اطلاعیه دریچه مهاجرت

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1905

سرمایه گذاری 200 هزار دلاری کانادا

سرمایه گزاری در کشور کانادا
بازدید: 162

مجوز کار برای دانشجویان بین‌المللی در شرایط شیوع کرونا

آخرین اخبار تحصیلی کانادا
بازدید: 1610

چرا تصمیم گرفتم به کانادا بروم

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 594

راه اندازی شرکت حمل و نقل در کانادا

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 92

اصلاحات مجدد در برنامه تجربه کبکی

آخرین اخبار مهاجرت به کانادا
بازدید: 1947

مسیرهای مهاجرت به کانادا برای استعدادهای فنی


کانادا گزینه های موقت و دائمی زیادی را برای جذب استعدادهای فنی جهانی ارائه می دهد. بخش فناوری کانادا در حال رونق است و انتظار می‌رود رشد صنعت مهچنان از تعداد نیروی فنی ماهر در نیروی کار کانادا پیشی بگیرد. این رشد ناشی از ترکیبی از استارت آپ ها و شرکت های بزرگ مانند گوگل و آمازون است که پول بیشتری سرمایه گذاری کرده و کسب و کار خود را در کانادا رشد داده اند. این سرمایه گذاری بخش اصلی اقتصاد کانادا است ، در نتیجه تنها در تورنتو بیش از 250000 کارگر فنی وجود دارد.
در پاسخ به تقاضای زیاد کارگران فنی ماهر به اقامت، دولت‌های فدرال و استانی، بسیاری از گزینه‌های اقامت دائم و مجوز کار را برای استخدام کارگران خارج از کشور ارائه می‌دهند.
 

مجوز های کار موقت (work permit)

هدف این برنامه این است که از طریق کارفرمایان به سرعت می توانند استعداد های فنی مورد نیاز خود را از سراسر دنیا را برای کسب و کار خود استخدام کنند.
 

جریان استعداد های جهانی ( The Global Talent Stream)

جریان استعدادهای جهانی (GTS) یک گزینه برجسته در بخش فناوری است. این مسیر به عنوان یک مجوز کار موقت عمل میکند و میتواند به عنوان یک پله برای کارمندانی که مایل به اخذ اقامت دائم باشند، استفاده میشود.
علاوه بر این، واجد شرایط بودن برای استخدام تحت نظر این برنامه، کارفرمایان باید معیارهای یکی از دو دسته زیر را داشته باشند:
دسته ی اول : در این دسته، کارفرمایان از طریق شرکای برگزیده در زیرگروه استعدادهای جهانی معرفی می‌شوند، شرکای برگزیده اغلب سازمان‌های محلی، دولتی یا نیمه دولتی هستند که موظف به حمایت از اقتصادهای محلی می‌باشند. کارمندانی که تحت این دسته استخدام می شوند در بخش خاصی از بخش فناوری بسیار متخصص هستند. اگر شغل متقاضی قبلاً در فهرست مشاغل استعدادهای درخشان جهانی باشد، کارفرما باید تحت رده B درخواست دهد.
دسته ی دوم : برای کارفرمایانی است که مشاغل نیروی‌های کار متخصص درخواستی‌شان در فهرست مشاغل استعدادهای درخشان جهانی(GTS) یافت می‌شود. برخی از مشاغل واجد شرایط عبارتند از مهندسان کامپیوتر، مهندسان نرم افزار و طراحان و همچنین تحلیلگران و مشاوران سیستم‌های اطلاعاتی. دولت کمبود این مهارت ها را در نیروی کار کانادا تشخیص داده است.
 

طرح سود بازار کار

کارفرمایان هم چنین باید یک طرح مزایای بازار کار(LMBP) را به EDSC ارسال کنند که نشان می دهد چگونه متعهد میشوند در بلند مدت از بازار کار کانادا سود ببرند. یک طرحA در دسته اول باید مشخص کند که چگونه استخدام از طریق GTS برای ایجاد شغل برای ساکنان کانادایی و دائمی مفید است. LMBP های دسته ی B باید نشان دهند که چگونه می خواهند سرمایه گذاری خود را در آموزش به کانادایی ها و ساکنان دائمی برای یادگیری مهارت های فنی مورد تقاضا را افزایش دهند.
دستمزد رایج ،بالاترین میزان یکی از موارد زیر است :
-متوسط دستمزد شغل در بانک کار دولت کانادا
- دستمزدی در محدوده ای که کارفرما به کارکنان فعلی در همان موقعیت در همان مکان، با مهارت ها و تجربه یکسان پرداخت می کند. یا کف حداقل دستمزد همانطور که در لیست مشاغل استعدادهای جهانی (در صورت وجود) تعریف شده است.
 
 
اگر کارفرمایی استعدادهای فنی را از سایر نقاط آمریکای شمالی استخدام کند، ممکن است واجد شرایط توافقنامه کانادا-ایالات متحده-مکزیک CUSMA)) باشند. این توافقنامه مانند GTS، مجوز کار موقت است. این توافقنامه می تواند جابجایی استعدادها بین کشورها را تسهیل کند. این قرارداد بیشتر به دو دسته تقسیم می شود که مربوط به کارکنان فناوری است :
حرفه ای ها: 63 شغل برای CUSMA در رده حرفه ای ها واجد شرایط هستند. مشاغل فنی برجسته مانند تحلیلگران سیستم و مهندسان نرم افزار ممکن است واجد شرایط باشند.
نقل و انتقالات درون شرکتی (ICT): ICT ها زمانی اتفاق می افتد که کارکنان شرکت های چند ملیتی به شعبه شرکت در کانادا نقل مکان کنند. انتقال گیرنده اغلب فردی است که در یک موقعیت مدیریتی قرار دارد یا دانش تخصصی دیگری دارد
ICTهای غیر CUSMA
 
شرکت های چند ملیتی واجد شرایط ICT لزوماً نیازی به مستقر شدن در مکزیک یا ایالات متحده ندارند. اگر هر شرکتی شعبه ای در کانادا داشته باشد، ممکن است کارمندان کشورهای دیگر بدون نیاز به دریافت LMIA به کانادا منتقل شوند.
 

راه های اخذ اقامت دائم کانادا

استعدادهای فنی ممکن است ترجیح دهند به عنوان یک مقیم دائم به کانادا مهاجرت کنند. متداول ترین راه برای نیروی کار ماهر فنی برای به دست آوردن اقامت دائم از طریق یک برنامه مهاجرت است که تحت سیستم مدیریت برنامه اکسپرس انتری یا برنامه انتخاب استانی PNP)) قرار می گیرد.
 

اکسپرس اینتری

 
اکسپرس انتری بزرگترین ورودی دولت کانادا برای مهاجران ماهر است. کاندیداهای دارای پیشینه فنی، دریافت کنندگان اصلی دعوت نامه های اقامت دائم تحت اکسپرس اینتری هستند. اکسپرس اینتری برای تسریع برنامه های کاربردی برای نیروی کار ماهر طراحی شده است. محبوب ترین گزینه اکسپرس اینتری، برنامه نیروی کار ماهر فدرال است. این برنامه برای کسانی است که حداقل یک سال تجربه کاری دارند که تحت کدهای ملی شغلی 0، A یا B قرار می گیرد، همانطور که اکثر مشاغل بخش فناوری انجام می دهند. از طرف دیگر، داوطلبانی که در سه سال گذشته یک سال سابقه کار در کانادا را به پایان رسانده اند، می توانند واجد شرایط ورود سریع از طریق برنامه شاخه ی تجربه ی کار کانادایی باشند.
اکسپرس اینتری یک فرآیند دو مرحله ای است:
 
-داوطلبان باید خود ارزیابی کنند که آیا واجد شرایط برنامه ای هستند که می خواهند برای آن درخواست دهند.
- اگر واجد شرایط هستند، باید یک نمایه در وب سایت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا IRCC)) آپلود کنند. IRCC یک امتیاز سیستم رتبه بندی جامع CRS)) را بر اساس تجربه کاری، تحصیلات، توانایی های زبانی و سایر عوامل سرمایه انسانی در پروفایل خود اختصاص می دهد. هر چه امتیاز بالاتر باشد، احتمال اینکه یک نامزد دعوتنامه درخواست ITA)) برای اقامت دائم دریافت کند بیشتر است.
 
نامزدهای استانی استعدادهای فناوری
کانادا بیش از 100 مسیر مهاجرت اقتصادی را ارائه می دهد و بسیاری از آنها بخشی از یک برنامه نامزد استانی PNP)) هستند. تمام استان های کانادا، به جز کبک و نوناووت، PNP هایی دارند که با IRCC همسو هستند. این برنامه ها به دولت های استانی اجازه می دهد تا نامزدهایی را انتخاب کنند که احساس می کنند در استان مناسب هستند. چندین استان کانادا دارای جریان های مهاجرتی هستند که برای جذب استعدادهای فنی طراحی شده اند.
 
کبک
کبک برنامه خود را به نام برنامه مهاجرت کبک برای کارگران در بخش های هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و جلوه های بصری ارائه می دهد.
در این برنامه دو دسته فنی وجود دارد :
هوش مصنوعی (هوش مصنوعی): دو راه برای واجد شرایط بودن برای این جریان وجود دارد. اگر داوطلبی از کالج یا دانشگاه کبک فارغ التحصیل شده باشد، باید تجربه کاری و پیشنهاد شغلی داشته باشد. اگر متقاضی در خارج از کشور آموزش دیده باشد، ممکن است به پیشنهاد شغلی نیاز نداشته باشد، اما باید مدرک تحصیلی معادل مدرک لیسانس کبک را نشان دهد.
جریان های فناوری اطلاعات و جلوه های بصری: داوطلبان باید دو سال تجربه کاری در یکی از 10 شغل واجد شرایط از پنج سال گذشته و پیشنهاد شغلی در رشته ی مرتبط و معادل دیپلم مطالعات فنی کبک یا مدرک لیسانس داشته باشند.
 
بازدید: 162تاریخ انتشار : 1401/05/29