادر می‌شوند نه دولت فدرال و در این میان هر استان قوانین و روش‌های خود را در زمینه‌ی آزمون‌ها دارد.

دوم؛ کشورهای مختلف جهان نیز موافقت نامه‌های خاص خود را دارند.

بنابراین پیش از ورود به کانادا، حتماً قوانین دارندگان گواهینامه‌های بین المللی در هر استان یا منطقه را مطالعه کنید تا بتوانید مدارک درست و مورد نیاز را با خود داشته باشید.

 

9. مالیات

مالیات در سطوح مختلف، تحت قوانین سیستم غیر متمرکز فدرال کانادا اعمال می‌شود. این مالیات‌ها نیز توسط هر دو دولت استانی و فدرال دریافت می‌شود.

با توجه به شرایط و وضعیت استخدامی شما، ممکن است در پایان سال مالی پرداخت مالیاتی داشته باشید.

مالیات بر فروش در استان‌های مختلف از 5% در آلبرتا تا 14.975% در کبک متفاوت است. این مبالغ در نقطه فروش اعمال و افزوده می‌شوند نه بر روی برچسب قیمت. بنابراین دقت کنید که اگر یک محصول با قیمت 10 دلار تبلیغ شده است، با قیمت بالاتری در هنگام پرداخت به شما عرضه می‌شود.

 

10. منشور حقوق و آزادی

پیش از مهاجرت به کانادا، دانستن این نکته که چه حقوقی در هنگام ورود و در طول اقامت خود دارید نکته‌ی بسیار مهمی است.

منشور حقوق و آزادی کانادا حقوق سیاسی مشخصی را نسبت به شهروندان کانادایی و حقوق مدنی برای همه‌ی افراد در کشور را تضمین می‌کند این مورد شامل همه‌ی موارد از سیاست‌ها و اقدامات در کلیه حوزه‌ها و سطوح حکومتی می‌شود. بنابراین با توجه به منشور اساسی سیاسی، مدنی و اجتماعی کانادا، مهاجرین جدید می‌توانند یک خوش آمدگویی گرم را انتظار داشته باشند.

 

 

در ادامه این مطلب ما لیستی از وسایل و مدارکی که باید با خود به کانادا بیاورید را نام خواهیم برد. تهیه برخی از مواردی که در ادامه نام خواهیم برد ممکن است زمان بر باشد بنابراین پیش از پرواز به کانادا آن‌ها را آماده کنید. همچنین شما می‌توانید با دریافت یک بیمه مسافرت، زمان و پول خود را بیمه کنید. همچنین توصیه می‌کنیم به طور مرتب در جریان آخرین اطلاعات و تغییرات احتمالی در زمینه موضوعات مهاجرتی باشید که در این زمینه می‌توانید با ما تماس بگیرید.

در ادامه لیستی از همه‌ی وسایل، مدارک و اقدامات مورد نیاز را می‌توانید ببینید:

 

·         ویزا یا اجازه کار

·         آگاهی از پروازهای کانادا

·         بیمه مسافرتی کانادا

·         اطمینان از اعتبار و به روز بودن پاسپورت

·         اظهارنامه بانک برای اثبات بودجه مورد نیاز. بسته به باتنک شما این مورد می‌تواند چند هفته به طول بیانجامد.

·         رزومه (این مورد برای موفقیت در کانادا بسیار بسیار مهم است.)

·         هماهنگی برای مکانی برای اقامت، حداقل برای شب اول.

·         تایید نامه‌ای برای اسکان از صاحبخانه پیشین

·         تایید نامه‌ای از کارفرما پیشین (یا حداقل اطلاعات تماس با فردی که این مورد را تایید کند)

·         درخواست از بیمه گران سابق برای دریافت "نامه‌ای بدون ادعا" تا مدرکی برای تاریخچه رانندگی شما محسوب شود.

·          اگر تجربه‌ی رانندگی شما بیش از آن چیزی است که در تاریخ گواهینامه شما قید شده است، نامه‌ای از ارگان ارایه دهنده گواهینامه در کشور خود داشته باشید تا مدت زمان رانندگی شما مشخص شود.

·         فرم‌های مالیاتی مرتبط با پایان اشتغال شما در جایگاه سابق. اگر در کشور خود بیش از مقدار مشخص شده مالیات پرداخت کرده‌اید ارایه این فرم می‌تواند در دعوی هزینه شما در پایان سال مالی مفید باشد.

·         اگر حیوان خانگی همراه خود دارید، برای اطلاعات بیشتر با مجموعه ما تماس بگیرید.

·         تا آخرین دقایق ارتباط خود را اپراتور خدمات دهنده تلفن همراه خود قطع نکنید.

·         اگر می‌خواهید تلفن همراه شما با شبکه‌های دیگر وارد مدار شود، برای آن برنامه ریزی کنید.

 

وسایلی که باید همراه داشته باشید

 

شما نیاز دارید که سریعاً در فردوگاه به برخی از این وسایل دسترسی داشته باشید، بنابراین وسایل کیف خود را به گونه‌ای دسته بندی کنید که با مشکل مواجه نشوید.

 

·         پاسپورت

·         ویزا یا مدارک مجوز کار

·         نامه تعرفه بانکی

·         مدارک بیمه مسافرت

·         مدارک محل اقامت (هاستل، منزل دوست یا...)

·         گواهینامه رانندگی و یا کارت عضویت در باشگاه یا بار، برای جلوگیری از استفاده مکرر از پاسپورت و احتمال گم کردن آن

·         روزمه...همچنین یک نسخه الکترونیکی آن را در ایمیل خود داشته باشد تا در صورت نیاز سریعاً با آن دسترسی داشته باشید

·         همراه داشتن نامه‌ "بدون ادعا" از بیمه گران قبلی بیمه اتومبیل شما. این مدرک ممکن است باعث تخفیف در بیمه اتومبیل شما در کانادا شود

·         کپی نسخه‌های مدارک دانشجویی (در صورت نیاز)

 

چیزهایی که ممکن است دوست داشته باشید به همراه داشته باشد

 

·         مقداری دلار کانادایی. با این کار نیاز نیست در بدو ورود به کانادا دنبال دستگاه ATM بگردید.

·         همراه داشتن Power Bar برای بتوانید با یک آداپتور، از چند وسیله برقی همزمان استفاده کنید.

·         شارژر برای موبایل، دوربین و...

·         خوراکی‌هایی که ممکن است در خانه داشته باشید مانند چای کیسه‌ای، شکلات و...

 

امیدواریم این مطلب مفید بوده باشد. در صورتی سوال و یا نظری دارید آن‌ها را با ما در میان بگذارید.